Organ Bağışı İle İlgili Afişler Posterler Görseller, Resimlerle Organ Bağışı

4
Advertisement

Organ Bağışı ve organ nakli ile ilgili afişler, posterler ve görseller. Organ Bağışı ve önemi konulu resimler, resimlerle organ bağışı, nakli.

Organ Bağışı İle İlgili Afişler

Tedavisi sadece organ ve doku nakli ile mümkün olan hastalıklar, tüm Dünya’nın olduğu gibi, ülkemizinde en önemli sağlık sorunlarının başında yer alıyor. Ülkemizde, organ ve doku nakli bekleyen hastaların sayısı her geçen gün artıyor. Sizce bu konuda neler yapabiliriz? Organ bağışının toplumsal dayanışma açısından önemi nedir?

Organ Bağışı Afişleri

Kişinin hayatta iken kendi iradesi ile ölümünden sonra doku ve organlarının başka bir insanın tedavisi için kullanılmasına izin vermesine organ bağışı denir.

Organ bağışı, görmeyen bir insanın görmesini ya da hayatını diyaliz cihazına bağlı olarak sürdüren bir böbrek hastasının hayata dönmesini sağlar.

Advertisement

Sağlıklı her organ bağışlanabilir. Ülkemizde, kalp, akciğer, böbrek, karaciğer, ve pankreas gibi organlar; kalp kapağı, gözün kornea tabakası, kas ve kemik iliği gibi dokular başarıyla nakledilmektedir.

Organ bağışı ile ilgili yasa gereği, organ bağışı yapabilmek için 18 yaşını doldurmuş olmak gerekir. Bu isteğin tanıklar huzurunda sözlü ve yazılı olarak yapılması ve ayrıca bu durumun doktor tarafından onaylanması gerekir.

Organ bağışında bulunmak isteyen kişi yukarıda görülen Doku ve Organ Bağış Belge’sini doldurur ve bu belgeyi bir kimlik gibi sürekli yanında bulundurur.

Advertisement

Görev yapamayacak durumda olan veya hastalık sonucu bedenimize zararlı hâle gelen bir organın yerine sağlam bir organın nakledilmesi işlemine organ nakli denir.

Organ nakli, canlı veya beyin ölümü gerçekleşmiş kişilerden alınan organlarla yapılır. Canlı kişilerden organ nakli, organ veren kişinin yaşamını riske sokmayacak şekilde gerçekleştirilir.


4 yorum

  1. buket yaba on

    kusura bakma çok isterdim fakat elimden birşey gelmiyor elinden birşey gelen varsa yardım etsin allah rızası icin lütfen

  2. BENDE VERMEK İSTERDİM AMA DAHA ÇOK KÜÇÜĞÜM BENDEN BÜYÜKLERİ ONLARA YARDIM ETSİNLER LÜTFEN

Leave A Reply