Polivinil Klorür (PVC) Zararları Nelerdir? PVC Plastiğinin Kullanım Alanları

0
Advertisement

Polivinil Klorür (PVC) nedir, ne işe yarar, nerelerde kullanılır? Polivinil Klorür (PVC) insan sağlığına etkileri, zararları nelerdir? Kullanım alanları nelerdir?

Polivinil Klorür (PVC) Zararları Nelerdir?

Polivinil klorür (PVC) vinil klorürden yapılmış katı bir plastiktir. Ftalatların eklenmesiyle daha yumuşak ve esnek hale getirilir ve bisfenol A (BPA) izleri içerebilir.

PVC borular, vinil döşeme ve dış cephe kaplaması, hortumlar, kablo kaplamaları, tıbbi cihazlar ve sıhhi tesisat ve otomotiv parçaları yapmak için kullanılır. Döşeme, ev eşyaları, duş perdeleri, yağmurluklar, oyuncaklar, okul malzemeleri, yiyecek paketleme ve ayakkabı yapımında kullanılır.

Polivinil Klorür (PVC) nerede bulunur?

  • Tüketici ürünleri – inşaat, tıbbi ve ev kullanımı için çeşitli plastik ürünler
  • Çocuk ürünleri – oyuncaklar, öğle yemeği kutuları, sırt çantaları

Polivinil Klorüre (PVC) nasıl maruz kalınılır?

Polivinil Klorür (PVC) genel olarak vücuda;

  • Yemek (yutma); PVC ile kirlenmiş yiyecekleri veya suları veya PVC ambalaj veya kaplarına sarılmış yiyecekleri yemek yoluyla,
  • Soluma (nefes alma); Üretimden veya yakma PVC’den veya depolama alanlarından kaynaklanan emisyonları solumak yoluyla
  • Dokunmak (Ten teması); PVC ile yapılan ürünlere dokunmak yoluyla girer.

Polivinil Klorüre (PVC) maruz kalındığında ne olur?

PVC, sağlığa olumsuz etkileri olabilecek kimyasal maddeler içerir. PVC’ye maruz kalma çoğu zaman ftalatlara ve klorine maruz kalmayı içerir. PVC üretmek, yakmak veya dolgu yapmak dioksin salmaktadır. Ftalatlar, dioksinler ve BPA’nın endokrin bozucu maddeler olduğundan şüphelenilmektedir.

Advertisement

Polivinil Klorür’e (PVC) maruz kalma riski kimlerde bulunur?

Tüketiciler; Plastik, inşaat, tıbbi ve ev kullanımı için kullanılan ürünler PVC içerir.
Çocuklar Çocuklar için birçok plastik ve vinil ürün PVC içerir.

PVC plastiğin kullanım alanları

PVC veya polivinil klorür, birçok endüstride kullanılan bir plastik türüdür. Dayanıklı, ekonomik ve ısıya, suya ve kimyasallara karşı dayanıklıdır. Yağlayıcılar, ısı stabilizatörleri, plastikleştiriciler, darbe düzenleyiciler, dolgu maddeleri, biyositler, duman bastırıcılar ve UV stabilizatörleri gibi katkı maddeleri dayanıklılığını arttırır ve çeşitli inşaat uygulamaları için uygun hale getirir.

Giyim

PVC plastik, rexin adı verilen deri benzeri bir malzeme oluşturmak için manipüle edilir. Bu tür suni deri ceket, ayakkabı, pantolon ve döşeme yapmak için kullanılır. PVC giysiler lateks, deri ve kauçuktan daha ucuzdur ve yaygın olarak bulunur. PVC kumaş suya dayanıklı, kimyasallara dayanıklı, dayanıklı ve esnektir ve tasarımcıların çok uygun fiyatlarla yeni ve yenilikçi görünümler yaratmasına olanak tanıyan doğal bir parlaklığa sahiptir.

Boru hattı

“PVC Boru ve Ek Parçaları: Kuzey Amerika’da Su ve Kanalizasyon Sistemleri için Yeraltı Çözümleri”ne göre, endüstriyel ve belediye uygulamalarında kullanılan boruların imalatında tüm PVC plastiğin yaklaşık yarısı kullanılmaktadır. PVC borular güçlü, hafif ve düşük reaktiviteye sahiptir, bu da onları sıhhi tesisat, yer altı kablolama ve su dağıtım uygulamaları için uygun hale getirir. PVC su boruları kararmaz, çürümez veya paslanmaz ve içme suyu boruları için güvenilir ve uygun fiyatlı bir malzemedir. Çizelge 40, Çizelge 80, Çizelge 120, CPVC (klorlu polivinil klorür) ve Gri Çizelge 40 dahil olmak üzere farklı PVC boru türleri vardır.

PVC Borular

PVC Borular (Kaynak : pixabay.com)

Elektrik kabloları

PVC plastik, elektrik kablolarında yalıtım malzemesi oluşturmak için yaygın olarak kullanılır. Ekonomiktir ve ısıya dayanıklıdır ve aşınmaya ve kaynağa karşı mükemmel direnç sunar. Bir PVC iletken kılıf, elektrik kablolarını yalıtır ve blendajsız kablolara ek koruma sağlar. PVC alev geciktirici, kimyasallara ve yağa dayanıklı, mekanik olarak kararlı, darbelere dayanıklı, elastiktir ve içerdiği biyositlerden dolayı mikropların (zararlı ve hastalığa neden olan patojenler) büyümesini engeller. Tek damarlı esnek teller, ince bir PVC yalıtkan plastik kılıfla kaplanmış bakır iletkenlerdir. PVC ayrıca kalaylı bakır, çıplak bakır, alüminyum ve fiber optik teller için bir kaplama olarak kullanılır.

Şişeler

PVC’nin kimyasallara karşı direnci, onu gıda şişeleri veya tuvalet malzemeleri için iyi bir seçim haline getirir. PVC plastik, çok çeşitli endüstrilerde uygulamaları olan şişeleri yapmak için kullanılır. PVC, zararlı organik katılara, güçlü bazlara ve güçlü asitlere karşı oldukça dayanıklıdır. PVC şişeler, kimyasallara, ısıya, yağa ve grese karşı dirençleri nedeniyle sirke, mineral yağ, şampuan, salata sosu ve kozmetikler için mükemmel bir seçimdir.

Advertisement

Diğer kullanımlar

PVC’nin diğer kullanımları arasında tıbbi borular, vinil çitler, korkuluklar ve platformlar, PVC pencere çerçeveleri, et/şarküteri sargısı, şrink ambalaj, esnek ambalaj, kan torbaları, esnek döşeme, vinil paneller, fonograf kayıtları, halı, trafik konileri, bahçe hortumları, ve vinil oluklar.


Leave A Reply