Edmond Rostand Kimdir? Fransız Tiyatro Yazarının Hayatı ve Eserleri

0
Advertisement

Edmond Rostand Kimdir ve ne yapmıştır? Ünlü Fransız tiyatro yazarı Edmond Rostand hayatı, edebi kariyeri ve eserleri hakkında bilgi.

Edmond Rostand

Kaynak: wikipedia.org

Edmond Rostand

Edmond Rostand, 19. yüzyılın sonlarında ve 20. yüzyılın başlarında yaşamış bir Fransız yazar ve oyun yazarıdır. En çok, ünlü tiyatro eseri “Cyrano de Bergerac” ile tanınır.

Rostand, 1868 yılında Fransa’nın Marsilya kentinde doğdu. Babası, o da yazar olan Eugène Rostand’dı. Rostand, liseyi bitirdikten sonra Paris’te Sorbonne Üniversitesi’nde felsefe eğitimi aldı ancak kariyerine yazarlıkla devam etti.

Rostand, 1890’larda birkaç oyun yazdı, ancak gerçek başarısını 1897’de “Cyrano de Bergerac” oyunu ile elde etti. Bu oyun, 17. yüzyıl Fransa’sında geçen romantik bir hikaye olan “Cyrano de Bergerac”ın hayatını anlatır. Oyun, Cyrano adlı şairin, kendisine aşık olan Roxane için yazdığı mektupları, ama gerçekte onun adına başkasına yazdırmasını ve bir dizi romantik ve trajik olayları anlatır. Oyun, büyük başarı elde etti ve Rostand’ın en ünlü eseri haline geldi.

Rostand, “Cyrano de Bergerac” dışında da birkaç oyun yazdı. Bunlar arasında, “L’Aiglon” (Genç Kartal), “Chantecler” (Gürültülü Horoz) ve “La Princesse lointaine” (Uzak Prenses) yer alır.

Rostand, 1918’de Paris’te öldü, ancak yazarlık mirası hala önemlidir ve “Cyrano de Bergerac” oyunu hala sık sık sahnelenmektedir.

Advertisement

Edebi Kariyeri

Edmond Rostand, Fransız edebiyat tarihinin önemli figürlerinden biridir. Yazarlık kariyeri boyunca, birçok tiyatro eseri, şiir ve roman yazdı.

Rostand’ın en ünlü eseri olan “Cyrano de Bergerac” dışında, diğer önemli tiyatro oyunları arasında “Les Romanesques” (1894), “La Princesse lointaine” (1895) ve “L’Aiglon” (1900) yer alır. “Cyrano de Bergerac”, klasik bir hikayeyi yeniden yorumlayan bir romantik komedi ve trajedi karışımıdır. Oyun, Cyrano adlı şairin, kendisine aşık olan Roxane için yazdığı mektupları, ama gerçekte onun adına başkasına yazdırmasını ve bir dizi romantik ve trajik olayları anlatır. Oyun, büyük başarı elde etti ve hala dünya çapında sahnelenmektedir.

Rostand, ayrıca birçok şiir ve roman da yazmıştır. “Les Musardises” (1890) ve “Les Musiques” (1898) gibi şiirler, romantizm ve lirizm özellikleri taşır. Rostand’ın romanları arasında “L’Eau qui dort” (1900) ve “Chantecler” (1910) bulunur.

Rostand’ın eserleri, Fransız edebiyatının birçok dönemine ilham verdi ve birçok yazar ve sanatçıyı etkiledi. Rostand’ın eserleri, tiyatro, şiir ve romana olan katkıları nedeniyle edebiyat tarihinde önemli bir yer tutar.

Kaynak 2

Edmond Rostand Fransız şair ve yazarıdır. 1868 yılında Marsilya’da doğdu. 1918 yılında ise Paris’te hayata veda etmiştir. Şiirle başladığı (Les Musardises: Ayaklıklar, 1890) edebiyatının tiyatro dalını seçti ve bir iki başarısızlıktan sonra Cornedie-Française Tiyatrosu bir oyununu başarıyla sahneledi: Les Romanesques (Düşçüler) 1894. Koşukla yazdığı bu üründen sonra ünlü aktris Sarah Bernhardt’a uygun gelen oyunlar yazdı.

Adını dünyaya duyuran Cyrano de Bergerac (1897) oldu. Légion d’Honneur nişanıyla onurlandırılması, 1904’te Fransız Akademisi’ne üye seçilmesi, hep bu üstün yetenek gösterisinin etkilerine bağlanır. Tarihsel bir konuyu, erkek kahramanı yine Sarah Bernhardt’a oynatarak ustalığını yinelediği eserinde işledi: Yavru Kartal (L’Aiglon) 1900.

Advertisement

Sağlığının kötüye gitmesi üzerine edebiyatı, yaşamı bir yana koyup Güney Fransa’daki köşesine çekildi (Arnaga villası şimdi adını taşıyan müze). Eksik kalan eseri, La Dernière Nuit de Don Juan ise ölümünden sonra yayımlanabildi (Don Juan’ın Son Gecesi) 1921. Hiçbir sahne yeniliği taşımayan, üstelik günü geçmiş bir romantizmin sözcülüğünü yapan eserleri, gerçekçilikle doğalcılığın bezdirdiği okur katlarında, savaş yenilgisinden çıkmış Fransız seyircisine, yüce ülkülerin coşku ve sevincini getirdiği için yürekten benimsendi. Benzer koşulların sürdüğü her toplumda da aynı istekle izlenip sevildi.

Cyrano de Bergerac Hakkında Kısa Bilgi : Edmond Rostand’ın beş perdelik koşukla oyunu. Konunun, gerçek Cyrano de Bergerac’ın (1619-1655) yaşamından alındığı kabul edilir. Yazarın başarısı, çirkinliğine karşın gönlü yüce, burnunun inanılmaz büyüklüğü yanı sıra kılıcı usta, şövalye ruhlu bir aşığın özverili sevgisini çok canlı ve nükteli biçimde sergilemesidir. Kendisini sevmeyeceğini bildiği Roxane’in başkasını sevdiğini de bilerek Cyrano de Bergerac, çıkarsız aşkında ayak direr, kişiliğinin bütün değerlerini acemi aşık Christian’in yararına sunar.


Leave A Reply