Pétrus Ky Kimdir?

0
Advertisement

Pétrus Ky kimdir? Vietnam’lı bilgin ve yazar olan Pétrus Ky hayatı ve eserleri ile ilgili olarak genel bilgilerin yer aldığı sayfamız.

Pétrus Ky

Pétrus Ky Kimdir?

Pétrus Ky, truong vinh ky ya da jean-baptiste petrus olarak da bilinir (d. 6 Aralık 1837, Vinh Long eyaleti – ö. 1 Eylül 1898, Vietnam), Vietnam ve Batı uygarlıkları arasında köprü kurmayı amaçlamış bilgin ve yazar. Vietnam dilinin Latin alfabesi ile yazımını (Quoc-ngu) yaygınlaştırmaya çalışmıştır.

Katolik bir aile çevresinde yetişti ve misyoner okullarında öğrenim gördü. Fransızca, Latince, Yunanca öğrenerek çeviri alanında yetkinleşti. 1863’te çevirmen olarak diplomatik görevle Fransa’ya gitti. Orada gördüğü büyük kültürel farklılıktan etkilenerek 1865’e değin Avrupa’da kaldı. İngiltere, İspanya, İtalya ve Mısır’ı dolaştı; bu arada Vietnam dilinden Fransızcaya bir sözlük hazırladı. 1867-74 arasında Saygon’da (bugün Ho Şi Minh) Doğu dilleri dersi verirken, Fransızların parasal desteğiyle Vietnam dilinde yayımlanan Gia-Dinh Bao gazetesinde yazıları yayımlandı. 1876’da Kuzey Vietnam’a giden Petrus Ky, bölge hakkında hazırladığı gizli raporda Fransızlann orayı da sömürgeleştirmelerini öneriyordu.

Başlıca yapıtlan Thanh suy bi tho’i phu (1883; Kaderin Cilveleri), Phong hoa dieu hanh (1885; Ahlak ile Eylem), Grammaire de la langue annamite (1867; Vietnam Dilinin Dilbilgisi), Petit cours de geographie de la Basse-Cochinchine (1875; Aşağı Cochinchine Coğrafyası El kitabı), Histoire d’Annam’dn (Vietnam Tarihi).

Advertisement

Leave A Reply