Port of Spain Nerededir? Trinidad ve Tobago’nun Başkenti Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Port-of-Spain nerededir? Trinidad ve Tobago isimli ülkenin başkenti konumundaki Antil Denizinde yer alan liman kenti hakkında bilgiler.

Port-of-Spain, Antil Denizinin güneyindeki Trinidad ve Tobago Cumhuriyeti’nin başkenti ve başlıca limanı. Trinidad Adasının batı kıyısında, adayı Venezuela’nın kuzeydoğu kıyılarından ayıran Paria Körfezinin ağzının kuzey ucunda yer alır. Park ve meydanlarıyla geometrik biçimde tasarımlanmış olan Port-of-Spain’de konut banliyöleri kentin gerisindeki tepelerin üzerinde, iş çevreleri ise gotik Kutsal Üçleme Katedrali ile Oueen’s Park Savannah’nın yakınlarında, Woodward Meydam’ndaki eski kent merkezindedir.

Port-of-Spain

Kent merkezindeki başlıca yapılar Kraliyet Botanik Bahçeleri içinde bulunan eski hükümet konağı, başbakanlık binası Whitehall, başpiskoposluk sarayı, içinde bazı bakanlıkların bulunduğu Knowsley Evi, Tüm Azizler Kilisesi ve Yüksek Mahkeme ile hükümet dairelerini barındıran Red House’dır. Kentte camiler, sinagoglar ve Hindu tapınakları da vardır. Batı Hint Adaları Üniversitesi’ne bağlı mühendislik ve tarım fakülteleri kentin 13 km doğusundaki St. Augustine’dedir.

Antiller’deki pek çok kentin tersine, Port-of-Spain’in ekonomisi turizmden çok sanayiye dayanır. Sanayi ürünleri arasında rom, bira, margarin, yağ, sigara, plastik ve yapı malzemeleri sayılabilir. Kentte ayrıca bıçkıhanelerle dokuma ve konserve fabrikaları da vardır. Kokteyllerde kullanılan dünyaca ünlü Angostura Bitters yalnızca Port-of-Spain’de üretilmekte ve bileşimi çok gizli tutulmaktadır. Denizyollarının üzerinde kilit bir konuma sahip olan kent Batı Hint Adalannın ticaret merkezlerinden biridir. Antiller’deki en önemli havalimanı kentin 26 km doğusundaki Piarco’dadır.

Port-of-Spain

Advertisement
Tarihçesi

Port-of-Spain, bugün şehir merkezinin batısında Mucurapo olarak bilinen bölgede bulunan Amerindian balıkçı köyü Cumucurapo (“ipek pamuk ağaçlarının yeri”) yakınlarında kurulmuştur. Conquerabia adı da bu bölgedeki bir Amerindian yerleşimi için kaydedilmiştir. Bu ayrı bir köy, Cumucurapo için başka bir isim veya burada bir liman kuran erken İspanyol yerleşimcilerin yanlış anlaşılmasının sonucu olabilir: “Puerto de los Españoles”, daha sonra “Puerto de España”. 1560 yılında, bugün şehrin doğu sınırını oluşturan Laventille Tepeleri’nin eteklerine yakın bir İspanyol garnizonu kuruldu.

Bugünkü şehir merkezindeki Port-of-Spain’in denize en yakın kısmı, bir zamanlar mangrovlarla kaplı gelgit çamurları alanı idi. Buradaki ilk İspanyol binaları, 16. ve 17. yüzyıllarda, büyük ipek pamuk ağaçları ve diğer ağaçlar arasında serpiştirilmiş açık çamur sıvalı ajoupalardı. Kale, içinde bir kulübe, bir bayrak direği, iki veya üç top ve bir miktar İspanyol askeri bulunan çamur duvarlı bir muhafaza idi. Bu yapılar, Walter Raleigh’in Nisan 1595’teki keşif gezisi sırasında tespit edilmiştir.

Port-of-Spain, 19. yüzyılda ve 20. yüzyılın başlarında boyut ve önem olarak büyümeye devam etti ve 1960’larda yaklaşık 100.000 kişilik nüfusu ile zirveye çıktı. O zamandan beri şehir sınırları içindeki nüfus, şehir merkezi giderek daha ticari hale geldikçe ve kentin kuzey, batı ve kuzeydoğu vadilerindeki banliyöler büyüdükçe küçüldü. Bugün Port-of-Spain, şehrin 8 kilometre batısındaki Carenage’den 24 kilometre doğusundaki Arima’ya uzanan bir metropol alanının batı merkezidir; bu Doğu-Batı Koridoru, Trinidad Kuzey Bölgesi’nin güney kenarı boyunca uzanır.


Leave A Reply