Peyzaj Mimarı Ne İş Yapar? Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Peyzaj Mimarı mesleği nedir? Peyzaj Mimarı ne iş yapar, Peyzaj Mimarlığı mesleğinin özellikleri hakkında bilgi.

peyzaj-mimariPeyzaj Mimarı

Peyzaj mimarı, şehirde yaşayan halkın «yeşil saha» ihtiyacım karşılamak üzere evlerin, hatta fabrikaların çevresinde, çimenler, ağaçlar ve çiçeklerle süslü güzel parklar hazırlar.

Hayran kaldığımız o güzel parklar, çakıl taşlarıyla ya da sık ağaçlarla bezenmiş rüya gibi bahçeler tabiatın mucizesi gibi gelir insana. Aslında, gözlerimizi okşayan bu park veya bahçe, gerçek bir sanat eseri yaratmak için arazinin engebelerinden bile yararlanmasını bilen bir peyzaj mimarının eseridir: Büyük bir ustalıkla yerleştirilmiş köşedeki şu çalılık yığını koca bir kaya parçasını maskeler, kenardaki egzotik bitkiler eski bir merdivenin eğri büğrü basamaklarını saklar, yemyeşil ağaçlar da arkadaki çıplak araziyi gözden gizleyiverir. Tabiata istediği gibi biçim verebilen peyzaj mimarı, her mevsimde göze hoş gelen, hiç aksak ya da batıcı yanı olmayan bir bitki dünyası kurabilmek için, ağaçların, bitki ve çiçeklerin bütün özelliklerini tanımak zorundadır. Bu usta sanatçı, özel veya halka açık bahçe ve parkların dekoratörü, düzenleyicisidir.


Yorum yapılmamış

  1. Yazdıklarınıza aynen katılıyorum. Özellikle “Bu usta sanatçı, özel veya halka açık bahçe ve parkların dekoratörü, düzenleyicisidir.” kısmına. Ancak günümüzde peyzaj düzenlemesi adı altında sıradan bitki dikme işlemlerinin yapıldığını gözlemlemekteyiz. Belirttiğiniz gibi yapılan işin aslında bir sanat ve peyzaj mimarlarının da sanatçı olduğunun anlaşıldığı günleri görmek ümidiyle.

Leave A Reply