Orman Kartalı Nasıl Bir Hayvandır? Özellikleri Nelerdir?

0
Advertisement

Orman Kartalı nedir, özellikleri nelerdir? Orman Kartalı ne yer, nerede yaşar, nasıl avlanır? Orman Kartalı hakkında bilgi.

Orman Kartalı

Orman Kartalı

Orman Kartalı; Falconiformes takımının Accipitridae familyasının Aquila cinsinden iki kartal türünün ortak adıdır.

Bayağı orman kartalının (A. pomarina) tüyleri koyu kahverengi, uzunluğu 60-65 cm, kanat açıklığı 135-160 cm’dir. Biri Doğu Avrupa ve Ortadoğu’da üreyip Doğu Afrika’da kışlayan, öbürü Hindistan’ın kuzeyinde ve Burma’da yerleşik yaşayan iki ayrı topluluk oluşturur.

Geniş ormanlarda yaşar; hem dağlık alanlarda, hem de ovalarda görülürler. Besinlerini küçük memeliler, kuşlar, kısmen de sürüngen ve amfibyumlar oluşturur. Dal ve çırpılardan yapılan yuvaya dişiler bir ya da iki yumurta bırakır ve tek başlarına 40 gün kadar kuluçkaya yatarlar. Yavrular iki ay içinde palazlanarak uçar. Orman kartalı yazın Türkiye’nin çeşitli bölgelerindeki ormanlarda az sayıda ürer. İlkbahar ve sonbaharda Avrupa’da üreyen orman kartalları göç sırasında büyük sürüler halinde İstanbul Boğazı üstünden geçerler.

Advertisement

Büyük orman kartalının (A. clanga) uzunluğu 65-72 cm, kanat açıklığı 155-182 cm’dir. Rengi bayağı orman kartalından daha koyudur. Doğu Avrupa’dan Kamçatka’ya uzanan bölgedeki ormanlarda ürer, kışı Ortadoğu’da ve Oryantal bölgede geçirirler. Başlıca besinlerini orta irilikte omurgalılar ve leşler oluşturur. Dallardan yapılan yuvaya dişi genellikle bir, bazen de iki yumurta bırakır ve 42-44 gün kuluçkaya yatar. Yavrular iki ayda uçar. Az sayıda büyük orman kartalı Türkiye’nin kuzey ve batı bölgelerinde kışlar.


Bir Yorum Yazmak İster misiniz?