Ouro Preto Nerededir?

0
Advertisement

Ouro Preto nerededir, hangi ülkededir? Ouro Preto özellikleri, tarihçesi, Ouro Preto hakkında bilgi.

Ouro Preto

Ouro Preto; (Portekizcede “Kara Altın”), Brezilya’nın güneybatısında, Minas Gérais eyaletinde kenttir. Espinhaço Dağlarının uzantısı olan Ouro Prêto Dağının yamacında kuruludur. Doce Irmağı havzasında, deniz düzeyinden 1.061 m yükseklikte yer alır.

Bir maden kasabası olarak 1698’de kuruldu. On yıl geçmeden Amerika kıtasında görülmemiş bir altına ve gümüşe hücum dönemi yaşadı. 1711’de Vila Rica adıyla kent statüsü kazandı. 1720’de yeni oluşturulan Minas Gérais askeri valiliğinin (capitanía general) merkezi yapıldı. Brezilya’nın Portekiz’den bağımsızlığını kazanmasının ardından 1823’te Minas Gérais eyaletinin merkezi oldu. Ama ulaşım güçlükleri yüzünden 1897’de eyalet merkezi 65 km kuzeybatıdaki Belo Horizonte’ye taşındı. 1933’te alınan bir kararla Ouro Preto ulusal anıt, çevresindeki bölge de ulusal park ilan edildi.

Ardından kente bir açık hava müzesi görünümü veren, çoğu 18. yüzyıldan kalma kamu binaları, kiliseler ve evler koruma altına alındı. 1970’lerin sonlarında federal yönetimin giderlerini karşıladığı bir restorasyon projesi başlatıldı. Kentin ilginç yapılan arasında bir madencilik okulu (1876) ve müzeyi barındıran eski valilik sarayı. Minas Gerais’in altın madenciliği tarihini ve kültürünü yansıtan Inconfidência Müzesi’nin yer aldığı eski cezaevi, 1861-82 arasında restore edilen Brezilya’nın en eski tiyatrosu ve barok üslupta birçok kilise sayılabilir.

Advertisement

Leave A Reply