Pollyanna Kitap Özeti Konusu Karakterleri, Eleanor H. Porter

0
Advertisement

Eleanor H. Porter’ın çok bilinen ve sevilen romanı Pollyanna’nın özeti, konusu ve karakterleri. Pollyanna kitabı hakkında bilgi.

Pollyanna

Yetim kız Pollyanna, New England’daki sefil teyzesinin yanına taşınır. İstenmemesine rağmen, Pollyanna’nın coşkusu ve pozitifliği, onunla tanışan herkesi etkiler ve gittiği her yere neşe ve sevgi yayar. Ancak bir trajedi baş gösterdiğinde, Pollyanna iyimser tavrının sınandığını fark eder ve mutluluğu yeniden bulmayı öğrenmesi gerekir.

Tüm zamanların en sevilen çocuk hikayelerinden biri haline gelen, yazarın ve diğer yazarların uzun bir Pollyanna romanları serisinin ilki olan Eleanor H. Porter’ın 1913’te en çok satanı olan yürek ısıtan bir hikaye, güçlü bir ahlaki mesaja sahip güzel bir hikaye.

pollyanna

Kitap Özeti

Ana karakter, Pollyanna’yı almak istemeyen ama bunu görevi olarak hisseden zengin ama sert ve soğuk kız kurusu Polly Harrington Teyze ile Vermont’un Beldingsville kasabasında yaşamaya giden on bir yaşındaki yetim Pollyanna Whittier’dır. Merhum kız kardeşi Jennifer’a karşı Pollyanna’ya bakmak görevidir. Pollyanna’nın yaşam felsefesi, babasından öğrendiği iyimser ve olumlu bir tutum olan “Mutluluk Oyunu” dediği şeye odaklanır. Oyun, hayatta durum ne kadar kasvetli olursa olsun, her durumda sevinecek bir şey bulmaktan ibarettir. Oyun hediye olarak bir oyuncak bebek bekleyen Pollyanna’nın hediye paketinin içinde sadece bir çift koltuk değneği bulması ile başlamıştır. Oyunu hemen hazırlayan Pollyanna’nın babası ona her şeye iyi tarafından bakmayı öğretir – bu durumda, koltuk değneklerini kullanmasına gerek olmadığı için mutlu olması gerektiğini söylemiştir.

Pollyanna, bu felsefesi, neşeli kişiliği ve samimi, sempatik ruhuyla, teyzesinin ruhsuz New England şehrine öyle bir mutluluk getiriyor ki, onu yaşanası bir yer haline getiriyor. Mutluluk Oyunu onu teyzesinin sert tavrından korur: Polly Teyze onu tavan arasında halısız veya resimsiz, havasız bir odaya koyduğunda, yüksek pencereden görülen güzel manzara karşısında kıvanç duyar. Polly, yeğenini akşam yemeğine geç kaldığı için “cezalandırmaya” çalışarak Pollyanna’yı mutfakta hizmetçi Nancy ile birlikte ekmek ve sütten oluşan bir yemeğe mahkûm ettiğinde, Pollyanna, ekmek ve sütü sevdiği ve Nancy’den hoşlandığı için ona coşkuyla teşekkür eder.

Advertisement

Kısa süre sonra Pollyanna, Beldingsville’in en sorunlu sakinlerinden bazılarına da “oyunu oynamayı” öğretir. Bayan Snow adındaki huysuz bir hastadan, dağınık bir malikanede tek başına yaşayan cimri bir bekar Bay Pendleton’a kadar. Polly Teyze de Pollyanna’nın Mutluluk Oyunu’na herkesten daha uzun süre dirense de, yavaş yavaş çözülmeye başlar.

Ancak sonunda, Pollyanna’nın sağlam iyimserliği bile ona bir araba çarptığında ve bacaklarını kaybettiğinde yetersiz kalacaktır. İlk başta durumunun ciddiyetini anlamasa da başına gelenler kendisine söylenince morali bozulur. Bundan sonra sevinecek bir şey bulamayarak yatağına yatar. Sonra kasaba halkı Polly Teyze’nin evini aramaya başlar. Pollyanna’ya onun teşvikinin hayatlarını ne kadar iyileştirdiğini anlatmak için can atarlar; ve Pollyanna, en azından bacaklarına sahip olduğu için hâlâ mutlu olabileceğine karar verir. Roman, Polly Teyze’nin eski sevgilisi Dr. Chilton ile evlenmesiyle ve Pollyanna’nın tekrar yürümeyi öğrendiği ve geçici olarak sakat kalması ve iyi yürüyememesi nedeniyle bacaklarının kullanımını çok daha fazla takdir edebileceği bir hastaneye gönderilmesiyle sona erer. .

Yazar Hakkında

Eleanor Emily Hodgman Porter (19 Aralık 1868 – 21 Mayıs 1920) Amerikalı bir romancıydı. 19 Aralık 1868’de Littleton, New Hampshire’da Eleanor Emily Hodgman olarak Llewella French (kızlık soyadı Woolson) ve Francis Fletcher Hodgman’ın kızı olarak doğdu.

Birkaç yıl boyunca New England Konservatuarı’na devam eden bir şarkıcı olarak eğitildi. 1892’de John Lyman Porter ile evlendi ve Massachusetts’e taşındı, ardından kısa öykülerini ve daha sonra romanlarını yazmaya ve yayınlamaya başladı. 21 Mayıs 1920’de Cambridge, Massachusetts’te öldü ve Mount Auburn Mezarlığı’na gömüldü.


Leave A Reply