Portsmouth Nerededir? Aynı İsmi Taşıyan 3 Farklı Portsmouth Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Portsmouth nerededir? İkisi Amerika biri İngiltere’de olmak üzere 3 farklı ama aynı ismi taşıyan Portsmouth şehirleri hakkında genel bilgiler.

1 – Portsmouth – İngiltere

Portsmouth - İngiltere

Portsmouth – İngiltere

Portsmouth, Büyük Britanya’da, Hampshire Yönetim Birimi’nde liman kenti. Güney İngiltere’de, Manş Denizi kıyısında, Londra’nın 105 km güneybatısında yer alır Büyük Britanya’nın en önemli deniz üslerinden biridir. Portsmouth ile Langstone limanları arasında kalan Portsea Adası’ndaki üs, kuzeyde, kıtaya doğru uzanır.

Kraliyet Tersanesi (Royal Dockyard), çeşitli doklar, iskeleler ve donanmanın tarihsel binalan, büyük alan kaplar. Gemi yapım ve onarımı, uçak fabrikalan, temel endüstri etkinlikleridir. Güneyindeki Southsea, ünlü bir sayfiye merkezidir. Tersane içinde, Amiral Neslon’un Trafalgar Savaşı’nı (1805) yönettiği amiral gemisi “Victoria“, ünlü İngiliz yazarı Charles Dickens‘ın (1812-1870) doğduğu ev, kentin ilgi çekici tarihsel eserleridir.

2 – Portsmouth – Amerika (New Hampshire Eyaleti)

New Hampshire Portsmouth

New Hampshire Portsmouth

Portsmouth, ABD’de, New Hampshire eyaletinin güneydoğusundaki Rockingham ilinde kent. Maine eyaletindeki Kittery kentinin karşısında, Piscataqua Irmağının güney yakasında ve Atlas Okyanusu kıyısında yer alır. New Hampshire’m en eski yerleşmesi, ikinci eski kenti, ilk yönetim merkezi ve tek limanıdır. 1623’te ırmağın ağzında bir balıkçı köyü olarak kuruldu. Önce Piscataqua, daha sonra da Strawbery Banke adıyla anılan yerleşme çok geçmeden işlek bir liman durumuna geldi. 1653’te Massachusetts’e bağlandı ve Portsmouth adım aldı. Amerikan Bağımsızlık Savaşı’na (1775-83) değin New Hampshire’m yönetim merkezi olarak hizmet verdi. 1790’larda kurulan tersane kentin ekonomik gelişiminde önemli rol oynadı. 1900’den bu yana bir denizaltı üretim ve onarım merkezi olan kentte deniz kuwetlerine ait bir hastane ve cezaevi vardır. Pease Hava Kuwetleri Üssü de Portsmouth’tadır.

Çevresindeki tarım ve dinlence bölgesinin ticaret merkezi olan kentte bazı hafif sanayi dalları gelişmiştir. Portsmouth’un 3 km güneyinde bulunan ve ülke tarihinde önemli yeri olan Wentworth-Coolidge Malikânesi, New Hampshire’ın ilk İngiliz valisinin ikametgâhı ve meclis binası olarak kullanılmıştır (1741-67). Kentin ilginç yerlerinden biri de koloni döneminden kalma evlerin ve mağazaların bulunduğu 4 hektarlık bir alanı kaplayan Strawbery Banke’tir.

3 – Portsmouth – Amerika (Virginia Eyaleti)

Virginia Eyaleti Portsmouth Şehrinden bir görüntü

Virginia Eyaleti Portsmouth Şehrinden bir görüntü

Portsmouth, ABD’de, Virginia eyaletinin güneydoğusunda liman kenti. Hampton Roads adını taşıyan büyük doğal limanın kıyısında yer alır. Doğusundaki Norfolk’tan Elizabeth Irmağıyla ayrılır. 1752’de, Norfolk ili yargıcı Albay William Crawford tarafından kuruldu. 1767’de İskoçyalı bir tüccar tarafından kurulan ve 1801’de ABD hükümeti tarafından yeniden düzenlenen tersane kentin gelişiminde önemli rol oynadı. Başlangıçta Norfolk iline bağlı olan Portsmouth 1963’te Norfolk’un il statüsü kaldırılınca bağımsız bir kent durumuna geldi.

Advertisement

Norfolk Deniz Kuwetleri Tersanesi’ndeki gemi yapımı ve onarımı kentteki başlıca ekonomik etkinliktir. Kimyasal madde, ahşap eşya ve gübre üretimi ile gıda işlemeciliği de kent ekonomisine katkıda bulunur. Tidewa-ter Community College (1968) kenttedir. Aralarında Trinity Piskoposluk Kilisesi (1762) ve bir Metodist kilisesinin de (1772) bulunduğu koloni döneminden kalma pek ok yapı günümüze ulaşmıştır.


Leave A Reply