Otostopçunun Galaksi Rehberi Kitap Özeti Karakterler, Douglas Adams

0
Advertisement

Douglas Adams’ın Otostopçunun Galaksi Rehberi isimli kitabının konusu, karakterleri ve özeti. Otostopçunun Galaksi Rehberi hakkında bilgi.

Otostopçunun Galaksi Rehberi

Otostopçunun Galaksi Rehberi, Douglas Adams’ın Otostopçunun Galaksi Rehberi komedi bilim kurgu “üçlemesi” ndeki altı kitaptan ilkidir. Roman, Adams’ın aynı adlı radyo serisinin ilk dört bölümünün bir uyarlamasıdır. Roman ilk olarak 12 Ekim 1979’da Londra’da yayınlandı. İlk üç ayda 250.000 kopya sattı.

Otostopçunun Galaksi Rehberi

Kitabın Özeti

Otostopçunun Galaksi Rehberi’nin başında, bir Perşembe sabahıdır ve ortalama bir İngiliz vatandaşı olan Arthur Dent kötü bir gün geçiriyordur. Otoban geçişine yol açmak için evi yıkılmak üzeredir. Buldozerin önüne uzanmak ve tartışmak hiçbir işe yaramıyor gibi görünüyordur. Kısa süre sonra bunun pek de önemli olmadığını öğrenir çünkü Dünya, Vogons denen bazı kötü uzaylı yaratıklar tarafından yok edilmek üzeredir. Görünüşe göre Dünya, yeni bir hiper uzaysal ekspres yolun geçişi için temizlenmelidir. Bu kötü haberlerin taşıyıcısı, Arthur’un her zaman işsiz bir aktör olduğuna inandığı yakın arkadaşı Ford Prefect’tir. Ford, aslında, 15 yıldır Dünya’da mahsur kalan bir uzaylıdır. Bununla birlikte, gezegenin yıkımından kurtulmak için bir planı vardır: Vogon Constructor Fleet uzay gemilerinden birine otostop çekmek. Ve tam olarak da bunu yaparlar.

Bu arada galaksinin başka bir yerinde, Galaktik Başkan Zaphod Beeblebrox yeni, çok gizli bir uzay gemisi olan Altın Kalp’i çalmakla meşguldür. Zaphod, bir kalabalığın önündeki açılış töreninde gemiyi alıp götürür. Yanında, yakın zamanda Dünya’dan gelen bir Dünyalı kız Trillian ve kronik olarak depresif bir robot olan Marvin vardır. Zaphod ünlü (ve muhtemelen tamamen efsanevi) Magrathea gezegenine doğru ilerliyordur. Yolda, beklenmedik bir şekilde, Vogon uzay gemisinden uzaya fırlatılan Ford ve Arthur’u gemisine alır.

Otostopçunun Galaksi Rehberi

Advertisement

Magrathea

Uzun zaman önce – yaklaşık beş milyon yıl önce – Magrathea, ultra zengin insanların özel gezegeniydi. İnsanların parası bitince, Magrathea ortadan kayboldu ve bir efsane haline geldi. Zaphod onu bulmayı umuyordur. Bu herkesin merak ettiği bir şeydir, ama ulaştığında gezegen ölü ve ıssız görünüyordur. Yine de Zaphod, Ford ve Trillian iç mekanı keşfetmeye giderler, Arthur ve Marvin yüzeyde geride kalır. Bu noktada, gezegenin yaşlı bir sakini ortaya çıkar, kendisini Arthur’a tanıştırır ve Dünyalıya yakın zamanda yıkılan gezegeni hakkındaki gerçeği anlatır.

Magrathean’ın adı Slartibartfast’tır ve Arthur’a Dünya’nın fareler tarafından yapılmış ve çalıştırılan dev bir bilgisayar olduğunu açıklar. Amaç, Yaşamın, Evrenin ve Her Şeyin anlamını ortaya çıkaracak Nihai Soruyu bulmaktır. Nihai Yanıt, Derin Düşünce adlı bir süper bilgisayar tarafından zaten bulunmuştur ve bu yanıt “Kırk iki” dir. Ancak doğru soru olmadan cevap anlamsızdır. Ne yazık ki, Dünya’nın yıkımı, hesaplamalar tamamlanmadan ve soru duyurulmadan sadece beş dakika önce gerçekleşmiştir. Fareler için artık tek alternatif, bilgiyi bilgisayarın organik bir bileşeninden çıkarmaktır: Bir Dünyalı’nın beyni. Arthur, yok olmadan hemen önce Dünya’da olduğu için, farelerin hedefidir. Sadece beyninden vazgeçmesini gerekiyordur. Arthur bu haberden hiç hoşlanmaz.

Zaphod’u tutuklamak ve Altın Kalp’i geri almak isteyen polislerin ani gelişi, Arthur ve arkadaşlarına kaçma fırsatı sunar. Arthur ve arkadaşları gemilerine geri dönerler, uzaya giderler. Biraz acıktıklarından dolayı Evrenin Sonundaki Restoran’a doğru rotayı ayarlarlar.

Otostopçunun Galaksi Rehberi

Karakterler

Arthur Dent ; Ortalama bir İngiliz olan Arthur Dent, Dünya aniden yıkıldığında galaksi etrafında otostop yapmaya zorlanan romanın kahramanıdır.

Ford Prefect; Betelgeuse yakınlarındaki küçük bir gezegenden gelen bir uzaylı olan Ford Prefect, olağanüstü kitabı Otostopçunun Galaksi Rehberi için araştırma yaparken Dünya’da mahsur kalır.

Advertisement

Prostetnic Vogon Jeltz; Prostetnic Vogon Jeltz, Galaktik Hiperuzay Planlama Konseyi tarafından Dünya’yı yıkmak için gönderilen Vogon İnşaat Filosunun amiral gemisi kaptanıdır.

Zaphod Beeblebrox; Zaphod Beeblebrox, İmparatorluk Galaktik Hükümeti’nin 200 yaşındaki, iki başlı, üç kollu, beceriksiz (ve öyle olduğu için değerli) başkanıdır.

Trillian; Trillian – aynı zamanda Trisha McMillan olarak da bilinir – Zaphod Beeblebrox ile Islington’daki bir partide tanışan ve Dünya’nın yıkılmasından altı ay önce onunla bir yolculuğa çıkan son derece zeki bir Dünya kızıdır.

Marvin; Kronik depresif, varoluşsal bir robot olan Marvin, Sirius Cybernetics Corporation tarafından tasarlanmıştır.

Benjy ve Frankie; Benjy ve Frankie, Dünya’nın 10 milyon yıllık bilgisayar programını yürütmek için fareler şeklini alan hiper zeki ve çok boyutlu varlıklardır.

Deep Thought (Derin Düşünce); Şehir boyutunda muazzam bir süper bilgisayar olan Deep Thought, Hayata, Evrene ve Her Şeye Nihai Cevabı bulmak için 7,5 milyon yıllık bir program yürütmek üzere tasarlanmıştır.

Eddie; Eddie, duygusal tepkileri genellikle duruma uygun olmayan, Altın Kalp yıldızının çılgınca neşeli bilgisayarıdır.

Fook; Fook, süper bilgisayar Derin Düşünceyi etkinleştirmekten ve ona Hayata, Evrene ve Her Şeye Cevap bulma görevini vermekten sorumlu iki bilgisayar programcısından biridir.

Lunkwill; Lunkwill, süper bilgisayar Derin Düşünceyi etkinleştirmekten ve ona Hayata, Evrene ve Her Şeye Cevap bulmak görevini vermekten sorumlu iki bilgisayar programcısından biridir.

Majikthise; Majikthise, Derin Düşünce programının durdurulmasını isteyen Birleşmiş Filozoflar, Bilgeler, Aydınlar ve Diğer Düşünen Kişiler Birliği’ni temsil eden bir filozoftur.

Advertisement


Leave A Reply