Robert Louis Stevenson Kimdir? Define Adası’nın Yazarının Hayatı ve Eserleri

2
Advertisement

Robert Louis Stevenson Kimdir ve ne yapmıştır? Robert Louis Stevenson hayatı, biyografisi, eserleri, kitapları hakkında bilgi.

Robert Louis Stevenson

Robert Louis Stevenson

Robert Louis Stevenson; İskoçyalı yazardır (Edinburgh 1850 -Bato Samoa Adaları / Apia / Vailima 1894).

Küçük yaşta ortaya çıkan solunum yetersizlikleri zamanla vereme dönüşünce, edebiyatı yeğlediği halde hukuk öğrenimi gördüyse de hiçbir zaman avukatlık, yargıçlık yapmadı. Yaşamını güçleştiren hastalığı yüzünden kendisi için en uygun iklimi aramakla uzun süre geçirdi, birçok geziler yaptı, ilk ürünü de bu yolculukların izlenimleriyle birikti: An inland Voyage (İçerilere Bir Gezi) 1878.

Fransa’da tanıştığı (1876), kendisinden 11 yaş büyük, iki çocuklu evli ABD’li bir kadına âşık olunca, peşinden Kaliforniya’ya gitti. Ailesinin izni olmadığı halde bu boşanmış dulla evlenmekte direndi (1880). İskoçya’daki bir yıllık denemeden sonra önce Fransa’ya yerleşmeyi istediler, sonunda Büyük Okyanus’taki Samoa Adaları’nı yaşamak için uygun buldularsa da (1889) bir beyin kanamasıyla sonuçlanan ömrünün ancak son beş yılını orada geçirebildi.

Üvey oğlu Lloyd Osbourne için yazdığını belirttiği Define Adası (Treasure Island) 1883, büyüklerin de izlemekten haz duydukları bir klasik eserin niteliklerini taşıdığından bütün dünya dillerine çevrildiği gibi bir çok kez sinemaya da aktarıldı. Aynı ilgiyi, simgesel anlamıyla insandaki iyilik-kötülük yanlarını gereğince canlandıran ikinci eseri de gördü: İki Yüzlü Adam (The Strange Case of Doctor Jekyl and Mr. Hyde) 1886, The Wrong Box (Yanlış Kutu, Llyod Osbourne ile, 1889) vb. Romanlarından başka gezi notları, denemeleri, şiirleri (A Child’s Garden of Verses: Bir Çocuğun Şiir Bahçesi, 1885; Ballads, 1890; Songs of Travel and Other Verses, öl.s. 1896; Gezi şarkıları ve Başka Şiirler)

Advertisement

Define Adası

Define Adası

Define Adası, yazarın D. Defoe, E.A. Poe, F. Marryat’ın eserlerinden esinlenerek hazırladığı bu çocuk romanı; düş gücü, İngiliz denizcilik geleneğine uygun yapısı, anlatım yetkinliği, serüven ilgisiyle bütün dünya dillerine çevrilen klasik bir değere dönüştü. Öykü çocuklukla gençlik arasındaki Jim Hawkins tarafından anlatılır; hanlarında kalan eski bir korsanın define haritası izinde yapılan uzun deniz yolculuğunu, nice çatışmalardan sonra elde edilen korsan definesinin sağladığı yeni, rahat ve mutlu bir yaşamı konu edinir. Kitabın unutulmaz kahramanları arasında Dr. Livesey, Kaptan Smollett, aşçı John Silver, ıssız adada herşeyi bulup sonsuz bir peynir özlemiyle yaşayan Ben Gunn önde gelirler.

Robert Louis Stevenson

Kaynak: commons.wikimedia.org

Kaynak 2 – Kısaca Hayatı

Robert Louis Stevenson (1850-1894), İskoçyalı bir şair ve romancıdır. Ahlak ilkeleri üzerine yazdığı çocuk romanları, büyükler için yazdığı hikaye ve romanlarla tanınmıştır. Edinburgh’da doğdu. Babası mühendisti, oğlunu da bu yolda yetiştirdi. Ancak, Stevenson, küçüklüğünden beri ne bulursa okuya okuya, bilgisi, hayali son derece genişlemişti. Üstelik, sağlık durumu hiç de iyi değildi.

Üniversite’nin son sınıfındayken mühendisliği yürütemeyeceğini anladı, hukuka başladı. 1875’te avukat olduysa da onu en çok edebiyat çekiyordu. Daha 12 yaşındayken bir derginin başyazarı olmuştu. 16 yaşından sonra da şiirlerini, küçük kitaplarını yazmaya koyuldu. 18 yaşındayken,, «An Inland Voyage» (Yurt İçinde Seyahat) adındaki ilk romanı yayınlandı. Onu asıl «Treasure Island» (Define Adası) adlı çocuk romanı tanıttı. Birkaç yıl sonra da, «Kidnapped» (Kaçırılan Çocuk)u yazdı. 1886’da, ilhamını bir rüyadan almakla birlikte, Freud’un ortaya attığı psikanaliz usulüne dayanan «Dr. Jekyll’le Mr. Hyde» romanını yazdı.

Bu romanda iyi yürekli bir doktorun, içindeki, toplum baskısı yüzünden itilmiş, kendisinin bile farkında olmadığı bir kötü kişiliğin, geceleri, nasıl meydana çıktığı anlatılıyordu. Stevenson’un bu eseri, çağımızda birkaç kere filme de çekilmiştir.

Robert Louis Stevenson, bütün neşesine, konuşkanlığına, sağlığını kazanmak için sık sık seyahat etmesine rağmen, Büyük Okyanus’ta Samoa adasında yaptırdığı evinde, tutulduğu ciğer hastalığından kurtulamayarak, 44 yaşında öldü. Çağında en çok okunmuş bir yazardı.

Advertisement


2 yorum

Leave A Reply