Peter Carl Fabergé Kimdir? Fabergé Yumurtaları İle Ünlü Rus Mücevher Ustasının Hayatı

0
Advertisement

Peter Carl Fabergé kimdir? Faberge yumurtaları ünlenmiş olan Rus mücevher tasarımcısı Peter Carl Fabergé hayatı ve çalışmaları.

Peter Carl Fabergé

Kaynak : wikipedia.org

Karl Gustavovich Fabergé ( Rusça : Карл Густавович Фаберже) olarak da bilinen Peter Carl Fabergé ( 30 Mayıs 1846 , Saint Petersburg , Rusya – 24 Eylül 1920 , Lozan , İsviçre ), Rus bir mücevher ustası ve kuyumcudur. 1885-1917 yılları arasında 69 paskalya yumurtası yapan dünyanın en seçkin kuyumcularından biri olarak kabul edilir, bunlardan 61 tanesi günümüze kadar ulaşmıştır.

14 yaşına kadar Rusya’nın Saint Petersburg kentindeki Alman St Anne Okulu’na gitti. 1860 yılında babası kuyumculuk işinden emekli oldu ve ailesiyle birlikte Almanya’ya taşındı. Saint Petersburg’daki Fabergé Evi’ni iş ortağının elinde bıraktı. Carl Fabergé, Dresden Sanat ve El Sanatları Okulu’nda bir kurs aldı. 1862’de Fabergé’lerin ikinci oğlu Agathon Fabergé, Almanya’nın Dresden kentinde doğdu ve burada okula gitti.

1864’te Peter Carl Fabergé, Büyük Avrupa Turu’na başladı. Almanya, Fransa ve İngiltere’de saygın kuyumculardan eğitim aldı, Paris’teki Schloss’s Commercial College’da bir kursa katıldı ve Avrupa’nın önde gelen müzelerinin galerilerindeki objeleri inceledi.

Seyahati ve eğitimi, 26 yaşında St. Petersburg’a döndüğü ve Augusta Julia Jacobs ile evlendiği 1872 yılına kadar devam etti. 1874’te ilk çocuğu Eugene Fabergé dünyaya geldi ve iki yıl sonra Agathon Fabergé doğdu; Alexander Fabergé ve Nicholas Fabergé sırasıyla 1877 ve 1884’te izledi. Sonraki 10 yıl boyunca, babasının güvenilir ustası Hiskias Pendin, onun akıl hocası ve öğretmeni olarak görev yaptı. Şirket ayrıca 1870’lerde Hermitage’daki nesnelerin kataloglanması, onarımı ve restorasyonu ile ilgilendi. 1881’de iş yeri, 16/18 Bolshaya Morskaya adresinde cadde seviyesindeki daha büyük tesislere taşındı.

1870’de Saint Petersburg’daki aile mücevher işinin başına geçti. Tasarımcı olarak mükemmel bir üne sahip olan sanatçı, değerli taşlar ve metallerle çalışıyor, Eski Rus, Yunan, Rönesans , Barok , Art Nouveau, natüralist ve karikatür gibi farklı tarzlarda tasarımlar yapmıştır.

Advertisement

Eserleri 1882’de Moskova’daki All-Russian Sergisinde sergilendi ve altın madalya aldı. Rus İmparatorluk Mahkemesi ve diğer birçok Avrupa monarşisinin kuyumcu ve kuyumcu atamasını aldı. Altın ve emaye paskalya yumurtaları, minyatür hayvanlar, kadehler, çikolata kutuları ve diğer nesneler şeklinde takılar yaptı.

1885 Paskalyası için Çar III.Alexander kuyumcu Peter Carl Fabergé’yi karısı Tsarina Maria’ya vermek üzere bir yumurta yapması için görevlendirdi. Hediye, daha küçük bir altın olanı içeren platin kabuklu bir yumurtadan oluşuyordu. İkincisinin açılması, başında Rus imparatorluk tacının bir kopyasını taşıyan minyatür bir altın tavuğu ortaya çıkardı. Bu özel Paskalya Yumurtası İmparatoriçeyi o kadar memnun etti ki Çar, Fabergé’ye her Paskalya için yeni bir yumurta yapmasını emretti.

Çar III.Alexander’ın karısına verdiği yumurtalar toplamda on birdi. Daha sonra, oğlu II. Nicholas bu geleneği sürdürdü ve karısına ve annesine vermeleri için başkalarını yaptırdı. Fabergé evinin yaptığı 57 yumurtanın içinde bir hediye vardı, çarın eşyalarından birinin minyatür bir kopyası. Rusya’daki devrim bu geleneği sonlandırdı.

Peter Carl Fabergé, Rus Devrimi’nin şokundan bir türlü kurtulamadı. 24 Eylül 1920’de İsviçre’de öldü. Ailesi onun kırık bir kalpten öldüğüne inanıyordu. Karısı Augusta 1925’te öldü. İkisi 1929’da Eugène Fabergé babasının küllerini Lozan’dan alıp annesinin Cannes, Fransa’daki Cimetière du Grand Jas’taki mezarına gömdüğünde tekrar bir araya geldi.

Fabergé'den Zambak Buketi veya Madonna Zambak Yumurtası

Fabergé’den Zambak Buketi veya Madonna Zambak Yumurtası (Kaynak : wikipedia.org)

İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana Faberge’nin eserlerinden altısı müzayede için geldi. Kasım 1994’te Kış Yumurtası ( 1913’te yapılmıştır ve 1984’e kadar kaybedildiğine inanılıyor) 5.600.000 dolara ulaştı. Yakın zamanda (28 Kasım 2007) Fabergé’nin Rothschild bankacılık ailesi için yaptığı bir yumurta müzayedede 18 milyon dolarlık rekor bir fiyata satıldı.

Advertisement


Leave A Reply