Öztürk Serengil Kimdir? Komedi Dünyasının Unutulmaz İsminin Hayatı

0
Advertisement

Öztürk Serengil kimdir? Kelaj diye haykırışı ile hatırımızda kalmış ünlü komedi rolleri ile tanınan sinema ve tiyatro sanatçımızın hayatı.

Öztürk Serengil

Öztürk Serengil

Öztürk Serengil kimdir?

2 Mayıs 19030’da Artvin’de dünyaya gelen Öztürk Serengil, öğretmen olan babasının tek oğludur. Lise eğitimine kadar Artvin’de yaşayan Öztürk Serengil, liseye girip ikinci sınıfa kadar eğitimine devam edip ardından okuldan ayrılarak ilerde çok iyi bir banker olacak isim Kastelli Cevher Özden ve yine ilerde çok iyi bir ressam olarak Cemal Akyıldız ile 1949 yılında İstanbul’a gelmiştir. İstanbul’a geldiği süreçten itibaren pek çok işte çalıştı ve ilk olarak 1950 yılında Babiali’de ressamlık yapmaya başladı.

Tiyatroya Geçiş

Ressamlık yaptığı dönemlerde Ses Tiyatrosu’na bir dekor yardımcısı arandığını duyup başvuran Öztürk Serengil, tiyatroda önce vestiyerlik, ardından dekor çalışanı olarak görev yapmıştır. Seneler geçtikten sonra aynı tiyatroda 1958 yılında sahneye konulan küçük bir oyunda kendisine rol verilmesiyle ve bu oyunu Muhsin Ertuğrul’un seyretmeye gelmesiyle keşfedilmiş, sinema hayatından sonra tiyatro hayatı da bu biçimde şekillenmiştir. Kendisinin tiyatrodan önce sinema sektörüne girmesi, 1954 yılında askerden döndükten sonraki süreçte olmuştur.

Sinema Hayatı Başlıyor

Askerden döndükten sonra “Üçüncü Kat Cinayeti” isimli bir sinema filminde rol almış ve o filmden sonra aktif olarak sinema hayatının vazgeçilmez bir parçası olmuştur. Bu filmden sonra toplam 142 film boyunca sürekli kötü adam tiplemesiyle izleyicilerin karşısına çıkan Öztürk Serengil, komik tiplemeleri de iyi canlandırması sebebiyle argolu komedilerin en çok aranan ismi olmuştur. Bu süreçten sonra da 300 ayrı filmde rol alan Öztürk Serengil, canlandırdığı “Adanalı Tayfur” tiplemesiyle ayrıca bir beğeni kazanmıştır. 1966 yılından sonra televizyon dünyasına da adım atıp şovmenlik yapmaya da başlayan Öztürk Serengil, ilk olarak televizyonda “Gülünüz Güldürünüz” isimli yarışma programını hazırlayıp sunmuştur.

45’likler Çıkardığı Dönem

Yarışmanın devam ettiği dönemlerde farklı televizyon programlarında da görev almış ve değişik bir alanda kendine yer bularak “politik güldürü” alanında kendisi farklı 45’likler çıkartmıştır. Bu güldürü plaklarından biri de Timur Selçuk’un ünlü parçası “İspanyol Meyhanesi” şarkısının parodisi olan “İsmail’in Meyhanesi”dir. Çıkardığı bu plak yüzünden Timur Selçuk’la arası çok bozulan Öztürk Serengil’in plakları Timur Selçuk’un mahkemeye başvurup plakları toplatma kararı çıkarttırmasının ardından dostlukları hepten bitmiştir. Kendisi bu dönemden sonra hem sinemaya, hem tiyatroya hem de televizyon programlarına ara vermeden devam ederek çok fazla sayıda projede yer almış ve çok fazla para kazanmıştır.

Bu dönemlerde kendi hayatını kaleme aldığı “Yeşilçam’ı Benden Sorun” adlı kitabını da yayınlayan Öztürk Serengil. Her zaman özgün bir adam olduğu için halkın her daim dikkatini çeken bir sanatçı olmuştur. Özellikle her filminde kendine has deyişleri olan “yeşşe” ve “kelaj” kelimeleriyle beyinlere kazınan Öztürk Serengil. Türk argosuna bu iki kelimeyi katmaktan her zaman onur duymuştur. Her ne kadar eleştiri alsa da yaşadığı hayattan çok memnun olan Öztürk Serengil, sanat hayatının ilerleyen yıllarından ipin ucunu kaçırmış; Libya’da gece kulübü açmış ve bütün servetini oradaki kumar hayatında ve özel yaşamındaki çoklu eş tercihlerinde kaybetmiştir. Son olarak Libya’da muhbir olarak ilan edilen Öztürk Serengil, elinde avucunda kalan son parasını da orada Türkiye’ye dönebilmek için harcamıştır. Bu süreçlerde arada 4 kez evlilik de yapan Öztürk Serengil’in, 2. eşi olan Nevin Hanım’dan bir kız çocuğu olmuştur. Bu çocuk hepimizin magazin dünyasından tanıyacağı Seren Serengil‘dir.

Advertisement
Son Günleri

İlerleyen yaşlarında sağlığı iyiden iyiye bozulan Öztürk Serengil. Beyninde ödem olması nedeniyle iki kez ameliyat olmuştur. Ancak son dönemlerine yakın zamanlarda felç geçirerek yatağa bağımlı hale gelmiştir. Ölmeden önceki son günlerinde de beynindeki hasardan dolayı konuşma yeteneğini kaybeden Öztürk Serengil. 11 Ocak 1999 tarihinde İstanbul Kozyatağı’ndaki evinde hayatını kaybetmiştir. Sanatçının cenazesi Çengelköy mezarlığına defnedilmiştir.


Leave A Reply