Papa 2. Pius Kimdir?

0

Papa 2. Pius kimdir? Hümanist bir papa olarak anılan Papa 2. Pius’un dönemi ve hayatı hakkında genel bilgilerin yer aldığı sayfamız.

II. Pius, asıl adı Enea Silvio Piccolomini (d. 18 Ekim 1405, Corsignano, Siena Cumhuriyeti – ö. 14/15 Ağustos 1464, Ancona, Papalık Devletleri), seçkin İtalyan hümanistleri arasında yer alan papa (1458-64). Yaşadığı dönemin olaylarını aktaran kitapların yanı sıra genel tarih ve coğrafya yapıtları, şiirler ve en az bir roman kaleme almıştır.
papa 2. pius
Yoksullaşmış bir soylu ailesinin oğluydu. Geçimini sağlayabilmek için Kardinal Domenico Capranica’nın sekreteri oldu. Onunla birlikte, Papa IV. Eugenius’un karşı çıktığı kilise reformunu destekleyen piskoposlann düzenlediği Basel Konsili’ne (1431-37) katıldı. Kardinal Niccolo Albergati’yle birlikte, diplomatik görevle birçok Avrupa ülkesini gezdi. 1436’da Basel’e döndü ve konsilde görev alarak hitabet yeteneğini kanıtladı. Basel’de kalan piskoposlarca 5 Kasım 1439’da karşı-papa seçilen V. Felix’in sekreteri oldu. Basel’deki piskoposları Frankfurt Meclisi’nde (Diet) temsil ettiği sırada Avusturya imparatoru III. Friedrich’in dikkatini çekti; onun çağrısıyla Viyana’ya giderek (1442) imparatorluk baş şairi ve imparatorun özel sekreteri oldu.

Advertisement
1445’te karşı-papayla ilişkisini kesti ve hakkındaki aforoz kararını kaldırttı.

1446’da papazlığa atandı. Eugenius’un, başpiskopos olan iki Alman elektörünü görevden almasıyla çıkan huzursuzluğu yatıştırdı. Alman prenslerini papayla barıştırdı ve Friedrich’in Basel Konsili’nden desteğini çekmesini sağladı. 1447’de yeni papa V. Nicolaus tarafından Trieste piskoposluğuna getirildi. Alman devletleriyle papalık arasındaki aracılığı başarıyla sürdürdü. Basel’i desteklemeyi bırakıp papalığın yanına geçmesinin nedenlerini bir mektupla açıkladı. 1449’da Siena piskoposluğuna atandı. Burada Friedrich’in Portekizli bir prensesle evlenmesi için görüşmeler yaptı, Friedrich’in Roma’da V. Nicolaus’un elinden Kutsal Roma-Germen İmparatorluğu tacını giymesini sağladı (1452). Nicolaus’un ardılı III. Calixtus (hd 1455-58) tarafından Sta. Sabina Kilisesi’ne kardinal-papaz atandı. Calixtus’un ölümü üzerine 19 Ağustos 1458’de II. Pius adıyla papa seçildi.

En büyük amacı, 1453’te İstanbul’u ele geçiren Osmanlılara karşı büyük bir Haçlı seferi düzenlemekti. Konuyu görüşmek amacıyla Hıristiyan prensleri Mantova’ya çağırdı, ama beklediği sonucu alamadı.

İtalya’da Papalık Devletleri’nin denetimini yeniden ele geçirdi. Kiliseyle ilgili konularda Fransa’yı papalıktan büyük ölçüde bağımsız kılan 1438 tarihli Pragmatigue sanction de Bourges adlı fermanı geri alması için Fransa’yla yaptığı görüşmeler Kral VII. Charles döneminde sonuç vermediyse de, oğlu XI. Louis döneminde başarılı oldu. Kimi düşmanlıkların sona erdirilmesi ve imparator Friedrich ile Burgonya dükü Philippe’in destek sözü vermeleri üzerine, hasta olmasına karşın Ekim 1463’te kendi yönetiminde bir Haçlı seferi yapılacağını ilan etti ve 18 Haziran 1464’te Roma’dan ayrıldı. 11 Ağustos’ta yardımına yalnızca iki Venedik gemisi geldi. 14-15 Ağustos gecesi ölen Pius’un kalbi Ancona’ya gömüldü. San Pietro Bazilikası’na gömülen bedeni ise daha sonra S. Andrea della Valle Kilisesi’ne taşındı.

Advertisement


Leave A Reply