Rubens Kimdir?

0
Advertisement

Ünlü Flaman ressam Peter Paul RUBENS hayatı ev sanatı ile ilgili olarak genel bilgilerin yer aldığı yazımız.

Peter Paul RubensPeter Paul Rubens (28 Haziran 1577, Siegen, Almanya – 30 Mayıs 1640, Anvers, Belçika)

Ünlü bir Flâman ressamıdır. Vestfalya’da, Siegen şehrinde doğdu. Babası, aslında Anversli bir hukukçuydu. Protestan olduğu için, din kavgaları yüzünden, memleketini bırakıp kaçmak zorunda kalmıştı. Oğlu 1 yaşındayken Köln’e (Kolonya’ya) yerleştiler. Peter, resme orada başladı. Anvers’te devam etti. Flâman okulunun ünlü öğretmenleri ona resim sanatının inceliklerini öğrettiler. Genç ressam 1600’de Venedik’e gitti. Mantua Dukası’nın saray ressamlığını yaptı. Duka onu Roma’ya, İspanya’ya yolladı. Rubens Cenova’da da bir süre çalıştıktan sonra, 1608’de Anvers’e döndü.

Rubens, şimdi mitoloji ve din konularında büyük kompozisyonlar hazırlamaya başlamıştı. Çevresinde gayet kabiliyetli öğrenciler toplandılar. Rubens, İtalyan ustaları gibi çalışıyor, başladığı çeşitli konuları aynı zamanda işliyor, her kısmını, öğrencilerinden biri tamamlıyordu. Daha Rubens’in sağlığında, bu atelyeden 3.000 kadar eser çıkmıştı. Bunun 600’ü Rubens’in kendi eseridir, ya da fırçası değmiştir. Rubens’in kompozisyon bilgisi, bu konudaki zevki düşmanlarını bile şaşırtacak derecede yüksekti.

Rubens, Paris’teki Luxembourg Sarayı’nı büyük kompozisyonlarla süslemek üzere Fransa’ya çağrıldı. 1622-1625 yılları arasında, şimdi Louvre Sarayı’nın büyük salonlarını yerden tavana kadar kaplayan muazzam 22 kompozisyon meydana getirdi. Konu, kraliçenin hayatıydı. Rubens bunu mitolojik ve temsili sahnelerle süsledi. Anvers’e döndükten sonra, Madrid’e elçi olarak gönderildi. Orada da birçok portre yaptı. 1635’te Anvers yakınlarındaki Steen Şatosu’na çekilen ressam «Venüs’le Adonis» gibi çeşitli eserler verdikten sonra orada öldü.

Rubens, desen, kompozisyon ve renk gibi resmin temellerini çağında en iyi bilen bir ressamdı. Kendisinden sonra gelen romantiklerin hepsini, hiç değilse tekniğiyle etkilemiştir. Eserleri Hollanda, Fransa, İspanya, İngiltere ve Rusya’nın çeşitli müzelerinde, Amerika ve İngiltere’nin özel koleksiyonlarında bulunmaktadır.

Advertisement

Leave A Reply