Peter Barlow Kimdir? İngiliz Matematikçi ve Optik Uzmanının Hayatı

0

Peter Barlow kimdir? İngiliz matematikçi ve optik uzmanı olan ve kendi adı anılan ile iki adet teleskop merceği bulunan Peter Barlow’un hayatı, çalışmaları.

Peter Barlow Kimdir? İngiliz Matematikçi ve Optik Uzmanının Hayatı

Peter Barlow

Peter Barlow, (d. 13 Ekim 1776, Nonvich, Norfolk – ö. 1 Mart 1862, Kent, İngiltere), optik uzmanı ve matematikçi. Kendi adıyla bilinen iki tür renksemez (akromatik) teleskop merceği geliştirmiştir.

Kendi kendini eğiten Peter Barlow, 1801’de Woolwich’teki Kraliyet Askeri Akademisi’nde yardımcı matematik uzmanı oldu. Birçok matematik kitabı yazdı, 1814’te de New Mathematical Tables’ı (Yeni Matematik Cetvelleri) yayımladı. Sonraları Barlow’s Tables (Barlow Cetvelleri) olarak anılan ve l’den 10.000’e kadar bütün sayıların çarpanlarını ve kimi fonksiyonlarını içeren bu yapıt, öylesine kullanışlı ve doğru bulundu ki, o günden bu yana pek çok kez yeniden basıldı.

1819’da, gemi gövdelerinde demir kullanılmasından ileri gelen pusula sapmalarını araştırmaya koyuldu. Pusulayı, uygun biçim verilmiş bir demir parçasının yanına koyarak bu tür sapmaları ortadan kaldırmayı başardı ve geliştirdiği bu yöntemle Royal Society’nin Copley Madalyası’yla ödüllendirildi. Elektrikli telgrafın geliştirilmesine yönelik ilk çalışmaları da o başlattı.

1827-32 arasında çalışmalarını optik alanında yoğunlaştıran Barlovv, iki cam parçasının arasına sıvı karbon disülfür damlatarak ilk renksemez teleskop merceklerini geliştirdi. 1833’te de kırma indisleri farklı crown camı ile flint camını birlikte kullanarak ikinci tür renksemez merceği yaptı. Barlovv mercekleri, optik araçlardaki göz-merceğinin gücünü artırmak amacıyla bugün bile yaygın olarak kullanılmaktadır.


Leave A Reply