Pire Otu Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Pire otu nasıl bir bitkidir? Pire otunun özellikleri, yetiştiği yerler, kullanımı nasıldır? Pire otunun genel özellikleri nelerdir?

pire otu

Pire Otu Hakkında Bilgi

Pire otu, bileşikgiller (Asteraceae) familyasından, çiçeklerinden böcek ilacı olarak yararlanılan Tanacetum (bazı sınıflandırma sistemlerine göre Pyrethrum ya da Chrysanthemum) türlerine verilen ad. Başlıcalarından biri olan Dalmaçya pireotu (Tanacetum cinerariaefolium) yaklaşık 1 m’ye boylanabilen çokyıllık bir bitkidir.

Gümüşsü yeşil renkli parçalı yaprakları ve sarı ortalı beyaz çiçekleri vardır. Gerçekte bunlar tek tek çiçek değil, çok sayıda sarı tüpsü ve beyaz dilsi çiçeğin oluşturduğu çiçek kümeleridir. Yugoslavya ve Arnavutluk’ta yabani olarak yetişen bu bitkinin böcek ilacı olarak değerinin anlaşılmasından bu yana başta Yugoslavya’nın Dalmaçya kıyıları olmak üzere Kenya, Japonya, Orta ve Güney Afrika, Brezilya, Ekvador ve Hindistan’da önemli ölçüde tarımı yapılmaktadır.

Türkiye’de bulunmayan bu türe karşılık Kafkasya’ya özgü bir tür olan T. coccineum Anadolu’da d.a yetişir. Özellikle Erzurum yakınlarındaki, Oltu ve Olur yaylalarında bulunduğu için bu türe yaygın olarak “oltuotu” da denir. Sarı ortalı pembe çiçekleri ve ince parçalı yapraklarıyla tanınır.

Bu her iki türün çiçekleri de toz edilerek böcek ilacı olarak kullanılır. Etkisini böceklerde ve soğukkanlı omurgalılarda dokunma yoluyla gösterir; bitkiler ve sıcakkanlı hayvanlar üzerinde zararsızdır. Çiçeklerin böcek öldürücü etkisi bileşimindeki piretrinlerden kaynaklanır. Genellikle toz halinde serpilerek, kimi zaman da özellikle ev ve çiftlik hayvanlarındaki asalaklara karşı çözelti halinde püskürtülerek kullanılır.

Advertisement

Leave A Reply