Roberto del Rosario Kimdir? Hayatı ve Karaoke Makinesinin İcadı

0
Advertisement

Roberto del Rosario kimdir ve ne yapmıştır? Roberto del Rosario hayatı, biyografisi, müzik alanındaki çalışmaları, icatları, karaoke makinesinin icadı hakkında bilgi.

Roberto del Rosario

Roberto del Rosario (1919-2003), Filipino amatör caz grubu “The Executives Band Combo” nun kurucu üyesi ve 1975 yılında Karaoke Sing Along System’in mucidi olan şu anda yok olan Trebel Music Corporation’ın başkanıydı. “Bert” olarak bilinen del Rosario, hayatı boyunca 20’den fazla icatın patentini alarak onu Filipinli mucitlerin en üretkenlerinden biri haline geldi.

Roberto del Rosario

  • Bilinen İcadı: Karaoke Sing-Along Sistemi’nin 1975 patentini aldı
  • Doğum: 7 Haziran 1919, Pasay City, Filipinler
  • Ebeveynler: Teofilo del Rosario ve Consolacion Legaspi
  • Ölüm: 30 Temmuz 2003 Manila, Filipinler
  • Eğitim: Resmi müzik eğitimi yok
  • Eş: Eloisa Vistan (d.1979)
  • Çocuklar: 5

Erken dönem

Roberto del Rosario, 7 Haziran 1919’da Teofilo del Rosario ve Consolacion Legaspi’nin oğlu olarak Pasay şehrinde doğdu. Hayatı boyunca, yaşı hakkında kesin olmadı. Sonuç olarak, hangi yıl doğduğuna dair, bazıları 1930’ların ortalarına kadar çok sayıda rapor var.

Roberto hiçbir zaman resmi müzik eğitimi almadı, ancak piyano, davul, marimba ve ksilofon çalmayı öğrendi. II. Dünya Savaşı sonrası Filipinli politikacı Raúl Sevilla Manglapus ve mimar Francisco “Bobby” Mañosa’nın başkanlığını yaptığı ünlü amatör caz grubu The Executive Combo Band’ın kurucu üyesiydi. Grup 1957’de başladı ve Dük Ellington ve Bill Clinton’un beğenisini aldı. Tüm dünyada konserlerde çaldı. Roberto del Rosario, Eloisa Vistan ile evlendi ve birlikte beş çocukları oldu; Eloisa 1979’da öldü.

Taytay’da, Rizal – Trebel ticari adı altında del Rosario klavsen ve OMB veya One-Man-Band, yerleşik bir synthesizer ile piyano, ritim kutusu ve aynı anda çalınabilen bas pedalları üretti. Ayrıca bir singalong makinesi geliştirdi ve patentini aldı.

Advertisement

Del Rosario, bir karaoke makinesinin icadı ile ilişkili birkaç kişiden biridir. Karaoke, “boş” anlamına gelen “karappo” kelimesinden ve “orkestra” anlamına gelen o-kestura kelimesinden oluşan Japonca bir kelimedir. Bazen “boş orkestra” olarak çevrilir, bu ifade “orkestra vokalden yoksundur” a yakın bir şey ifade eder.

Müzik Eksi Bir

“Eksi bir” teknolojinin kökleri klasik müzik kaydındadır. Music Minus One şirketi, klasik müzik öğrencisi Irv Kratka tarafından 1950 yılında Westchester, New York’ta kuruldu: Ürünleri, bir müzisyenin profesyoneller ile birlikte çalışmasına izin vermek için bir parça, vokal veya enstrümantal olan profesyonel müzik kayıtlarıdır. Çok parçalı kayıt 1955 yılında geliştirildi ve bir parçayı kaldırma teknolojisi daha sonra profesyonel müzisyenler ve yayıncılar tarafından kullanılabilir hale geldi, öncelikle parça dengesini ayarlamalarını veya daha iyi bir ses elde etmek için onları yeniden kaydetmelerini sağladı. 1960’lara gelindiğinde, “eksi bir” teknoloji, daha az müzisyen kiralayarak maliyetten tasarruf etmek isteyen, tanıtımcılarının ve plak şirketlerinin isteği üzerine teknolojiyi kullanan göçmen Filipinli müzikal personeli tarafından kullanıldı.

1971’de Daisuke Inoue, Japonya’nın üst düzey bir Kobe bölgesinde bulunan bir klavye ve vibrafon yedek oyuncusuydu ve yetenekleri müşteri partilerinde büyük talep gördü. Bir müşteri bir partide çalmasını istedi ama çok meşguldü ve yedek müziği kasete kaydetti ve müşteriye verdi. Bundan sonra Inoue, bir elektronik uzmanı, bir ahşap işçisi ve bir mobilya son işlemcisinden oluşan bir ekip oluşturdu ve birlikte ilk karaoke makinesini 8-Juke adı verilen mikrofon ve yankı efektiyle tamamlanan 8 kanallı bantlar kullanarak inşa ettiler.

8 juke

8 juke

Inoue, 8-Juke makinelerini Kobe’nin gece hayatı merkezinde canlı, şirket içi müzisyenler kiralamak için bütçesinden yoksun işçi sınıfı barlara kiraladı. Madeni para ile çalışan 8 Juke makineleri, Japon standartlarına ve 1971-1972’de vokasız destek müzisyenleri tarafından kaydedilen popüler parçalara sahipti. İlk karaoke makinesini açıkça yarattı, ancak patentini veya karını almadı – ve daha sonra bir mucit olduğunu reddetti, bir araba stereo’sunu, bir madeni para kutusunu ve küçük bir amfi birleştirdiğini iddia etti.

Birlikte Şarkı Söyleyin

Roberto del Rosario, 1975-1977 arasında bir karaoke makinesi versiyonunu icat etti ve patentlerini aldı (2 Haziran 1983’te UM-5269 ve 14 Kasım 1986’da UM-6237) Del Rosario’nun katkısını bilmemizin temel nedeni, Japon şirketlerine 1990’larda patent ihlali için dava açmış olmasıdır. Mahkeme davasında, Filipin Yüksek Mahkemesi del Rosario lehine karar verdi. Yasal tanınırlığı ve paranın bir kısmını kazandı, ancak sonuçta Japon üreticiler faydaların çoğunu daha sonraki yeniliklerle elde etti.

Diğer Buluşları

Ünlü Karaoke Sing Along System’in yanında Roberto del Rosario’nun başka buluşları da vardı.

Advertisement
 • Trebel Ses Renk Kodu (VCC)
 • Piyano alıcısı rehberi
 • Klavye vurgulama cihazı
 • Ses rengi bant


Leave A Reply