Rene Antoine Ferchault De Reaumur Kimdir?Eserleri Nelerdir?

0
Advertisement

Rene Antoine Ferchault De Reaumur hayatı, biyografisi, kitapları, eserleri. Rene Antoine Ferchault De Reaumur hakkında bilgi.

ReaumurRene Antoine Ferchault De Reaumur, Fransız fizikçisi ve doğa bilimcisidir. (La Rochelle 1683-Paris 1757). Paris’te matematik öğrenimi gördü. 1708’de Fransa Bilimler Akademisi’ne seçildi. 1720’de ergitilmiş kır demire filiz ya da oksit durumundaki demiri katarak çelik elde etmeye yarayan kupola ocağını yaptı. 1722’de madenlerin bileşimini incelemek için mikroskoptan yararlanma düşüncesini ortaya attı. 1730’larda yaptığı ve 0-80 dereceye bölünmüş alkollü termometreyle adını duyurdu. “Réumur Ölçeği” adını taşıyan bu termometre günümüzde kullanılan Celsius ve Fahrenheit termometreleri geliştirilinceye kadar kullanıldı. 1740’ta “Réaumur Porseleni” adıyla bir porselen türü geliştirdi. Bu porseleni buzlu cam yapım yöntemiyle çok yüksek sıcaklıklara dayanıklı bir kera-mikin yapımını gerçekleştirdi. Fiziğin yanı sıra doğabilimleriyle de ilgilenerek, özellikle omurgasızların yaşam koşullan ve kuşların mide özsularının kimyasal yapısı üzerine araştırmalar yaptı.

Başlıca eserleri: L’Art de Convertir le fer forgé en acier (Dövme Demiri Çeliğe Dönüştürme Sanatı) 1722, Mémoirs pour servis a l’histoire des insects (Böceklerin Tarihine İlişkin Gözlemler) 6 cilt, 1734-1742, Art de Farie éclorre et d’élever en toute saison des oiseaux domestiques des espe-ce (Her Mevsimde Evcil Kuşların Üretimi ve Bakımı Sanatı Üzerine) 2 cilt, 1749.


Leave A Reply