Retinada (Gözde) Damar Tıkanıklığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Önleme ve Tedavi

0

Retinada, gözde damar tıkanıklığı nedir, nedenleri nelerdir? Retinada damar tıkanıklığı belirtileri, önleme ve tedavisi hakkında bilgi.

göz doktoru

Kaynak: pixabay.com

Retina damar tıkanıklığı nedir?

Retina damar tıkanıklığı gözü, özellikle de retinayı etkiler. Retina, gözünüzün arkasını kaplayan ışığa duyarlı doku tabakasıdır. Işığı nöral sinyallere dönüştüren ve bu sinyalleri görmeniz için beyne gönderen çubuklar ve koniler adı verilen özel hücrelerle kaplıdır. Retina görme için hayati öneme sahiptir.

Vasküler sistem, gözleriniz de dahil olmak üzere kanı vücudunuzun her yerine taşıyan arterler ve damarlar adı verilen kan damarlarını içerir. Retinanız, hücrelerinizin yeterli besin ve oksijen almasını sağlamak için sürekli bir kan kaynağına ihtiyaç duyar. Kan ayrıca retinanızın ürettiği atıkları da ortadan kaldırır. Ancak retinaya kan taşıyan veya retinadan kan taşıyan damarlardan birinin tıkanması veya kan pıhtılaşması mümkündür. Buna oklüzyon denir.

Oklüzyon, kan veya diğer sıvıların birikmesine neden olabilir ve retinanın ışığı uygun şekilde filtrelemesini engelleyebilir. Işık engellendiğinde veya sıvı mevcut olduğunda ani bir görme kaybı meydana gelebilir. Görme kaybının ciddiyeti, tıkanıklığın veya pıhtının nerede meydana geldiğine bağlı olabilir.

Retinal vasküler oklüzyon, özellikle arterlerin sertleşmesi veya ateroskleroz zaten mevcutsa, potansiyel olarak ciddi bir durumdur. En sık orta yaşlı ve yaşlı kişilerde görülür.

Farklı retina damar tıkanıklığı türleri nelerdir?

İki tip retina damar tıkanıklığı vardır. Tip, hangi kan damarının etkilendiğine bağlıdır:

Retina arter tıkanıklığı

Retinal arter tıkanıklığı, oksijenli kanı kalpten retinanıza taşıyan kan damarları olan retinal arterlerden birinin tıkanmasıdır. Retinanızın ana arterindeki bir tıkanıklığa merkezi retinal arter tıkanıklığı denir. Bir dal retinal arter tıkanıklığı, arterinizin daha küçük dallarında tıkanıklık meydana geldiğinde meydana gelir.

Retina ven tıkanıklığı

Retinal ven tıkanıklığı, oksijensiz kanı kalbinize geri taşıyan kan damarları olan retinal damarlarınızdan birinin tıkanmasıdır. Retinal ven tıkanıklığı da iki tipe ayrılır:

 • Santral retinal ven tıkanıklığı (CRVO), merkezi retinal ven olarak adlandırılan retinanızın ana damarında bir tıkanıklıktır.
 • Dal retinal ven tıkanıklığı (BRVO), tıkanıklık retina boyunca damarların daha küçük bir dalında olduğunda meydana gelir.

Ana damarınızdaki veya atardamarınızdaki tıkanıklıklar genellikle dal damarlarınızdaki veya atardamarlarınızdaki tıkanıklıklardan daha ciddidir.

göz doktoru

Kaynak: pixabay.com

Retina damar tıkanıklığı nedenleri

Retinadaki damar tıkanıklığının veya kan pıhtılarının spesifik nedeni bilinmemektedir. Göz damarları çok dar olduğunda ortaya çıkabilir. Bununla birlikte, kan akışını etkileyen diğer faktörler sizi retina damar tıkanıklığı riskine sokabilir. Bu risk faktörleri şunları içerir:

 • ateroskleroz veya arterlerin sertleşmesi
 • genellikle vücudun başka yerlerinden göze giden kan pıhtıları
 • boyundaki karotid arterlerde bir tıkanıklık veya daralma
 • düzensiz ritim veya kapak sorunları dahil olmak üzere kalp sorunları
 • diyabet
 • yüksek kan basıncı
 • yüksek kolestorol
 • Aşırı kilolu olmak
 • intravenöz (IV) ilaç kullanımı
 • 60 yaşının üzerinde olmak
 • optik sinirinize zarar veren bir durum olan glokom
 • sigara içmek
 • nadir kan hastalıkları
 • retinanın orta kısmının sıvı birikmesi, şişmesi ve kalınlaşması olan maküler ödem
 • dev hücreli arterit gibi inflamatuar bozukluklar

Retina damar tıkanıklığı belirtileri

Retinal vasküler tıkanıklığın birincil semptomu, görmede ani bir değişikliktir. Bu, bulanık görme veya kısmi veya tam görme kaybını içerebilir.

Görme semptomları genellikle sadece bir gözde görülür. Fiziksel ağrı, retinal damar tıkanıklığının bir belirtisi değildir.

Görme yeteneğindeki değişiklikler, ne kadar çabuk tedaviye başvurduğunuza ve başka sağlık sorunlarınız olup olmadığına bağlı olarak kısa süreli veya kalıcı olabilir. Görüşünüzde herhangi bir değişiklik yaşarsanız hemen göz doktorunuzla veya göz doktorunuzla randevu almalısınız. Tek gözünüzde aniden görme kaybı yaşarsanız kesinlikle acil servise gidin.

Retina damar tıkanıklığı komplikasyonları

Durum bazen komplikasyonlara ve daha ciddi semptomlara yol açabilir. Aşağıdaki komplikasyonlardan herhangi biri meydana gelirse görme ciddi ve kalıcı olarak etkilenebilir:

 • Makula ödemi, kan birikmesi nedeniyle makulada veya retinanızın orta kısmında oluşan bir şişliktir.
 • Neovaskülarizasyon, zayıf kan akışının ve retinanıza oksijen eksikliğinin neden olduğu anormal bir kan damarı büyümesidir.
 • Neovasküler glokom, gözünüzde sıvı birikmesini ve yüksek basıncı içerir. Bu ciddi bir komplikasyondur. Ciddi görme kaybı ve muhtemelen göz kaybı ile ilişkilidir.
 • Retina dekolmanı nadirdir. Retinanızın göz dokunuzdan ayrılmasıdır.

Retina vasküler tıkanıklığının teşhisi

Göz doktorunuz retina damar tıkanıklığını teşhis etmek için kapsamlı bir muayene yapacaktır. Görüşünüzü, gözlerinizdeki basıncı ve gözlerinizin fiziksel görünümünü kontrol edecekler. Doktorunuz göz işlevinizi ve göz bebeğinin görünümünü değerlendirecektir. Ayrıca kan basıncınızı ölçebilir ve kanın pıhtılaşma koşullarını kontrol etmek için bir kan testi önerebilirler.

Aşağıdaki göz testleri de yapılabilir:

Optik koherens tomografi (OCT), retinanızın yüksek çözünürlüklü görüntüsünü almak için kullanılabilir.
Retinanızı incelemek için oftalmoskop adı verilen bir alet kullanılabilir.

Floresein anjiyografide kolunuzdaki belirli bir damara bir boya enjekte edilir. Bu damar, retinanın kan damarlarına giden damardır. Doktorunuz boya gözünüze girdiğinde ona ne olduğunu görmek için bunu kullanabilir.

Doktorunuz kan pıhtılarının vücudunuzun başka bir yerinden geldiğinden şüpheleniyorsa başka kalp testleri önerebilir. Bu testler, kalbinizin ritmini kontrol etmek için bir ekokardiyogram, elektrokardiyogram ve bir kalp monitörü içerebilir. Bu testler kalbinizi ve damar sisteminizi değerlendirecektir.

Retina damar tıkanıklığını önleme

Retinal damar tıkanıklığını önlemenin en iyi yolu risk faktörlerini belirleyip tedavi etmektir. Retinal damar tıkanıklığı damar sorunlarından kaynaklandığından, kan damarlarınızı korumak ve kalbinizi sağlıklı tutmak için yaşam tarzı ve diyet değişiklikleri yapmak önemlidir. Bu değişiklikler şunları içerir:

 • egzersiz yapmak
 • kilo vermek veya sağlıklı bir kiloyu korumak
 • doymuş yağ oranı düşük sağlıklı bir diyet yemek
 • sigara içmemek veya sigarayı bırakmak
 • kan şekerinizi sağlıklı bir seviyede tutarak diyabeti kontrol altına almak
 • önce doktorunuza danıştıktan sonra aspirin veya diğer kan sulandırıcı ilaçları almak

Doktorunuzla yapacağınız rutin kontroller, retina damar tıkanıklığı risk faktörlerinden herhangi birine sahip olup olmadığınızı öğrenmenize yardımcı olabilir. Örneğin, doktorunuz yüksek tansiyonunuz veya diyabetiniz olduğunu keşfederse, hemen önleyici tedaviye başlayabilirsiniz.

Retina damar tıkanıklığı tedavisi

Retinal arter tıkanıklıklarına özgü herhangi bir ilaç mevcut değildir. Bu duruma sahip çoğu insan, görüşlerinde kalıcı değişikliklere sahip olacaktır.

Retina damar tıkanıklığını tedavi etmek için doktorunuz kan sulandırıcı veya göze enjeksiyon gibi ilaçlar önerebilir. Bazı durumlarda, kan damarlarındaki tıkanıklığı gidermek ve daha fazla hasarın oluşmasını önlemek için lazer tedavisi kullanılabilir.

Diğer gözünüzde bir tıkanıklık oluşması mümkündür. Diğer gözünüzün risk altında olduğundan endişeleniyorsa, doktorunuz sizin için bir önleme planı geliştirecektir.

Retinal vasküler tıkanıklığı olan kişiler için görünüm

Görünüm, durumunuzun ciddiyetine bağlıdır. Pek çok insan iyileşecek ve görme yeteneklerinin çoğunu geri kazanacak, ancak hepsini değil. Vizyonunuzun geri dönmemesi mümkündür. Retinal vasküler oklüzyon tipik olarak yalnızca bir gözü etkilediğinden, beyniniz birkaç ay sonra görme değişikliğine uyum sağlayabilir. Göz alıştıktan sonra, görme kaybı sizin için daha az sorun olabilir.

Tam görme kaybı veya glokom gibi başka göz rahatsızlıklarınız veya retina damar tıkanıklığı komplikasyonlarınız varsa, görüşünüzü tam olarak geri kazanamayabilirsiniz. Göz hastalıklarınızın düzgün bir şekilde yönetildiğinden emin olmak için doktorunuzla birlikte çalışmanız gerekir.

Diyabet ve ateroskleroz gibi risk faktörlerinin tedavisi, tıkanıklığın tekrarlama veya daha fazla hasara neden olma riskinizi önemli ölçüde azaltır. Nadir durumlarda, kan dolaşımınız boyunca hareket etmeye devam eden bir kan pıhtısı felce neden olabilir.


Leave A Reply