Papa 16. Benedikt İstifa Etti, Papa’nın İstifa Nedeni

0
Advertisement

Vatikan’dan yapılan açıklamaya göre Papa 16. Benedikt 28 Şubat 2013 tarihi itibari ile istifa ediyor. Papa neden istifa etti?

Papa 16. Benedikt

Papa 16. Benedikt

Bugün tüm dünya şok bir kararı öğrendi. Katolik dünyasının ruhani lideri Papa 16. Benedikt görevi 28 Şubat 2013 tarihi itibari ile bırakacağını açıkladı. Papa 16. Benedikt istifa kararını Roma’da düzenlenen bir toplantıda Latince konuşarak açıkladı. Papa’nın istifa nedeni : Sağlık Sorunları

Papa 16. Benedekt Katolik dünyasının 265. papası olarak 19 Nisan 2005 yılından bu yana bu görevi sürdürüyordu. Papa 16. Benedikt yaptığı konuşmada papalık görevini kendi özgür iradesi ile bıraktığını ve ilerleyen yaşı sebebi ile papalık görevini sürdürecek güç bulamadığını söyledi. Ayrıca papa 16. Benedikt görevi bırakmanın ciddiyetinin de farkında olduğunu açıkladı.

Aslen Alman olan Papa 16. Benedikjt 85 yaşında. Vatikan tarihinde görevi bırakan ve ya istifa eden ikinci Papa olma ünvanını da alarak tarihe geçti. Daha önce istifa eden ilk Papa 13. yüzyılın sonlarında bu görevi yürüten V. Coelestin oldu.

Vatikan’dan yapılan açıklamaya göre Papa 16. Benedikt’in yerine gelecek olan kişi seçilene kadar Papalık makamının boş kalacağı açıklandı. Ayrıca Paskalya bayramına kadar Katolik dünyasının ruhani liderlik makamı olan papalığa yeni bir kişinin seçileceği de açıklandı.

Advertisement

Leave A Reply