Panama Hakkında Bilgi

0

Ülkeler Rehberi Panama – Panama ile ilgili bilgi, başkenti, ekonomisi, bayrağı, komşuları, coğrafi konumu hakkında bilgi

panama-bayragiPANAMA
Yüzölçümü: 75.650 km2.
Başkenti: Panama City.
Dil: İspanyolca, İngilizce, Şipça.
Din: Hristiyan (% 96 Katolik, % 2 Protestan), Müslüman (% 3).
Para birimi: 1 balboa=100 centisimo.
Başlıca kentleri: San Miguelito, Colon, David, Santiago de Veraguas.

Advertisement

Orta Amerika’da devlettir. Panama Kıstağı ile Orta Amerika’yı Kolombiya üzerinden Güney Amerika’ya bağlayan ülke; kuzeyden Atlas Okyanusu (Karaib Denizi), doğudan Kolombiya, güneyden Büyük Okyanus, batıdan Kosta Rika ile çevrelenir. Ülke, S biçiminde dar bir kara parçasıdır. Uzunluğu 2.000 km’yi bulan kıyılarının 1.200 km’si Büyük Okyanus’ta, 750 km’si Atlas Okyanusu’ndadır. Sınırları içinde çok sayıda ada ve adacık vardır. Bunlardan yalnız Büyük Okyanus’ta bulunanların sayısı 1.000’ün üstündedir.

Yüzey Şekilleri; Yüzölçümün yaklaşık %87’sini oluşturan düzlüklerin yanı sıra, iki dağ zinciri uzanır; Batıda Cordillera de Talamanca, doğuda yer yer Cordillera San Blas. Volkanik tepelere de rastlanır. Ülke toprakları, çoğunlukla killi ve verimsiz olmasına karşın, bazı yüksek bölgeler verimli volkanik topraklarla kaplıdır.

En geniş yeri 173 km olan ülkenin dar oluşu nedeniyle, ırmaklar kısa akışlıdır. Yalnız Büyük Okyanus’a dökülen ırmakların sayısı 300’dür. En büyük ırmak olan Tuira, ulaşıma elverişlidir. Öteki ırmaklardan hidroelektrik enerji üretiminde yararlanılır.

İklim; Genelde yağışlı ve tropikal bir iklim gözlenir. Karaib kıyısında yıllık yağış tutarı zaman zaman 4.000 mm’ nin üstüne çıkar. Büyük Okyanus kıyısı daha az yağış alır. Kış aylarında yağışın daha da azaldığı Balboa’da, yıllık yağış tutarı 1.730 mm’dir. Mevsimden mevsime fazla değişkenlik göstermeyen sıcaklık, daha çok yükseltiden etkilenir. Kıyılarda gündüz 32 °C, gece 21°C olan sıcaklık, dağların yüksek kesimlerinden gündüzleri 18° C’ye, geceleri de 10°C’ye düşer.

Advertisement

Bitki Örtüsü ve Hayvanlar; Ülke topraklarının yaklaşık % 75’i tropikal yağmur ormanlarıyla kaplıdır. Çoğunluğu yaprak dökmeyen, 1.000′ den çok ağaç türü vardır. Bu türlerin en değerlisi maun, en yaygınları gül ağacı ve tropikal sedir ağacıdır. Çok çeşitli doğal hayvanlardan bazıları jaguar, puma, yabankedisi, tapir, armadillo ve pekaridir. Aralarında kertenkele, timsah ve yılanların da bulunduğu çok sayıda sürüngen türü, yüzlerce tropikal kuş türü ( tukan, papağan, kolibri vb) yaşar.

Ekonomi;
Tarım; Toplam yüzölçümün % 15.6′ sını, ekili alanlar, % 57.6’sını doğal ya da yapay otlaklar, % 8.6’sını nadasa ayrılmış topraklar oluşturur. Üretim, tüketimi karşılamaktan uzaktır. Pirinç, mısır, kahve, kakao, hindistancevizi, muz, portakal, mango, başlıca tarım ürünleridir.

Hayvancılık; Sığır, domuz ve kümes hayvanları toplamı 10 milyonu bulur. Yıllık balık ve deniz kabukluları üretimi 340 bin tondur.

Endüstri: Devlet sermayeli petrol arıtma, çimento ve şeker endüstrileri dışında, öteki dallar küçük ölçekli (sigara, içki, ayakkabı, dokuma, şapka, besin) tüketim ağırlıklıdır. Yıllık elektrik enerjisi üretiminin (3.2 milyar kWh) % 80’i hidroelektrik santrallardan sağlanır.

Doğal Kaynaklar: En önemli doğal kaynak, Cerro Colorado’daki zengin bakır yataklarıdır. Ancak teknik ve mali olanaksızlıklar nedeniyle, üretim sınırlıdır. Kömür, ormanlar, öteki başlıca doğal kaynaklardır.

Advertisement


Leave A Reply