Cadılar Kitap Özeti Konusu Karakterler, Roald Dahl

0
Advertisement

Roald Dahl’ın Cadılar isimli kitabının konusu nedir? Cadılar kitabı özeti, karakterleri hakkında bilgi, kitap analizi.

Cadılar

Cadılar

Cadılar , İngiliz yazar Roald Dahl’ın bir çocuk fantastik romanıdır. 1983’te yayınlanan hikaye, bir sahne oyununa, bir radyo dramasına, bir operaya ve Anjelica Huston’ın oynadığı 1990 yapımı bir filme uyarlandı. School Library Journal, 2012’de bir ankette kitabı tüm zamanların en iyi çocuk kitapları arasında seksen birinci olarak sıraladı.

Kitabın Özeti

Sadece “çocuk” olarak bilinen isimsiz bir anlatıcı, ebeveynleri bir araba kazasında öldükten sonra büyükannesiyle birlikte yaşamak için Norveç’e taşınır. Orada, özellikle çocuk öldüren cadılarla ilgili hikayeleriyle büyür. Büyükanne ona eski bir cadı avcısı olduğunu söyleyerek, onları kel kafaları, pençeleri ve ayak parmaklarının olmamasından ayırt edebileceğini açıklar.

Çocuğun ailesi, vasiyetlerinde evlerini ona miras bırakmışlardır, bu yüzden oğlan ve büyükannesi yaşamak için İngiltere’ye döndüler. Büyükannesi onu İngiliz cadılarının kötü şöhretli olduğu konusunda uyarır, çoğu zaman erkekleri hor görülen yaratıklara dönüştürür, böylece diğer yetişkinler onları öldürür. Ona, diğer ülkelerdeki cadıların benzer olmasına rağmen, birbirleriyle iletişim kurmadıklarını öğretir. Bir lider, Büyük Yüce Cadı, her ülkenin cadılar konseyini ziyaret eder.

Cadılar

Advertisement

Oğlan ve büyükannesi bir tatil için Norveç’i ziyaret etmek isterler, ancak büyükanne hastalanır ve bunun yerine lüks bir otele giderler. Burada “Çocuklara Zulmü Önleme Kraliyet Derneği” toplantısı olduğunu öğrenirler. Çocuk, kadınlardan birinin peruğun altında kel kafasını kaşıdığını fark edince bunun, cadıların yıllık toplantısı olduğunu anlar. Genç bir kadın sahneye çıkıp maskesini çıkararak Büyük Yüce Cadı olduğunu açıklar. İngilizlerden hoşnutsuzluğunu ifade eder. Cadıların ilerlemesi ve daha fazla çocuğun öldürülmesini talep eder. Ana planı şöyledir: cadıların hepsi, sihirli para basma makinesinden basılan parayla şekerci dükkanları satın alacak ve çocukları fareye çevirecek sihirli bir iksir eklenmiş bedava şekerler dağıtacaklar. Daha sonra, öğretmenleri ve ebeveynleri çocukları fare olduklarının farkında olmadan, fareleri öldürecekler. Yüce Cadı, buluşmaya çikolatayla getirdiği Bruno Jenkins adında bir çocuğa iksiri vererek iksirin işleyişini gösterir. Anlatıcının onları izlediğini fark eden cadılar, oğlanı köşeye sıkıştırır. Ona iksiri verirler ve anlatıcı bir fareye dönüşür.

Fareye Dönüşen Çocuk

Bir fare haline gelen anlatıcının zekası ve sesi değişmemiştir. Brunoyla birlikte büyükannesine gidip olanları açıklarlar. Cadıların yemeğine iksiri koyup onları fareye çevirme fikrini ortaya atar ve Büyük Yüce Cadı’nın odasından bir şişe iksir çalarlar.

Bruno ailesine dönmeye çalışır, ancak annesi farelerden korktuğu için bu girişim başarısız olur. Büyükanne anlatıcıyı ve Bruno’yu yemek salonuna götürür ve burada cadılara hazırlanan bezelye çorbasına iksir karıştırır. Bir aşçı fareleri fark eder ve büyükannesine dönmeden önce çocuğun kuyruğunu keser. Çorbayı içen cadılar dakikalar içinde fareye dönüşerek, oteli çılgınlığa sürükler. İngiltere’nin tüm cadıları ve Büyük Yüce Cadı, otel personeli ve konukları tarafından öldürülür.

Eve döndüklerinde, anlatıcı ve büyükannesi dünyadaki tüm cadıları yok etmek için bir plan yapar. Büyük Yüce Cadı’nın Norveç’teki evine seyahat edecekler, yeni Büyük Yüce Cadı ve yardımcılarını fareye çevirecekler ve sonra onları öldürmek için kedileri serbest bırakacaklardır.

Cadılar

Büyükanne çocuğa bir fare olarak muhtemelen dokuz yıldan fazla yaşamayacağını bildirir. Büyükanne oldukça yaşlıdır. Çocuk, başkasının kendisine bakmasını istemediği veya büyükannesinden daha fazla yaşamayacağını bilerek kaderine razı olur.

Advertisement

Karakterler

Çocuk

Hikayenin anlatıcısı sadece çocuk olarak bilinir. Dahl’ın diğer birçok hikayesindeki kahramanlar gibi, anlatıcı cesur, nazik ve zeki bir çocuktur. Büyükannesinin hikayeleri sayesinde, kılık değiştirmiş cadıları teşhis edebiliyor (bir fareye dönüşmesine rağmen). Bir fareye dönüştüğünde, çocuk İngiltere’deki tüm çocukları benzer bir kaderden kurtarmak için bir plan yapar ve İngiltere’nin tüm cadılarını başarıyla ortadan kaldırır. Çocuk bir fare olarak kalsa da hikaye mutlu bir şekilde biter.

Büyükanne

Anlatıcının büyükannesi hikaye anlatan, puro içen, cesur bir karakterdir. Cadılar konusunda uzmandır ve torununa onu korumak için sayısız hikaye anlatır. Torunu sonsuza kadar bir fareye dönüştükten sonra, nazik ve sevgi dolu bir figür olarak kalır.

Büyük Yüce Cadı

Büyük Yüce Cadı, içlerinde en korkunç cadıdır, onların hükümdarıdır ve cadıların yüreğine bile korku salmaktadır. Diğer cadılar gibi geleneksel kılık değiştirmesine rağmen, grotesk yüzünü gizlemek için bir maske de takıyor.

Bruno Jenkins

Şeker vaadiyle bir cadı kumpanyasına çekilen açgözlü bir çocuktur. Fareye dönüşen ilk kişi odur.

Çocuğun ailesi

Çocuğun ailesi, Norveç’te bir otomobil kazasında trajik bir şekilde ölmeden önce, hikayenin başında sadece çok kısa bir süre ortaya çıkıyor. Ancak, çocuğun İngiltere’deki eğitimine devam etmesi gerektiğine olan inançları, çocuğu ve büyükannesini Norveç’ten oraya geri dönmeye ve hikayede karşılaştıkları cadılarla tanışmaya yönlendiriyor.


Leave A Reply