Cep Telefonunun İcadı İle Sosyal Hayatta Neler Değişti? Artıları ve Eksileri

0
Advertisement

Cep telefonlarının icat edilmesi insanların hayatında ne gibi değişikliklere yol açtı? Cep telefonların sosyal hayata kattığı avantaj ve dezavantajlar.

Cep Telefonunun Getirdiği Değişiklikler

Cep telefonlarının hayatlarımız ve günlük işlerimizi gerçekleştirme şeklimiz üzerinde büyük bir etkisi oldu. Bu değişikliklerin çoğu belirgindir, diğerlerinin farkında bile olmayabiliriz.

telefon

Cep telefonları, çoklu görev terimine yepyeni bir anlam getirdi. Yirmi yıl önce, marketteyken bazı gerekli eşyaları alırken ofisle konuşmak mümkün değildi. Akşam yemeğini hazırlarken asla üç yönlü bir iş konferansı yapamaz ya da hasta bir çocuğa bakarken evden bir iş müşterisiyle ilgilenemezdiniz. Cep telefonları çeşitli görevleri aynı anda yapmamızı sağladı.

Cep telefonları da ailelerin birbirleriyle daha yakın iletişim halinde olmalarını sağladı. Çocuklar futbol antrenmanlarını kaçırdıysa sizinle iletişime geçebilir ve eşiniz trafikte sıkışıp kaldığında sizi akşam yemeğine geç kalacağını bildirmek için arayabilir. Gençler, bir yere gitmek için izin istemek için arayabilirler ve artık bazı cep telefonlarında bulunan GPS özellikleriyle, olmaları gereken yerde olduklarından emin olmak için kontrol edebilirsiniz.

Bu avantajların birçoğunu fark etmiyoruz bile. Hiç bakkala gelip, alışveriş listenizi unuttuğunuzu fark ettiniz mi? Muhtemelen yapacağınız ilk şey evi aramak ve çocuklarınızdan birinin listeyi size okumasını sağlamaktır. Geçtiğimiz yıllarda aynı durumda, bir şeyleri unutmuş olabilirsiniz veya onu almak için eve kadar tüm yolu geri gitmek zorunda kalmış olabilirsiniz. Arabanız bozulursa, bir ankesörlü telefon bulmak için yürümek zorunda kalmak yerine otomatik olarak yardım çağırırsınız. Cep telefonları kesinlikle hayatımızı çok daha kolay hale getirdi.

Advertisement

Hepsini boş versek bile cep telefonunun en büyük avantajı kaza anında, depremlerde, kaybolma anında, acil bir durumda hayat kurtarabilir olmasıdır. Buna en güzel örneklerden biri 2020, 30 Ekim İzmir depreminde enkaz altında kalan bir gencin cep telefonu ile ulaşılması sayesinde kurtarılmış olmasıdır.

Akıllı Cep Telefonu ya da Saat

Peki Ya Dezavantajlar

Cep telefonları, insanların birbirleriyle etkileşim biçimini de değiştirdi. Birini aradığımızda, aslında o kişiyi ararız, yeri değil. Bu, nadiren meşgul sinyali aldığınız ve sabit hatlı bir telefondan farklı olarak birisi her zaman evde olduğundan, plan yaparken daha spontane olmamızı sağlar. Cep telefonları da randevuya geç kalacaksak aramamıza olanak tanıyor, ancak bu cep telefonu kullanıcılarının cep telefonu olmayanlara göre daha sık geç kalmasına neden oldu. Bu kullanıcılar, randevu saatlerinin somut olmadığı ve varış saatlerini yeniden görüşmek için cep telefonlarını kullandıkları yaklaşımını benimsemiş görünüyorlar.

Cep telefonunun en büyük dezavantajlarından biri, artık seyahat ederken yabancılarla konuşmadığımız gerçeğidir. Geçmişte otobüs bekleyen birkaç kişi beklerken sohbet ederdi. Her gün aynı rotalarda seyahat eden insanlar yol boyunca arkadaşlıklar geliştirebilirler. Bu durum artık olmuyor. Bugün insanlar otobüs beklerken, sadece cep telefonlarını çıkarıp eski arkadaşlarıyla konuşuyorlar, yenilerini yapma fırsatını kaçırıyorlar. Büyük şehirlerde birçok insan, yıllarca aynı mahallede yaşamış olsalar bile komşularını tanımıyor. Geçmişte hayatımızın çok önemli bir parçası olan yüz yüze teması toplum olarak kaybetmeye başlıyoruz.

Cep telefonları, günlük hayatımıza yardım eden büyük bir varlıktır. Ancak arada bir telefonu kapatmanız ve etrafınızdaki dünyaya dikkat etmeniz gerektiğini unutmamalısınız.

Advertisement


Leave A Reply