Rainer Werner Fassbinder Kimdir?

0
Advertisement

Rainer Werner Fassbinder kimdir? Rainer Werner Fassbinder hayatı, biyografisi, eserleri, filmleri, sinema kariyeri hakkında bilgi.

Rainer Werner FassbinderRainer Werner Fassbinder; Doktor bir babayla tercüman bir annenin oğlu olarak Bad Wörishofen’de dünyaya gelen Fassbinder, annesiyle babasının 1951’de boşanmaları üzerine, annesinin yanında büyüdü. Fassbinder Augsburg’da okuduğu yatılı okulu, lise diplomasını almasına çok kısa bir süre kala, oyuncu olmak için, terk etti. Münchner Kammerspiele’de (Münih Oda Tiyatrosu) figüranlık yaparken 1967’de deneysel “Action-theatre” ile temasa geçti ve aynı yıl içerisinde bu tiyatronun yöneticiliğini üstlendi. 1968’de, hem politik açıdan güncelleştirilmiş klasikleri, hem de kendisi tarafından yazılan oyunları sahneleyen “anti-teater”i kurdu.

1969’dan Sonra: Yalnızlık Fassbinder iki tane kısa film çektikten sonra “anti-teater” topluluğuyla Liebe ist kaelter als der Tod (Aşk Ölümden Soğuktur, 1969) adlı ilk uzun metrajlı filmini gerçekleştirdi. Bu filmde, sendikaya girmesi için zorlanan küçük bir gansg-terin öyküsü anlatılmaktadır. Başrollerde, Fassbinder’in yanında, bundan böyle sık sık birlikte çalışacağı Hanna Schygulla oynadı. Katzelmacher (1969) adlı yapıtıyla kendi tiyatro oyunlarından birini beyazperdeye aktardı. Bu filmde canı sıkılan bir grup genç, yabancı işçilerden birini öldüresiye dövmek suretiyle saldırganlık dürtülerinden kurtulur. Götter der Pest (1969) adlı mölodramatik gangster filminde ve W ar um laeuft Herr R. Amok? (1969) adlı yapıtında da yalnızlık ve iletişimsizlik konusu işlenmektedir. İkinci filminde çok normal bir yaşantısı olan bir teknik ressam, birdenbire aklını kaçırır ve karısıyla çocuğunu vura vura öldürdükten sonra kendini asar.

1972: İlk Televizyon Dizisi Fassbinder bundan sonraki filmlerinde de, toplumun dışladığı insanlarla azınlıkları açığa çıkaran portrelerini sergilemeyi sürdürdü. 1970-72 yılları arasında Fassbinder’in eşi olan Ingrid Caven’in rol aldığı Der Haendler der vier Jahreszeiten (Dört Mevsim Satıcısı, 1971) adlı filminde Fassbinder, çevresindeki kadınların hesaplı bencilliğiyle başa çıkamayıp kendisini bilerek içkiye veren ve ölen bir erkeğin öyküsünü dingin ve imalı tablolarla anlatmaktadır. Fassbinder 1972’de Acht Stunden sind kein Tag adlı ilk televizyon dizisini çekti. “Sağlam dünya”yı yansıtan, alışılmış dizilere hiç uymadığı için, aile dedikodusuyla işçilerin günlük yaşantısı karışımından oluşan bu yapıtı çok şiddetli tartışmalara yol açtı. Angst essen Seele auf (Korku Ruhu Yer Bitirir) adlı filmi 1973 yılında gösterime girince, Fassbinder uluslararası sinema dünyasının dikkatlerini çekebildi. Bu filmde yabancılar sorunu ile birlikte orta yaşlı bir kadınla kendisinden oldukça genç olan bir erkek arasındaki aşk da konu edilmektedir. Gerek bu filmle, gerekse Theodor Fontane’nin Effl Briest adlı eserim sinemaya uyarlamasıyla (1974) sağladığı başarılar, Fassbinder’e Vladimir Nabokov’un romanından uyarladığı Despair (Umutsuzluk, 1977) adlı uluslararası süper prodüksiyonu gerçekleştirme olanağı sağladı.

1978’den Sonra: Savaş Sonrası Öyküleri 70’li yılların ortasından sonra Fassbinder’in yapıtlarına çok kuvvetli kişisel öğeler damgasını basmaktadır. Yönetmen, üç filminde de eşcinsellik sorununu değişik varyasyonlarla sergilemektedir. Die dritte Generation (Üçüncü Nesil, 1978/79) filminde teröristler ve yandaşları hakkındaki kişisel düşüncelerini açığa vurmaktadır.

1978’de, üç kadının hayat hikayesiyle perdeye yansıtılan, savaş sonrası Almanya tarihinin bir üçlemesinin ilk filmi olan Die Ehe der Maria Braun (Maria Braun’un Evliliği) gösterime girdi. Arkasından, aynı isimli asker şarkısının besteleniş öyküsünü anlattığı Lili Marleen (1980) geldi. Fassbinder, başrolde Günther Lamprecht’i Franz Biberkopf olarak oynattığı, Alfred Döblin’in “Berlin Alexanderplatz” adlı romanından uyarladığı 13 bölümlük televizyon dizisiyle büyük bir sansasyon uyandırdı. Fakat film, televizyonda çok geç bir saatte gösterilmesi yüzünden, seyircilerde büyük bir yankı uyandıramadı. Jean Genet’nin romanından sinemaya uyarladığı son yapıtı Querelle-Ein Pakt mit dem Teufel’de (1982) bir daha eşcinsellik sorunlarıyla kendi saplantılarını açıkladı. Bu filmin çekim çalışmaları bittikten birkaç hafta sonra Alman yönetmen 37 yaşında Münih’teki evinde ölü olarak bulundu. Aşın dozda ilaç ve kokainden öldüğü tahmin edilmektedir.

Advertisement

Leave A Reply