Tenis Nasıl Bir Spordur? Nasıl Oynanır, Kuralları, Tenis Hakkında Bilgi

5
Advertisement

Tenis nedir, nasıl bir spordur? Tenis nasıl oynanır? Tenis sporunun özellikleri, kuralları, Tenis ile ilgili bilgiler.

Tenis

Kaynak: pixabay.com

Tenis

Tenis; özel olarak düzenlenmiş bir alanda, raket ve topla oynanan spordur. Oyun alanı içerisinde, topun raketle ağ üzerinden geçirilmesi temeline dayanır. Tenis, tek (iki oyuncu), çift (iki çift oyuncu) ve karma çift olarak oynanır. Kort adı verilen, dikdörtgen biçimindeki oyun alanı 23.77 m uzunluğunda, tekli oyunda 8.23 m, çift oyunda 10.97 m genişliğindedir. Sınırlama çizgileri (dar yanyana çizgi, uzunlamasına yanyan çizgi) yerde beyaz çizgilerle işaretlenmiştir. Kenar çizgilerinin ortasından oyun alanı üzerine, 91.5 cm yüksekliğinde bir ağ gerilir. Ağa paralel olarak 6.40 m, yan çizgilerde en az 3.65 m genişliğinde olması gereken bir çıkış alanıyla çevrilidir. Çim kort ve toprak kortta oynanabilir. Tenis raketi, kafa ve saptan oluşur. Tahta, cam fiber, plastik ya da metal bir çerçeveyle raket kafası hayvan bağırsağı ya da yapay tellerden oluşan örgüyle gerilmiştir. Tenis topu 6.35-6.67 cm çapında, 56.7-58,7 gr ağırlığındaki oyuk lastik bir toptur.

Tenis oyunu, puanlara, oyunlara ve setlere göre değerlendirilir. Kazanmak için, anlaşmaya göre 2 ya da 3 set almak gereklidir. Tek bayanlar ve karışık çiftler, sürekli üç set üzerinden oynanır. Bir oyuncu 1 puanı kazanırsa, lehine 15 sayı, 2. puanda 30, 3 puanda 40 (gerçekte 45, ancak 40 olarak yerleşmiştir) sayı elde eder.

Tarihçesi

1968’den sonra amatör ve profesyonel tenisçiler arasındaki katı ayırım yavaş yavaş oluşmaya ve sözleşmeyle bağlı oyuncular için yüksek ödüllü çok sayıda yarışma yapılmaya başlandı (1971 WCT profesyonel dünya şampiyonluğu tek erkekler ve 1973 çift erkekler). Buna karşın, eskiden yalnızca amatörler için geçerli turnuvalar önemlerini korudular: Wimbledon Ali England Lawn Tennis Championships (1877′ den bu yana), ABD Uluslararası Şampiyonlukları (1881’den bu yana), ABD Forest Hills (1924-1977), ABD Flushing Neadow (1978’den bu yana), New York, Paris’te State Roland-Garros (1981’den bu yana), ve Avustralya Melbourne (1905’ten bu yana). Çok sayıda ülke, ulusal ve uluslararası tenis şampiyonaları düzenler.

Tenis

Kaynak: pixabay.com

Almanya 1892’den bu yana Hamburg’ da, Avusturya 1907’den bu yana Pörtschach’da, İsviçre 1951’den bu yana Gastaad’da ve İtalya 1930’dan bu yana Roma’da. Bu unvan çekişmelerinin bir bölümü, Grand-Prix Turnuvaları serisine girer. Önce gruplarda erkekler ve kadınların en iyi puan alanları belirlenir, sonra bunlar final turnuvasında büyük ödül için çekişirler. Bunun yanında, katılanın sayısı sınırlı olan ve WCT profesyonel dünya şampiyonluğu veren Dünya Tenis Şampiyonluğu turnuva serileri ve 1974’te ABD’de kurulan kentler ligi Dünya Tenis Ligi (World Team Tennis) vardır. Bayanlar için de turnuva serileri; ayrıca hem erkekler hem kadınlar için vardır: 1900’da kurulan erkekler için Davis-Kupası 1963 Bayanlar Federasyon Kupası, 1936 Avrupa Erkek Takımları Kraliyet Kupası, Dünya Kupası. 1896-1924 arasında olimpiyat programlarında yer alan tenis (takım), 1988 Seul Olimpiyatları’nda yeniden programa alındı. 1969’dan bu yana, Avrupa Şampiyonluğu 1967’den bu yana Avrupa Kupası turnuvaları düzenlenir. Uluslararası tenis sporu, 1913’te merkezi Londra olmak üzere kurulan Uluslararası Tenis Federasyonu tarafından düzenlenir. Federasyona 109 ülke üyedir.

Tenis Nedir? Sözlük Anlamı

 • “Tenis”
  Ağla ortasından ikiye bölünen bir alanda tek veya çift oyuncuların raketle karşılıklı vurdukları, çeldikleri topu, belli kurallara göre, karşılanamayacak biçimde birbirlerinin alanına düşürerek sayı kazanmaları esasına dayanan oyun, alan topu
  “Tenis oynarken bileğim burkuldu, berbat, fena acıyor.” – P. Safa
 • “tenis kortu ”
  Kort
  “Futbol sahasının karşısında, sağ tarafta yüksek tel örgüyle çevrilmiş iki tenis kortu bulunuyordu.” – A. Kutlu
 • “masa tenisi ”
  Kuralları tenisinkine benzeyen, masa üzerinde özel top ve raketlerle oynanan bir oyun, masa topu, pinpon
 • “tenis sahası ”
  Kort
 • “ayak tenisi ”
  Tekler, çiftler ve üçlüler biçiminde kategorileri bulunan, file bölünmüş sahada, ayakla atılan servisle başlayan ve servisin karşılanması dışında topun yere değmeden ayakla vurularak karşı sahaya gönderilmesi esasına dayanan bir oyun türü, futbol tenisi
 • “futbol tenisi ”
  Ayak tenisi

Advertisement

5 yorum

Leave A Reply