Proleukin İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Proleukin ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Proleukin yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Proleukin neyi tedavi eder? Etkileşimleri.

Proleukin

Proleukin

Kullanımları

Aldesleukin, böbrek veya cilt kanserini tedavi etmek için kullanılır. Bu ilaç vücudunuzun normal olarak yaptığı bir madde ile aynıdır (interlökin-2). Vücutta, bu ilacın vücudun doğal savunmasını (bağışıklık sistemi) etkileyerek çalıştığı düşünülmektedir. Bu etki kanser hücresi büyümesini yavaşlatır veya durdurur.

Proleukin Flakon nasıl kullanılır?

Bu ilaç, bir sağlık uzmanı tarafından 15 dakika boyunca bir damara enjeksiyon yoluyla verilir. Doktorunuz tarafından yönlendirildiği gibi başka şekillerde de verilebilir.

Bu ilaç genellikle arka arkaya 5 gün boyunca her 8 saatte bir verilir. Bununla birlikte, doktorunuz bu ilaca nasıl cevap verdiğinize bağlı olarak tedavinizi geciktirmeye veya durdurmaya karar verebilir. Bu tedavi döneminden sonra, bu ilacı daha fazla almadan önce dinlenmeniz ve iyileşmeniz için size zaman verilecektir. Bir tedavi yöntemi, bu ilacın 28 dozunu içerebilir. Planlanan her dozu belirtildiği şekilde aldığınızdan emin olmak için, bu ilacı alırken tüm tıbbi randevularınızı saklamanız önemlidir. Yanıtınıza bağlı olarak, doktorunuz ikinci bir kürün yardımcı olacağına karar verebilir.

Dozaj, tıbbi durumunuza, kilonuza, tedaviye yanıtınıza ve yan etkilerinize dayanır.

Advertisement

Yan etkiler

Ateş, titreme, mide rahatsızlığı, kuru cilt, kas sertliği, ishal, ağız yaraları, baş dönmesi, uyuşukluk, baş ağrısı, kilo alımı, bulantı, kusma ve iştah kaybı oluşabilir. Bulantı ve kusma şiddetli olabilir. Bazı durumlarda, doktorunuz bulantı ve kusmayı önlemek veya hafifletmek için ilaç reçete edebilir. Birkaç küçük öğün yemek, tedaviden önce yemek yememek veya aktiviteyi sınırlamak bu etkilerin bazılarını azaltmaya yardımcı olabilir. Bu etkiler devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Bu ilacı kullanan kişilerin ciddi yan etkileri olabilir. Bununla birlikte, doktorunuz bu ilacı reçete etmiştir, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Doktorunuz tarafından dikkatli bir şekilde izlenmesi riskinizi azaltabilir.

Bu olası olmayan ancak ciddi yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza söyleyin: şişmiş karın, kas ağrısı / zayıflığı, karışıklık, konuşma güçlüğü, yürüme zorluğu, görme değişiklikleri (geçici körlük dahil), zihinsel / ruh hali değişiklikleri (örn. Depresyon, ajitasyon) , halüsinasyonlar), olağandışı kanama / morarma, susuzluk, kızarma, hızlı nefes alma, kalp yetmezliği belirtileri (nefes darlığı, şişme ayak bilekleri / ayaklar, olağandışı yorgunluk, olağandışı / ani kilo alımı gibi).

Bu nadir fakat çok ciddi yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza bildirin: hızlı kalp atışı, sararma gözleri / cilt, koyu idrar, kahve telvesi gibi görünen kusma.

Bu nadir fakat çok ciddi yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal tıbbi yardım alın: göğüs / çene / sol kol ağrısı, nöbetler.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz derhal tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğaz), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı.

Advertisement

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Aldesleukin kullanmadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi söyleyin, özellikle: böbrek problemleri, kalp hastalığı (örn., Hızlı / düzensiz kalp atışı, son kalp krizi, anjin), karaciğer hastalığı, akciğer hastalığı, mide problemleri (örn. İskemik bağırsak) , perforasyon, kanama ülseri), yüksek seviyelerde kalsiyum (hiperkalsemi), organ nakli öyküsü, nöbetler.

Bu ilaç, bazı bağışıklık sistemi bozukluklarını (otoimmün ve enflamatuar tip) kötüleştirebilir. Bu ilacı kullanmadan önce, aşağıdaki bozukluklardan herhangi birine sahipseniz doktorunuza veya eczacınıza söyleyin: belirli bir bağırsak hastalığı (Crohn hastalığı), belirli bir bağ dokusu hastalığı (skleroderma), tiroid bozuklukları, artrit, diyabet, belirli bir kas / sinir hastalığı (myastenia gravis), belirli bir böbrek bozukluğu (glomerülonefrit), safra kesesi sorunları (kolesistit), beyindeki belirli bir kan damarları hastalığı (serebral vaskülit).

Bu ilaç baş dönmesi veya uykulu yapabilir. Güvenli bir şekilde yapana kadar araba kullanmayın, makine kullanmayın veya uyanıklık gerektiren herhangi bir şey yapmayın. Alkollü içecekleri sınırlayın.

Enjekte edilebilir boya (örn. İyotlu kontrast) kullanarak herhangi bir röntgen veya tarama prosedürünüz olması planlanıyorsa, doktorunuza bu ilacı kullandığınızı söyleyin.

Yaşlandıkça böbrek fonksiyonu azalır. Bu ilaç böbrekler tarafından çıkarılır. Bu nedenle, yaşlılar bu ilacı kullanırken böbrek etkileri veya nefes darlığı için daha büyük bir risk altında olabilir.

Hamilelik sırasında, bu ilaç sadece açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Riskleri ve faydaları doktorunuzla tartışın. Hamile kalabilecek kadınlar, bu ilacı kullanırken etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanmalıdır. Doğum kontrolünün kullanımını ve bu ilacı kullanmanın risklerini ve faydalarını doktorunuzla tartışın.

Bu ilacın anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Emziren bir bebeğe olası zararlardan dolayı, bu ilacı kullanırken emzirme önerilmez. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu yazı olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu ilaçla etkileşime girebilecek bazı ürünler şunlardır: kan basıncı ilaçları (metoprolol gibi beta blokerleri dahil), kortikosteroidler (örn. Hidrokortizon, metilprednizolon, prednizon), interferon alfa, tamoksifen, böbrek sorunlarına neden olabilecek ilaçlar (indometasin, aminoglikozitler gibi) gentamisin), diğer anti-kanser ilaçlarını (örn., asparaginaz, sisplatin, dakarbazin, metotreksat) içerir.

Advertisement

Opioid ağrı veya öksürük gidericiler (kodein, hidrokodon gibi), alkol, uyku veya anksiyete gibi ilaçlar (alprazolam, lorazepam, zolpidem gibi) alıyorsanız doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. , kas gevşeticiler (karizoprodol, siklobenzaprin gibi) veya antihistaminikler (setirizin, difenhidramin gibi).

Uyuşukluğa neden olan bileşenler içerebileceğinden tüm ilaçlarınızdaki etiketleri (alerji veya öksürük ve soğuk algınlığı ürünleri gibi) kontrol edin. Eczacınıza bu ürünlerin güvenli kullanımını sorun.


Leave A Reply