Pastacılık Nedir?

0
Advertisement

Pastacılık nedir? Pastacılık nasıl bir iş nasıl bir meslektir? Pastacılık ile ilgili kısaca bilgi veren yazımız.

Pastacılık

Hamurdan yapılıp içine kakao, krema, meyva ezmesi gibi şeyler katılan, fırında pişirilen tatlılara «pasta», bu işe de «pastacılık» denir.

Pastacılığın çok eski çağlara kadar uzanan bir tarihi vardır. Eski Romalılar pastacılığa büyük önem verirler, bu çeşit yiyecekleri sofralarından eksik etmezlerdi. Bugünkü turtalara, pastalara benzeyen birçok pastaları vardı. Bunların arasından en çok hamuru şarap, süt, zeytinyağı ve biberle karıştırıp yaptıkları pastayı severlerdi. Bundan başka, çeşitli peynir tatlıları yaparlar, bunlarla sofralarını süsler, misafirlerini ağırlarlardı. Romalılar’ın sevdikleri bir başka pasta çeşidi de yulaf ununu peynirle, balla karıştırarak yaptıkları tatlıydı.

Ortaçağ Avrupa’sında pasta yerine, daha çok, çörek, kurabiye, galeta gibi kuru yiyecekler revaç buldu. Bugünkü pastaclığın meydana gelmesi ise çok daha yenidir, ancak 150 yıllık bir geçmişi vardır.

Bugünkü pastacılıkta kullanılan başlıca malzeme un, süt, yumurta, tuz, şeker, su, kakao, çikolata, çeşitli meyve ezmeleridir. Bazı pastaların üzerine krema, bazılarına da çikolata konur, üzüm, vişne, portakal kabuğu reçeli vs. gibi meyva ve meyvadan yapılmış besin maddeleriyle süslenir.

Advertisement

Leave A Reply