Pensionaris ne demek?

0
Advertisement

Pensionaris nedir? Pensionaris ne demek? Hollanda’da bir tarz yönetim görevlisine verilen isim olan Pensionaris hakkında bilgiler.

Pensionaris, Felemenk Cumhuriyeti’nde siyasal önem taşıyan yönetim görevlisi. 15. yüzyılda kent yönetimlerine hukuk danışmanı olarak atanmaya başlamış, eyalet meclislerinde kentleri temsil etmişlerdir. Hollanda ve Zeeland pensionaris’leri özellikle etkili olmuş, 16. yüzyıl sonlarına gelindiğinde belli kent yönetimlerini ele geçirmişlerdir.

Hollanda’da soyluların ayrı bir pensionaris’i vardı; landsadvocaat (eyalet hukuk temsilcisi) olarak bilinen bu kişi meclisin de başkanıydı. 1586’da Rotterdam eski pensionaris’i Johan van Oldenbarnevelt’in bu göreve atanmasından sonra landsadvocaat ülke çapında güçlü bir konuma geldi. Ama Oldenbarnevelt’in gücü görevinden değil, birliğin en önemli eyaleti olan Holland’da yönetici oligarşinin önderi olmasından kaynaklanıyordu. 1618’de Oldenbarnevelt’in düşmesinden sonra adı raadpensionaris (danışman yönetici) olarak değiştirilen (1619) bu görev zamanla önemini yitirdi; stadhouder (vali) ise gittikçe güçlendi. İlk valisiz dönemde (1650-72), 1650’den beri Dordrecht pensionaris’i olan Johan de Witt’in raadpensionaris atanmasıyla (1653) görevin önemi yeniden arttı. Onun ardıllarının hiçbiri aynı güç ve saygınlığa erişemedi.

Raadpensionaris görevi cumhuriyetin çöküşüyle birlikte kaldırıldı (1795). Ünvan 1805’te kısa bir süre yeni bir kamu görevi için kullanıldı.


Leave A Reply