Retrovir İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Retrovir ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Retrovirin yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Retrovir neyi tedavi eder, hakkında bilgi

Retrovir

Retrovir

Kullanımları

Bu ilaç, HIV enfeksiyonunu kontrol etmeye yardımcı olmak için diğer HIV ilaçlarıyla birlikte kullanılır. Bağışıklık sisteminizin daha iyi çalışabilmesi için vücudunuzdaki HIV miktarını azaltmaya yardımcı olur. Bu, HIV komplikasyonları (yeni enfeksiyonlar, kanser gibi) geliştirme riskini azaltır ve yaşam kalitenizi artırır. Zidovudin, nükleosid ters transkriptaz inhibitörleri-NRTI olarak bilinen bir ilaç sınıfına aittir.

Zidovudin, hamile kadınlarda HIV virüsünün doğmamış bebeğe geçmesini önlemek için kullanılır. Bu ilaç, yenidoğanlarda enfeksiyonu önlemek için HIV ile enfekte olan annelerde doğan yenidoğanlarda da kullanılır.

Zidovudin, HIV enfeksiyonu için bir tedavi değildir. HIV hastalığını başkalarına yayma riskinizi azaltmak için aşağıdakilerin tümünü yapın: (1) tüm HIV ilaçlarını tam olarak doktorunuz tarafından reçete edildiği şekilde almaya devam edin, (2) her zaman etkili bir bariyer yöntemi kullanın (lateks veya poliüretan prezervatifler / diş barajları) ) tüm cinsel aktivite sırasında ve (3) kan veya diğer vücut sıvılarıyla temas etmiş olabilecek kişisel eşyaları (iğneler / şırıngalar, diş fırçaları ve tıraş makineleri gibi) paylaşmayın. Daha fazla bilgi için doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Retrovir nasıl kullanılır?

Bu ilacı, genellikle günde 2 ila 3 kez, doktorunuz tarafından belirtildiği gibi yiyecekle birlikte veya yiyeceksiz ağız yoluyla alın. Doktorunuz aksini söylemedikçe bu ilacı bir bardak su ile (8 ons / 240 mililitre) alın. Bu ilacın sıvı formunu kullanıyorsanız, özel bir ölçüm cihazı / kaşık kullanarak dozu dikkatlice ölçün. Doğru kaşık alamayacağınız için ev tipi kaşık kullanmayın.

Advertisement

Dozaj, tıbbi durumunuza ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır. Çocuklar için dozaj ayrıca ağırlığa da bağlıdır. Hamile kadınların bu ilacı günde 5 kez almaları gerekebilir. Yenidoğanlara genellikle enfeksiyonu önlemek için doğumdan sonraki 6 hafta boyunca her 6 saatte bir sıvı formu verilir.

Bu ilacı klaritromisin almadan 2 saat önce veya sonra alın. Klaritromisin, vücudunuzun zidovudini tamamen emmesini önleyebilir.

En iyi etki için, bu ilacı eşit aralıklarla alın. Hatırlamanıza yardımcı olmak için, bu ilacı her gün aynı saatte alın.

Bu ilacı (ve diğer HIV ilaçlarını) tam olarak doktorunuz tarafından reçete edildiği şekilde almaya devam etmek çok önemlidir. Hiçbir dozu atlamayın.

Bu ilacı reçetelendiğinden daha fazla veya daha az almayın veya doktorunuz tarafından istenmedikçe bile kısa bir süre için (veya diğer HIV ilaçlarını) almayı bırakmayın. Doktorunuzun onayı olmadan dozunuzu atlamak veya değiştirmek, virüs miktarının artmasına, enfeksiyonun tedavi edilmesini daha zor hale getirmesine (dirençli) veya yan etkilerin kötüleşmesine neden olabilir.

Yan etkileri

Baş ağrısı, bulantı, kusma, uyku sorunu veya iştahsızlık görülebilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Advertisement

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Bağışıklık sisteminiz güçlendikçe, zaten sahip olduğunuz enfeksiyonlarla savaşmaya başlayabilir ve muhtemelen hastalık semptomlarının geri gelmesine neden olabilir. Bağışıklık sisteminiz aşırı aktif hale gelirse semptomlarınız da olabilir. Bu reaksiyon herhangi bir zamanda olabilir (HIV tedavisine başladıktan hemen sonra veya aylar sonra). Açıklanamayan kilo kaybı, şiddetli yorgunluk, kas ağrıları / gitmeyen zayıflıklar, şiddetli veya gitmeyen baş ağrıları, eklem ağrısı, eller / ayaklar / kollar / bacaklarda uyuşma / karıncalanma görme değişiklikleri, enfeksiyon belirtileri (ateş, titreme, şişmiş lenf düğümleri, nefes darlığı, öksürük, iyileşmeyen cilt yaraları), aşırı aktif tiroid belirtileri (sinirlilik, sinirlilik, ısı intoleransı, hızlı / vurma / düzensiz kalp atışı, şişkin gözler, boyunda olağandışı büyüme / guatr olarak bilinen tiroid), Guillain-Barre sendromu olarak bilinen belirli bir sinir probleminin belirtileri (nefes alma / yutma / gözlerinizi hareket ettirme gibi, sarkık yüz, felç, konuşma zorluğu) gibi ciddi belirtileriniz varsa hemen tıbbi yardım alın.

Zihinsel / ruh hali değişiklikleri (depresyon, anksiyete, karışıklık gibi), kolay morarma / kanama, cilt / tırnak rengi değişiklikleri gibi ciddi yan etkileriniz varsa hemen doktorunuza bildirin.

Nöbetler gibi ciddi yan etkileriniz varsa hemen tıbbi yardım alın. Bu ilacı alırken vücut yağ kaybı (yüz, kol, bacak ve kalça gibi) oluşabilir. Bu etki kalıcı olabilir. Vücut yağında herhangi bir değişiklik fark ederseniz derhal doktorunuza bildirin.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğaz), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Zidovudin almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi söyleyin, özellikle: böbrek problemleri, karaciğer problemleri (hepatit B veya C, siroz gibi), alkol kullanımı, düşük kırmızı / beyaz kan hücreleri.

Sıvı ürünler şeker içerebilir. Diyabetiniz veya diyetinizdeki şekeri sınırlamanızı gerektiren başka bir durumunuz varsa dikkatli olunması önerilir. Doktorunuzdan veya eczacınızdan bu ürünü güvenle kullanmasını isteyin.

Ameliyattan önce, doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünler (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) hakkında bilgi verin.

Bu ilacı kullanmadan önce hamileyseniz doktorunuza söyleyin. Tedavi, HIV enfeksiyonunun bebeğinize geçme riskini azaltabilir. Riskleri ve faydaları doktorunuzla tartışın.

Advertisement

Bu ilaç anne sütüne geçer. Anne sütü HIV bulaştırabildiğinden emzirmeyin.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu belge olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu ilaçla etkileşime girebilecek bazı ürünler şunlardır: orlistat, probenesid, ribavirin, stavudin, kemik iliği fonksiyonunu baskılayabilen ilaçlar (gansiklovir, dapson, trimetoprim, doksorubisin dahil kemoterapi, vinkristin gibi), (NSAID’ler dahil) ibuprofen veya naproksen gibi.

Diğer ilaçlar, zidovudinin vücudunuzdan çıkarılmasını etkileyebilir, böylece zidovudinin nasıl çalıştığını etkiler. Bu ilaçlar arasında metadon, rifampin ve nöbetleri tedavi etmek için kullanılan bazı ilaçlar (fenitoin, valproik asit gibi) bulunur. Bu tam bir liste değildir.

Bu ilaç zidovudin içeren diğer ilaçlarla birlikte alınmamalıdır. Zidovudin içermediğinden emin olmak için diğer tüm reçeteli ilaçlarınızdaki etiketleri kontrol edin. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza danışın.


Leave A Reply