Pirinçli Kolay Pırasa Yemeği Tarifi Zeytinyağlı Pırasa Yemeği Nasıl Yapılır?

0
Advertisement

Zeytinyağlı, pirinçli pırasa yemeği nasıl yapılır? Zeytinyağlı, kolay pırasa yemeği için gereken malzemeler ve resimli tarifi, yapılışı.

Pırasa yemeği

Pirinçli Kolay Pırasa Yemeği Tarifi

Zeytinyağlı yemekleri sevenler için kış mevsiminde harika bir alternatif zeytinyağlı pırasa yemeği. Bazı zamanlar pırasayı etli pırasa yemeği yaparak tüketsek de ana yemek dışında zeytinyağlı aradığımız zamanlarda bu tarif güzel bir alternatif sunuyor. Ana yemek olarak değil dedik çünkü bizim evde yeterli gelmiyor. Sofranın ortasına koyuyor tabaklarımıza alıyoruz. Yemeğin en avantajlı yanlarından birisi ise soğuk tüğketilebilmesi. Hatta soğukken daha lezzetli oluyor o yüzden sıcak servis yapmıyoruz. Kalanlara ise acıkanlar kaşık sallamaya başlıyor.

Kullanılacak Malzemeler: (2 kişilik)

200 gram pırasa
1 orta boy havuç
1 çorba kaşığı zeytinyağı
Yarım bardak kırık pirinç

Yapılışı:

Pırasalar ve havuç doğranır. Doğradığınız pırasaların ve havuçların büyüklükleri ne çok fazla olsun ne de küçük kalsın. Resim size bir referans olacaktır.

Pırasa yemeği

Advertisement

Zeytinyağı tencerede ısıtılır ve havuç ile pırasalar içine eklenir. Tuz ekilir. 2 dakika kadar kavrulur. İçine pirinç eklenir. Sonra pirinçlerin çekeceği kadar su ilave edilir. Ben suyu ısıtmadan koyuyorum. (Yarım bardak pirincin emmesi için 1 bardak kadar su yeterli olacaktır)

Pişirilir ve pirinçler suyunu çekince altı kapatılır. Limon sıkılır ve o şekilde tüketilir. Özellikle soğuk daha lezzetli oluyor. Nar ekşisi ile de deneyebilirsiniz.


pırasa

Pırasanın Faydaları:

– Antioksidan özelliği sayesinde kansere ve kronik rahatsızlıklara karşı koruyucudur. Özellikle prostat kanseri ve kolon kanseri gibi türlerinde fayda sağlar.
– Kolesterolü düşürür.
– İçerdiği K vitamini sayesinde kemik sağlığını korumada yardımcı olur.
– Damar sertliğini engeller, damar hastalıkları riskini azaltır. Kan dolaşımını düzenler.
– Lifli olduğundan bağırsak için faydalıdır. Kabızlık problemini önler.
– Etkili bir idrar söktürücüdür.
– Zengin demir içeriği sayesinde saç dökülmelerini engeller ve demir eksikliğine bağlı oluşan anemi gibi rahatsızlıklarda yardımcı olur.
– Solunum sistemi için de faydalıdır.
– Böbrekler ve karaciğer için de büyük fayda sağlar.
– Soğuk algınlığı, öksürük, grip, nezle, bronşit ve balgam gibi rahatsızlıkların önlenmesine, bu hastalıklardan korunmaya yardım eder.
– Kan dolaşımını düzenler.
– Kolesterolün dengelenmesine yardım eder.
– İştahın açılmasına yardım eder. Özellikle taze pırasa tüketirseniz, iştahınız açılır ve daha fazla yemek yeme isteği duyarsınız.
– İdrar söktürür.
– Sinüzit gibi rahatsızlıkların tedavisine yardımcı olur.
– Gut hastalığına karşı da faydalıdır.
– Bol miktarda omega 3 içermektedir. Bu sayede kolesterol, kalp – damar rahatsızlıklarını ve tansiyon sorunları dışında depresyon gibi rahatsızlıklara karşı da yardımcı olur.
– Solunum sistemi için yararlıdır. Grip, nezle, bronşit gibi solunum sistemi rahatsızlıklarında ve öksürük ve balgam gibi problemlerin önlenmesinde yardım eder.
– Hamile kadınların beslenme sürecinde önemli bir rol oynayan folik asit (B9 vitamini) bakımından zengindir.
– Kandaki şeker seviyesini düzenlemeye yardım eder.


Leave A Reply