Paragraf Sorusu Çözme Tekniği Kazanmak İçin 6 Etkili Yol

0

Sınavlarda uzun paragraf sorularını çözerken ayrıca zamanla da yarışıyoruz. Özellikle yeni nesil diye tabir edilen soru cinslerinin ne kadar uzun olduğu düşünülecek olursa paragraf sorusunu hızlı ve kolay çözenlerin ne kadar şanslı olduğu anlaşılacaktır.

Paragraf Sorusu Çözme Tekniği

1. Bildiri Yazın

Okuduğunu anlama becerisinin neden önemli olduğu konusunda, fikirlerinizi anlatan tek sayfalık bir bildiri yazın. Not alma, hedef belirleme ve soru sorma gibi konularla ilgili fikirlerinizi de bu bildiriye dahil edebilirsiniz. Bu yazılı düşüncelerinizi diğer öğrencilerle de paylaşın ve bildiriyi okul yılı boyunca hatırlatıcı olarak kullanın.

2. Önce Soruyu Okuyun

Bu yöntem oldukça yaygın ve etkili bir yöntem. Soruyu okuduktan sonra kendi cümlelerinizle soruyu kendinize tekrar sorun, “İç Savaşın neden başladığını anlamak istiyorum” gibi. Bu yöntemle dikkatinizi daha iyi toparlayarak paragrafa geçersiniz.

3. Dikkatinizi Toplayın

Paragrafın ortasında birden kendinizi başka şeyler düşünürken bulabilirsiniz. Bu çok doğaldır ve engellemek her zaman mümkün olmayabilir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda hemen okumayı bırakın ve dikkatinizin dağıldığı noktadan tekrar okumaya başlayın. Bu size daha çok zaman kazandıracaktır. Zararın neresinden dönerseniz kar.

4. Kitap Okuma Alışkanlığı Edinin

Sadece soru stillerini ve sorunun hangi taktikle çözüleceğini bilmek yeterli olmayabiliyor. Düzenli kitap okuyan öğrenciler paragraf sorularında daha başarılı oluyorlar. Bu bağlamda günde 30 sayfa hedefi iyi bir başlangıç olabilir.

5. Okuduğunuzu Görselleştirin

Teksas Eğitim Ajansı kaynaklı bir yazıda, “Bazı iyi okuyucular; zihinsel görüntüler yaratabilir veya metinde anlatılan durumu anlamalarına yardımcı olmak için bir ortam, etkinlik veya karakter olarak görselleştirebilir” saptaması yer alıyor. Eğer paragrafı okurken hayal gücünüzü kullanarak karakterlerin ne konuştuğunu görebiliyorsanız cevaplara geçtiğinizde paragrafa tekrar dönmeniz pek olası değildir.

6. Pratik Yapın

Evet, okuma sırasında soru sorma ve cevaplama, not alma, hedef belirleme, okuduklarının özetlerini yazma ve daha fazlasını pratik yaparak okuduğunu anlama becerisini geliştirmeyi başarabilirsiniz. Paragraf çözerken, okuma anlama becerilerinin geliştirilmesinin çok zor bir çalışma olduğu konusunda kendinize karşı dürüst olun. Bununla birlikte bu problemi aşmamanız için hiçbir sebep yok.

Kıssadan Hisse : Paragraf soruları gerek lise giriş sınavlarında gerekse de üniversite giriş sınavlarında bir çok öğrenci için kabusa dönebilmektedir. Bunun en büyük sebebi kitap okuma alışkanlığının olmamasıdır. Kitap okuma alışkanlığını edinmek dışarıdan gerçekten zor bir şeymiş gibi gözükebilir. Ancak kesinlikle bu doğru değildir.

Genellikle kitaplardan uzak duran kişilerin ortak noktası kendilerine uygun olmayan kitapları okumaya çalışmalarıdır. Herkes her kitaptan keyif alamayabilir. Bunu kabullenip kendinize uygun konularda ve uzunluklarda kitapları mutlaka okuma alışkanlığı edinmelisiniz.


Leave A Reply