Ramón Pérez de Ayala Kimdir?

0
Advertisement

Ramón Pérez de Ayala kimdir? Felsefi ve düşünce tarzında romanları bulunan İspanyol yazar Ramón Pérez de Ayala hayatı ve eserleri.

Ramón Pérez de Ayala Kimdir?

Ramón Pérez de Ayala (d. 9 Ağustos 1880, Oviedo – ö. 5 Ağustos 1962, Madrid, İspanya), felsefi yergi ve düşünce romanı türlerinde yetkin ürünler vermiş İspanyol romancı, şair ve eleştirmen.
Ramón Pérez de Ayala
1928’de İspanyol Akademisi’ne üye seçilmiştir. Oviedo Üniversitesi’nde hukuk, Madrid Üniversitesi’nde felsefe ve edebiyat öğrenimi gördü. I. Dünya Savaşı sırasında, Buenos Aires’te yayımlanan La Prensa dergisinin muhabiri olarak Fransa, İtalya, İngiltere, Güney Amerika ve ABD’de bulundu. 1931-36 arasında İspanya’nın İngiltere büyükelçisi olarak görev yaptı. İspanya İç Savaşı çıkınca kendi isteğiyle Güney Amerika’ya gitti (1936-39).

La paz del sendero (1904; Yolun Barışı) adlı şiir kitabının ardından, büyük ölçüde otobiyografik özellikler taşıyan dört roman yazdı: Tinieblas en las cumbres (1907; Yukarıdaki Karanlık), adını Cizvitlerin Ad Maiorem Dei Gloram (Ulu Tanrının Şerefine) sözünden alan AMDG (1910); La pata de la raposa (1912; Tilki Pençesi) ve bir gencin yaşamın anlamını öğrenme sürecini konu alan Troteras y danzaderas (1913; Tırıs Gidenler ve Dans Edenler). Daha sonra Tres rıovelas poemâticas de la vida espafio-la’da (1916; ispanyol Yaşamı Üzerine Üç Şiirsel Novella) topladığı “Prometeo” (Pro-metheus), “Luz del domingo” (Pazar Işığı) ve “La caı’da de los limones” (Limon Dökümü) düş kırıklığını konu alır ve ilk yapıtlarında da belirgin olan kötümserliğin izlerini taşır. Başyapıtları olarak değerlendirilen Belarmino y Apolonio (1921), Tigre Juan (1926; Kaplan Juan) ve onun devamı niteliğindeki El curandero de su honra (1926; Başkanı İyileştiren Şarlatan) adlı romanlarında daha evrensel karakterler yaratabilmiş, eğlenceli ve iğneleyici mizahına daha serbest bir anlatım kazandırabilmiştir. Daha çok romancı olarak tanınmasına karşın, Perez de Ayala şiir ve öykü türünde de ürün vermiştir.


Leave A Reply