Rüzgarüstü (Leeward Adaları) ve Rüzgaraltı Adaları (Windward Adaları) Hakkında Bilgiler

0
Advertisement

Rüzgarüstü (Leeward) ve rüzgaraltı (Windward) olarak bilinen adalar hangileridir? Nerededirler? Özellikleri, hakkında bilgi.

Leeward Adaları, haritanın sağ orta tarafında etiketlenmiştir.

Leeward Adaları, haritanın sağ orta tarafında etiketlenmiştir. (Kaynak : wikipedia.org)

RÜZGARALTI ADALARI [Leeward Adaları]

Küçük Antiller’in kuzey ucunu teşkil eden, Puerto Rico’dan Rüzgarüstü Adaları’na kadar uzanan adalar topluluğudur. 1.100 km2 bir alana yayılmış bulunan bu irili ufaklı adalar üzerinde, yaşayanların çoğu Zencidir. Bu adalar adlarını alize rüzgârlarına karşı korunmuş olmalarından dolayı almışlardır.

Rüzgaraltı Adaları’nın en önemlileri, hepsi İngiltere’ye ait olan Antigua, Barbuda, Redonda, Montserrat, St. Christopher, Nevis, Antiguilla, Virgin adalarıdır.

1493’te Kristof Kolomb tarafından keşfedilen bu adalarda bugün yaşıyan Beyazlar’ın büyük bir kısmı Fransız ve İngiliz asıllıdır. Aslen volkanik olan bu adalarda zengin tropikal bitkiler, verimli topraklar vardır. Ahali geçimlerini çiftçilikle, meyve yetiştirmekle sağlar; başlıca ürün tütün, pamuk, soğan, Hindistan cevizi, domatestir. Tütünden yapılmış çeşitli sigaralar, şeker pekmezi, şeker adaların ihraç maddeleri arasındadır. İngiliz Virgin adaları hariç, öteki Rüzgaraltı Adaları, merkezi Jamaica’da Trinidad’da bulunan «West İndies Federation»a bağlıdırlar.

İngilizce dışındaki dillerde, özellikle Felemenkçe, Fransızca ve İspanyolca’da modern kullanımda bile, Virgin Adaları’ndan Trinidad ve Tobago’ya kadar tüm Küçük Antiller, ‘Rüzgarüstü Adaları’ olarak bilinir ( Hollandaca Bovenwindse Eilanden , Îles du Fransızca Vent ve İspanyolca Islas de Barlovento ). ABC adaları ve Venezüella kıyılarındaki diğer adalar, İngilizce’de Leeward Antilleri olarak bilinir, İngilizce dışındaki dillerde ‘Leeward Adaları’ olarak bilinir.

RÜZGARÜSTÜ ADALARI [Windward Adaları]

RÜZGARÜSTÜ ADALARI [Windward Adaları] (Kaynak : wikipedia.org)

RÜZGARÜSTÜ ADALARI [Windward Adaları]

Küçük Antiller’in güney topluluğunu teşkil eden adalardır. En önemlileri İngiliz Rüzgarüstü Adaları Kolonisini teşkil eden Dominica, Saint Lucia, Saint Vincent ve Grenada’dır. 2.000 km2,lik bir alan kaplar.

Advertisement

Volkanik olan bu adalar genel olarak dağlıktır ve üzerlerinde birçok akarsu, göl bulunur. Uygun iklim şartları, yeterli yağışlar, zengin topraklar sayesinde çeşitli tarım ürünleri yetişir. Kakao, şeker, pamuk, baharat bunların başlıcalarıdır. Derin ve korunaklı limanların çokluğu adalar arası ticaretin de gelişmesine imkân vermiştir. Nüfusun büyük bir kısmını (10’da 9) Zenciler teşkil etmekle beraber adalar İngiliz asıllı Beyazlar’ın idaresindedir. Rüzgarüstü Adaları’nı da, öteki Antil adaları gibi Kristof Kolomb keşfetmiştir.

Küba’nın doğusu ile Hispaniola (Haiti) Adası’nın kuzeybatısı arasındaki boğaza Windward Boğazı denir.


Leave A Reply