Ot Nedir? Ot Hakkında Bilgiler

0

Dünyanın hemen hemen her yerinde özellikle kırlarda bayırlarda hayatlarını yaşayan küçük bitkiler olan otlar ile ilgili olarak genel bilgilerin verildiği yazımız. Ot nedir?

ot
Kırlarda, çayırlarda, bahar gelince çıkıp bir iki mevsim sonra kuruyarak hayatlarını tamamlayan küçük bitkilere «ot» denir. Bunlar çeşitli bitki türlerindendir.

Otlar gerek yaşken, gerekse kuruduktan sonra hayvanlara yem olarak verildiği gibi bunlardan insanlar da çeşitli yollarda faydalanırlar. Ömürleri bakımından otlar «yıllık», «iki yıllık», «birkaç yıllık» olarak bölümlere ayrılırlar. Birkaç yıllıklar, kurusalar bile, toprağın altındaki kökleri ertesi yıl yeniden sürer.

Bazı otlar kısa zamanda çabucak ürüyerek tarlaları kaplar, üretilmek istenen asıl bitkinin besin maddelerini sömürerek hem toprağın kuvvetini düşürür, hem de asıl bitkinin gelişmesini önlerler. Bunlara «zararlı otlar» denir. Bunların ya elle teker teker köklerinden sökülerek ayıklanması, ya da tarlanın ekilmeden önce sık sık birkaç kere sürülmesi gerekir. Ayrıca, ekilecek olan tohum dikkatle gözden geçirilerek, içine yabancı tohumlar karışıp karışmadığına da bakmalıdır.

Kesilip kurutulan otlar balya haline getirilerek kış boyunca saklanır, çiftlik hayvanlarından birçoğunun başlıca besin maddesi olarak kullanılır. İçinde hoş kokulu bitkiler, kır çiçekleri bulunduğundan ot, hayvanlar için, hem iştah açıcı, hem de besleyicidir.


Leave A Reply