Otostopçunun Galaksi Rehberi Kitap Özeti Karakterler, Douglas Adams

0

Douglas Adams’ın Otostopçunun Galaksi Rehberi isimli kitabının konusu, karakterleri ve özeti. Otostopçunun Galaksi Rehberi hakkında bilgi.

Otostopçunun Galaksi Rehberi

Otostopçunun Galaksi Rehberi, Douglas Adams’ın Otostopçunun Galaksi Rehberi komedi bilim kurgu “üçlemesi” ndeki altı kitaptan ilkidir. Roman, Adams’ın aynı adlı radyo serisinin ilk dört bölümünün bir uyarlamasıdır. Roman ilk olarak 12 Ekim 1979’da Londra’da yayınlandı. İlk üç ayda 250.000 kopya sattı.

Otostopçunun Galaksi Rehberi

Kitabın Özeti

Otostopçunun Galaksi Rehberi, mütevazı bir dünyalı olan Arthur Dent’in bir sabah uyandığında evinin bir çevre yolu için yıkılmak üzere olduğunu fark etmesiyle başlar. Evinin yıkılmasının endişelerinin en küçüğü olduğunu bilmemektedir. Eksantrik arkadaşı Ford Prefect, Betelgeuse yakınlarındaki küçük bir gezegenden gelen bir uzaylı olduğunu açıklar ve Arthur’a Dünya’nın yıldızlararası bir hiperuzay geçidine yol açmak için yok edilmek üzere olduğunu bildirir.

Otostopçunun Galaksi Rehberi’nde araştırmacı olan Ford, Dünya’nın yok edilmesinden sorumlu olan bir Vogon uzay gemisine otostop çekerek Arthur’u kurtarmayı başarır. Bürokratik yapıları ve korkunç şiirleriyle ünlü Vogonlar, isteksizce hayatlarını bağışlar ve onları Vogon şiirinin dehşetine maruz bırakırlar. Sonunda Ford ve Arthur uzaya fırlatılır ve çalıntı uzay gemisi Heart of Gold tarafından yakalanırlar.

Heart of Gold, iki başlı, üç kollu ve son derece sorumsuz bir varlık olan ve aynı zamanda Galaksinin eksantrik Başkanı olan esrarengiz Zaphod Beeblebrox tarafından kullanılmaktadır. İnsan astrofizikçi Trillian ve depresif robot Marvin’in eşlik ettiği Zaphod, yaşamın, evrenin ve her şeyin nihai sorusunu ortaya çıkarmak için bir arayışa çıkar.

Maceraları onları, özel yapım lüks gezegenlerin yaratıldığı efsanevi Magrathea gezegeni ve müşterilerinin yemek yerken zamanın sonuna tanık olmalarını sağlayan Evrenin Sonundaki Restoran da dahil olmak üzere çeşitli yerlere götürür. Yol boyunca, fiyortlara takıntılı yaşlı bir gezegen tasarımcısı olan Slartibartfast gibi eksantrik karakterlerle karşılaşırlar ve Yaşamın, Evrenin ve Her Şeyin Nihai Sorusunun Yanıtını hesaplamak için tasarlanmış Derin Düşünce adlı bir süper bilgisayarın varlığını öğrenirler.

Bu arada grup, Zaphod’un gizli bir gündemi olduğunu ve nihai sorunun anahtarını elinde tutan “Magrathea’nın Kayıp Gezegeni” adlı efsanevi bir gezegeni aradığını keşfeder. Vogonlar tarafından takip edilmek, Dünya’yı inşa ettiren süper zeki farelerin gazabına uğramak ve sürekli depresyonda olan robot Marvin’in varoluşsal krizleriyle uğraşmak gibi tehlikeli durumlarla karşılaşırlar.

Yolculukları ilerledikçe, bürokrasiye takıntılı bir toplumla karşılaştıkları “Brontitall” gezegeniyle karşılaşırlar ve yukarıda bahsedilen Evrenin Sonundaki Restoran “Milliways “i ziyaret ederler. Nihayetinde Magrathea gezegenine ulaşırlar ve burada Dünya’nın aslında Nihai Soruyu hesaplamak için tasarlanmış bir süper bilgisayar olduğunu ortaya çıkaran gezegenin kadim ve bilge koruyucularıyla tanışırlar. Ne yazık ki, cevap elde edilemeden önce, Dünya galaksiler arası bir otoyola yol açmak için yok edilmiştir.

Grup Nihai Soru’nun bilinmediğini keşfeder, ancak cevabın basitçe 42 sayısı olduğunu gösteren şifreli bir ipucu elde ederler. Hayal kırıklığına uğramış ama merak içinde, Cevapla eşleşen Soruyu bulmak için yeni bir maceraya atılırlar.

“Otostopçunun Galaksi Rehberi”, ilginç karakterler, hicivli sosyal yorumlar ve beklenmedik sürprizlerle dolu, hayatın saçmalıklarının mizahi ve felsefi bir keşfidir. Seri, sonraki kitaplarda Arthur Dent ve arkadaşlarının engin ve öngörülemez evrende gezinmeye devam ederken yaşadıkları maceraları daha da derinleştirerek devam ediyor.

Otostopçunun Galaksi Rehberi

Magrathea

Uzun zaman önce – yaklaşık beş milyon yıl önce – Magrathea, ultra zengin insanların özel gezegeniydi. İnsanların parası bitince, Magrathea ortadan kayboldu ve bir efsane haline geldi. Zaphod onu bulmayı umuyordur. Bu herkesin merak ettiği bir şeydir, ama ulaştığında gezegen ölü ve ıssız görünüyordur. Yine de Zaphod, Ford ve Trillian iç mekanı keşfetmeye giderler, Arthur ve Marvin yüzeyde geride kalır. Bu noktada, gezegenin yaşlı bir sakini ortaya çıkar, kendisini Arthur’a tanıştırır ve Dünyalıya yakın zamanda yıkılan gezegeni hakkındaki gerçeği anlatır.

Magrathean’ın adı Slartibartfast’tır ve Arthur’a Dünya’nın fareler tarafından yapılmış ve çalıştırılan dev bir bilgisayar olduğunu açıklar. Amaç, Yaşamın, Evrenin ve Her Şeyin anlamını ortaya çıkaracak Nihai Soruyu bulmaktır. Nihai Yanıt, Derin Düşünce adlı bir süper bilgisayar tarafından zaten bulunmuştur ve bu yanıt “Kırk iki” dir. Ancak doğru soru olmadan cevap anlamsızdır. Ne yazık ki, Dünya’nın yıkımı, hesaplamalar tamamlanmadan ve soru duyurulmadan sadece beş dakika önce gerçekleşmiştir. Fareler için artık tek alternatif, bilgiyi bilgisayarın organik bir bileşeninden çıkarmaktır: Bir Dünyalı’nın beyni. Arthur, yok olmadan hemen önce Dünya’da olduğu için, farelerin hedefidir. Sadece beyninden vazgeçmesini gerekiyordur. Arthur bu haberden hiç hoşlanmaz.

Zaphod’u tutuklamak ve Altın Kalp’i geri almak isteyen polislerin ani gelişi, Arthur ve arkadaşlarına kaçma fırsatı sunar. Arthur ve arkadaşları gemilerine geri dönerler, uzaya giderler. Biraz acıktıklarından dolayı Evrenin Sonundaki Restoran’a doğru rotayı ayarlarlar.

Otostopçunun Galaksi Rehberi

Karakterler

 • Arthur Dent ; Ortalama bir İngiliz olan Arthur Dent, Dünya aniden yıkıldığında galaksi etrafında otostop yapmaya zorlanan romanın kahramanıdır.
 • Ford Prefect; Betelgeuse yakınlarındaki küçük bir gezegenden gelen bir uzaylı olan Ford Prefect, olağanüstü kitabı Otostopçunun Galaksi Rehberi için araştırma yaparken Dünya’da mahsur kalır.
 • Prostetnic Vogon Jeltz; Prostetnic Vogon Jeltz, Galaktik Hiperuzay Planlama Konseyi tarafından Dünya’yı yıkmak için gönderilen Vogon İnşaat Filosunun amiral gemisi kaptanıdır.
 • Zaphod Beeblebrox; Zaphod Beeblebrox, İmparatorluk Galaktik Hükümeti’nin 200 yaşındaki, iki başlı, üç kollu, beceriksiz (ve öyle olduğu için değerli) başkanıdır.
 • Trillian; Trillian – aynı zamanda Trisha McMillan olarak da bilinir – Zaphod Beeblebrox ile Islington’daki bir partide tanışan ve Dünya’nın yıkılmasından altı ay önce onunla bir yolculuğa çıkan son derece zeki bir Dünya kızıdır.
 • Marvin; Kronik depresif, varoluşsal bir robot olan Marvin, Sirius Cybernetics Corporation tarafından tasarlanmıştır.
 • Benjy ve Frankie; Benjy ve Frankie, Dünya’nın 10 milyon yıllık bilgisayar programını yürütmek için fareler şeklini alan hiper zeki ve çok boyutlu varlıklardır.
 • Deep Thought (Derin Düşünce); Şehir boyutunda muazzam bir süper bilgisayar olan Deep Thought, Hayata, Evrene ve Her Şeye Nihai Cevabı bulmak için 7,5 milyon yıllık bir program yürütmek üzere tasarlanmıştır.
 • Eddie; Eddie, duygusal tepkileri genellikle duruma uygun olmayan, Altın Kalp yıldızının çılgınca neşeli bilgisayarıdır.
 • Fook; Fook, süper bilgisayar Derin Düşünceyi etkinleştirmekten ve ona Hayata, Evrene ve Her Şeye Cevap bulma görevini vermekten sorumlu iki bilgisayar programcısından biridir.
 • Lunkwill; Lunkwill, süper bilgisayar Derin Düşünceyi etkinleştirmekten ve ona Hayata, Evrene ve Her Şeye Cevap bulmak görevini vermekten sorumlu iki bilgisayar programcısından biridir.
 • Majikthise; Majikthise, Derin Düşünce programının durdurulmasını isteyen Birleşmiş Filozoflar, Bilgeler, Aydınlar ve Diğer Düşünen Kişiler Birliği’ni temsil eden bir filozoftur.

Leave A Reply