Raketle Oynanan Sporlar (Oyunlar) Nelerdir? Özellikleri Hakkında Bilgi

1
Advertisement

Raketle oynanan sporlar nelerdir? Tenis, masa tenisi ve diğer raketle oynanan sporların özellikleri, kuralları ile ilgili bilgi.

Raketle Oynanan Sporlar

Bazı spor dallarında oyuncular, topu filenin üzerinden raketlerle geçirmeyi amaçlar. Bu sporların en popüleri tenistir. Tenis profesyonel bir spordur ve dünyada milyonlarca izleyiciye sahiptir. Bir başka raketli spor türü de kapalı bir salonda duvara vurulan topla oynanan squash sporudur, Squash, günümüzde yaygın şekilde oynanan sporlardan biridir.

tenis

Tenis

Tenis iki ya da dört kişiyle açık ya da kapalı sahalarda çim, toprak, sentetik ya da tahta zeminde oynanan bir spordur. Top, oyuna servisle sokulur. Arka çizginin gerisinden servis kullanan oyuncunun topu rakibin tarafına geçecek şekilde filenin üzerinden atmak için iki hakkı vardır. Oyun, oyunculardan biri topu rakip sahaya göndermeyi başaramayıncaya kadar devam eder.

Oyunu almak için oyuncunun en az dört puan yapması ve en az iki puan fark atması gerekir, Bir setin kazanılması için altı oyun oynanır ve arada iki oyunluk fark olduğu zaman bir oyun tamamlanır, Eğer iki farkla oyun alınamamışa, durum 6-6 ise uzatma (tie-break) seti oynanır, Servis hakkı her oyunda yer değiştirir. İki set veya bazı turnuvalarda üç set alan ilk oyuncu maçı kazanır.

Tenis sporu en eski hâliyle (kraliyet tenisi), Orta Çağda Fransız manastırlarında oynanıyordu, ingiltere’de 1860’larda bazı insanlar tenisi salon dışına taşıyarak çim tenisini buldular, Günümüzde tüm ünlü tenisçiler profesyoneldir ve kazananlara büyük para ödüllerinin verildiği turnuvalar, dünyanın her yerinde düzenlenir. Tenis sezonunun en büyük müsabakaları Amerika, Fransa ve Avustralya Açık Tenis Şampiyonaları ve Wimbledon Şampiyonasıdır. Hepsi birlikte tüm yılın en büyük başarı listelerini oluşturur.

Advertisement

masa tenisi

Masa Tenisi (Ping Pong)

Masa tenisi özel ölçülere göre yapılmış masa üzerinde, küçük bir top ve raketle oynanan bir tenis çeşididir. Kolay olması, her tarafta oynanabilmesi bakımından dünyanın her yerinde oynanır ve sevilir. Masa tenisi ilk defa 19. yüzyılda İngiltere’de oynanmaya başlanmış, sona Avrupa ve Amerika’ya yayılmıştır. Türkiye’de ise ilk masa tenisi 1924’te İstanbul İstanbul Robert Kolej’de oynanmıştır. 1953’te Tenis ve Masa Tenisi Federasyonu kurulmuştur. Ülkemizde resmi anlamda ilk masa tenisi yarışması 1957’de yapılmıştır.

Badminton

Badminton ve squash

Tenis gibi badminton da tekli ya da çiftli oynanabilir. Amaç topu file üstünden rakip tarafa diğer taraftan geri döndürülemeyecek şekilde göndermektir. Badminton topu çok hafiftir ve yerde sekmez. Bu nedenle (tenisin aksine) yere sekmeden vole şeklinde vurulur. Badminton çok ustalık isteyen ve farklı türleri olan bir oyundur, büyük vuruşlar ya da küçük dokunuşlar oyun için büyük önem taşır.

Squash, dört tarafı duvarla çevrili bir salonda küçük ve yumuşak bir topla iki oyuncuyla oynanır. Oyunculann top yerde iki kez sekmeden önce ve karşı duvara bir kez vuracak şekilde topa vurmaları gerekir. Top oyundayken dört duvarın tümünden geliyor olabilir. Çok hareketli bir oyundur, çok hızlı dönüşler ve yere düşmekte olan topu yakalamak için yüksek bir hız ve güçlü bir vuruş becerisi gereklidir.

Dört duvarlı kortu nedeniyle squash asla büyük bir izleyici sporuna dönüşemeyecektir; ancak önemli turnuvalarda özel saydam duvarlar kullanılmaktadır.

Advertisement


1 Yorum

Leave A Reply