Robert Friedrich Moritz Anhegger Kimdir?

0
Advertisement

Robert Friedrich Moritz Anhegger Kimdir? Alman türkolog olan ve Türk Alman Kültür Derneği kurucu olan Robert Friedrich Moritz Anhegger hakkında bilgiler.

Robert Friedrich Moritz Anhegger Kimdir?

Robert Friedrich Moritz Anhegger (d.1911 Viyana – 27 Mart 2001), Türk Alman Kültür Derneği’ nin kurucusu, Alman Türkolog ve araştırmacı. Zürich, Viyana ve Berlin üniversitelerinde hukuk ve İslam bilimleri eğitimi gördü. Balkan tarihine ilgi duyduğu için Türk dili, Slav dilleri ve iktisat tarihi üzerinde çalıştı. 1940’da Türkiye’ye yerleşti. Bir süre İstanbul’daki Alman Arkeoloji Enstitüsü’nde çalıştı.

1955’te Ankara’da Alman Büyükelçiliği’nin girişimleriyle oluşturulan Türk-Alman istişare İşleri Kurulu adına, 1956’da İstanbul Alman Lisesi’nde Almanca kurslarını başlattı. 1957’de ise, Behçet Necatigil, Adalet Çimcoz vb kişilerin yardımıyla (adı önce İstanbul Kültür Derneği olan) Türk-Alman Kültür Derneği’ni kurdu ve genel sekreterlik görevini üstlendi. Daha sonra Türk-Alman istişare Kurulu başkanlığına Prof. Macit Gökberk’in gelmesiyle kurul-dernek ilişkileri sıkılaştı. Dernek 1962’de Türk-Alman Kültür Merkezi adını aldı, 1977’de de Türk-Alman Kültür İşleri Kurulu Derneği adıyla bugünkü hukuksal statüsüne kavuştu.

Bu arada Anhegger, 1969-73 arasında Amsterdam’da Alman Kültür Enstitüsü’nün müdürlüğünü yaptı, aynı zamanda Türkiye ile Hollanda arasındaki kültürel ilişkilerin geliştirilmesine yardımcı oldu. Hollanda Pen Kulübü üyeliğine seçildi. Birçok Türk yazar ve şairin Uluslararası Rotterdam Festivali’nde tanıtımını sağladı. Türkiye’ye döndükten sonra 1977’de emekli oldu.

Almanya, ABD, Avusturya, Hollanda ve İsviçre’de çeşitli makale ve kitapları basılan Anhegger’in Türkiye’de yayımlanmış yapıtları arasında Beitraege zur Geschichte des Bergbaus im Osmanishen Reich. I Europaeische Türkei (1944, Osmanlı İmparatorluğu’nda [Rumeli] Madencilik) ve Meral Alpay ile birlikte yazdığı Türkiye Çocuk ve Gençlik Kitapları (1977) sayılabilir. Ayrıca çeşitli dergilerde divan şiiri, Osmanlı tarihi ve Türk sanat tarihi ile ilgili yazıları yayımlanmıştır.

Advertisement

Leave A Reply