Roger Penrose Kimdir?

0
Advertisement

Roger Penrose Kimdir? Ünlü bir matematikçi olan Roger Penrose Kimdir? hayatı ve çalışmaları ile ilgili kısa bilgilerin yer aldığı sayfamız.

Roger Penrose (d. 8 Ağustos 1931, Colchester, Essex, İngiltere), 1960’larda kara deliklerin birçok temel özelliğini hesaplayan İngiliz matematikçi. 1969’da Stephen Hawking ile birlikte kara deliğin, bir yıldızı oluşturan maddenin tümünün olanca ağırlığıyla merkeze doğru çökmesi sonucunda ortaya çıkan sıfır hacimli ve sonsuz yoğunluklu bir nokta (tekillik) olduğunu kanıtladı.
Roger Penrose
Roger Penrose ayrıca, bir kara deliğin çevresindeki uzay-zaman bölgesinin bir gönderimle betimlenmesine ilişkin bir yöntem geliştirdi (uzay-zaman, üç uzay boyutu ile bir zaman boyutundan oluşan dört boyutlu süremdir). Penrose diyagramı olarak adlandırılan bu gönderim, kara deliğe yaklaşan bir cisme uygulanan kütle çekimi kuvvetinin etkilerinin belirlenmesini olanaklı kılar.

Meslek yaşamının ilk yıllarında İngiltere ve ABD’de değişik üniversitelerde geçici görevler alan Penrose, 1964-1973 arasında Londra’daki Birbeck College’da uygulamalı matematik dalında öğretim üyesi olarak çalıştı. 1973’te Oxford Üniversitesi’nde Rouse-Ball Matematik Kürsüsü profesörlüğüne getirildi. 1966’da Adams Ödülünü, 1971’de Dannie Heineman Fizik Ödülü’nü aldı; 1972’de Royal Society üyeliğine seçildi. 1975’te de Kraliyet Astronomi Derneği’ nin Eddington Madalyası’nı Hawking ile paylaştı.


Leave A Reply