Rapunzel Masalının Özeti, Grimm Kardeşlerden Hiç Eskimeyen Bir Masal

0
Advertisement

Grimm Kardeşler’in Rapunzel isimli masalının özeti, çocuklar için masal özetleri, resimli anlatımları. Rapunzel masalını okumak isteyenler için.

Rapunzel

Rapunzel

Eski zamanlarda bir çift yaşarmış. Bu çiftin çocuğu olmazmış. Gel zaman git zaman Tanrı dualarını kabul etmiş ve kadın hamile kamış. Çift çok mutlu olmuşlar.

Çiftin yaşadığı evin arka penceresinden komşuları olan büyücünün güzelim bahçesi görünüyormuş. Hamile olan kadın bahçeye bakarken bahçede yetişen kuzukulaklarından canı çekmiş. Ancak büyücü çok kötüymüş o yüzden istemeye cesaret edememişler. Ne varki kadının isteği de geçmek bilmiyormuş. Kadın hastalanmış, sararıp solmuş.

Karısının bu durumunu gören adam büyücünün bahçesine gece girip kuzu kulaklarından koparıp karısına getirmeye karar vermiş. Akşam büyücünün bahçesinden kuzukulağı toplarken büyücüye yakalanmış. Büyücü adama hiddetle saldırmış. Adam da durumunu anlatıp, büyücünün anlayışına sığınmaya karar vermiş. Ancak büyücü kuzu kulaklarının karşılığında doğacak olan çocuğu kendisine vermelerini istemiş. Adam da mecburen kabul etmiş.

Zamanı geldiğinde kadın çok güzel bir kız çocuğu dünyaya getirmiş ama büyücü hemen bu çocuğu ellerinden almış ve kuzukulağı anlamına gelen Rapunzel ismini takmış. Kız 12 yaşına geldiğinde Rapunzeli kapısı olmayan çok yüksek bir kuleye kapatmış ve sadece kendisi ile görüşmesine izin veriyormuş. Rapunzelin altın sarısı çok uzun saçları varmış. Büyücü onu görmek istediği zaman kulenin altına gelir;

Advertisement
“Rapunzel Rapuunzel sarkıt saçlarını
Ben geldim tutunup çıkayım yukarı” dermiş. Büyücü saçlara tırmanıp yukarı çıkarmış.

Günlerden bir gün yakışıklı bir prens ormanda yürürken kulede kendi kendine şarkı söyleyen Rapunzeli duymuş ve sesine aşık olmuş. Kulenin kapısının olmadığını fark edince kuleyi gözlemlemeye başlamış. Büyücünün gelip saçlara tutunarak yukarı çıktığını keşfedince, kendisi de aynı şekilde Rapunzel’e seslenmiş;

“Rapunzel Rapunzel sarkıt saçlarını
Ben geldim tutunup çıkayım yukarı”

rapunzel

Saçlarına tutunarak yukarı çıkan prensi görünce Rapunzel çok korkmuş ama prense de aşık olmuş. Kuleden kaçıp evlenmek için plan yapmaya başlamışlar. Ancak bu planlarını gerçekleştiremeden büyücü Rapunzel’i görmeye gelen prensi öğrenmiş ve Rapunzel’in saçlarını kesip, onu kuş uçmaz kervan geçmez bir yere bırakmış. Kulede prensi beklemeye koyulmuş. Prens kulenin altında Rapunzel’e seslenince büyücü Rapunzel’in kestiği saçlarını sarkıtarak prensin yukarı çıkmasını sağlamış. Sevdiği kız yerine büyücüyü gören prens çok şaşırmış ve sevdiği kızı bir daha göremeyecek olmanın üzüntüsü ile kendisini kuleden aşağı atmış.

Kuleden aşağı düşen prens ölmemiş ama gözlerine batan dikenler yüzünden kör kalmış. Kör ve çok üzgün bir şekilde ormanda gezmeye, kayıp aşkını aramaya koyulmuş. Bir kaç yıl sonra Rapunzel’in şarkı söyleyen sesini duymuş ve sese doğru ilerlemiş. Rapunzel prensi gördüğünde mutlulukla koşup boynuna sarılmış ve ağlamaya başlamış. Gözyaşları prensin görmeyen gözlerine düşmüş ve iyileştirmiş. Birbirine kavuşan sevgililer evlenmişler ve sonsuza dek mutlu yaşamışlar.


Leave A Reply