Paris Kontu Prens Philippe Kimdir?

0
Advertisement

Paris Kontu Prens Philippe kimdir? Fransa tahtı üzerinde hak iddia eden bir Fransız soylusu olan Paris Kontu Prens Philippe hakkında bilgi

Paris Kontu Prens PhilippeParis Kontu Prens Philippe (d. 24 Ağustos 1838, Paris -ö. 8 Eylül 1894, Stow House, Twickenham, Middlesex, İngiltere), Louis-Philippe’in ölümünden sonra Fransız tahtı üzerinde hak iddia eden Fransız soylusu. Louis-Philippe’in oğlu ve vârisi olan Orleans dükü Ferdinand’ın oğluydu.

1842’de babasının ölümü üzerine tahtın vârisi oldu ve kendisi için Paris kontu unvanı yaratıldı. 1848 Devrimi sırasında İngiltere’ye sürgüne gönderildi. Kardeşi Chartres dükü Robert ile birlikte Amerikan İç Savaşı’na katılarak Federasyon ordusunda gönüllü olarak görev yaptı (1861-62).

III. Napoleon’un iktidardan düşüşünden (1870) sonra Fransa’ya döndü. Ağustos 1873’te Avusturya’nın Frohsdorf kentinde Chambord kontu Henri d’Artois’nın Fransa tahtı üzerindeki hak iddialarını kabul ettiğini açıkladı. Ama Chambord kontunu destekleyen Lejitimistlerle Orleanistler arasında kurulan ittifak 1875’te bozuldu. Chambord kontunun ölümünden (1883) sonra Lejitimistlerin çoğu Paris kontunu desteklemeye başladı. Haziran 1886’da eski kraliyet hanedanı üyelerinin Fransa’dan sürülmesini öngören yasanın çıkarılmasından sonra İngiltere’ye giden Philippe, General Georges Boulanger’nin kralcı bir yönetim kurma yolundaki girişimi engellenince tahta çıkma konusundaki bütün umutlarını yitirdi.

Philippe’in İngiltere’deki sendikalar üzerine bir çalışması (1869) ile Amerikan Bağımsızlık Savaşı’na ilişkin bir incelemesi (1874-90) vardır.

Advertisement

Leave A Reply