Pearl Harbor Baskını Sebepleri ve Sonuçları

0
Advertisement

Pearl Harbor baskını nedir, kimler tarafından ne zaman ve neden meydana gelmiştir? Pearl Harbor sebep ve sonuçları hakkında bilgi.

Pearl Harbor

Japonya’nın Pearl Harbor baskınından bir kare

Pearl Harbor Baskını

Pearl Harbor Baskını, Japonların, Oahu Adasındaki (Hawaii) Pearl Harbor’da bulunan ABD deniz üssüne düzenlediği ani hava saldırısıdır (7 Aralık 1941). Baskın ABD ile militarist ve yayılmacı bir çizgi izleyen Japonya arasında 10 yıldır giderek artan gerginliğin doruk noktasını oluşturmuş ve ABD’nin II. Dünya Savaşı’na girmesine yol açmıştır.

Pearl Harbor

Japonya’nın 1937’de Çin’i işgal etmesi ve 1940’ta Mihver Devletleri’yle (Almanya ve İtalya) ittifak kurması üzerine, ABD ülkesindeki Japon varlıklarını dondurdu, ayrıca Japonya’ya petrol ve başka önemli savaş malzemesinin gönderilmesini durdurdu. Temmuz 1941’de de Japonya ile bütün ticari ve mali ilişkilerini kesti. Toco Hideki başkanlığındaki Japon hükümeti baskın gününe değin ABD ile diplomatik görüşmelerini sürdürdü, ama bir yandan da saldın hazırlıklarım yürüttü.

Pearl Harbor Saldırı Anı Fotoğrafları

Japon Birleşik Donanması’nın komutanı Amiral Yamamoto İsoroku ABD’nin Pasifik Donanması’na darbe vurmayı amaçlayan saldırıyı büyük bir dikkatle planlamıştı. Pasifik Donanması’nın hareket yeteneğinin kırılmasından sonra, Japonya Güneydoğu Asya’yı, Endonezya Takımadalarını ve Güney Pasifik’i kolayca ele geçirebilecekti. 23 Kasım günü komutan yardımcısı Nagumo Çuiçi’nin yönetiminde 6 uçak gemisi, 2 savaş gemisi, 3 kruvazör ve 11 destroyerden oluşan bir filo Hawaii’nin yaklaşık 440 km kuzeyindeki bir noktaya doğru hareket etti. Saldırı bu noktadan 360 uçakla gerçekleştirildi.

Advertisement

Pearl Harbor Saldırı Anı Fotoğrafları

Baskın Başlıyor…

Yerel saatle 7.55’te Pearl Harbor’a ulaşan ilk Japon uçağını torpido, bombardıman ve avcı uçaklarından oluşan yaklaşık 200 uçaklık bir dalga izledi. Japon torpido uçakları özellikle ABD savaş gemilerine ağır darbe vurdu. “Arizona”, “California” ve “West Virginia” adlı gemiler battı, “Oklahoma” ise alabora oldu. Yaklaşık 45 dakika sonra Pearl Harbor üzerine gelen ikinci bir uçak dalgası “Maryland”, “Nevada”, “Tennessee” ve kuru havuzdaki “Pennsylvania” gemilerine ağır hasar verdi. Bunların dışında 10 ABD gemisi daha battı ya da ağır hasar gördü ve 140’tan fazla uçak yok oldu. Askeri kayıpların toplamı, 2.300’ü ölü olmak üzere 3.400’ün üzerindeydi. Japonlar ise yalnızca 29 uçak ile 5 küçük denizaltı yitirdi.

Pearl Harbor Saldırı Anı Fotoğrafları

Pearl Harbor Baskını ABD’nin Büyük Okyanustaki donanma ve hava gücüne büyük bir darbe indirdi. Ama o sırada Pearl Harbor’da bulunmayan, Pasifik Donanması’na bağlı üç uçak gemisi baskından kurtulmuştu. “Arizona” ve “Oklahoma” dışındaki savaş gemileri daha sonra tamir edilerek yeniden hizmete sokuldu. Ayrıca Japonlar adadaki önemli petrol depolarını yok etmeyi başaramamıştı. Baskın ABD kamuoyundaki tarafsızlık yanlısı görüşlerin hızla gerilemesine yol açtı ve Kongre 8 Aralık’ta Japonya’ya savaş ilan etmeyi kararlaştırdı. Oylamada tek ret oyunu, ABD’ nin I. Dünya Savaşı’na girmesine de karşı çıkan. Cumhuriyetçilerin Montana temsilcisi Jeannette Rankin kullanmıştı.


Leave A Reply