Sağlıklı Gözler İçin Tüketmemiz Gereken 7 Süper Yiyecek

0

Göz sağlığımızı korumamız için tüketilmesi gereken yiyeceklerin neler olduğunu merak ediyorsanız okumaya devam edin. Sağlıklı gözler için yiyecekler.

Göz sağlığı hayatınızın her aşamasında önemlidir. Çünkü etrafınızdaki güzel dünyayı gözlerimizle görüyoruz. Sağlıklı yiyecekleri seçmek göz sağlığı için yapmanız gereken şeydir. Sağlıklı gözler için 7 süper gıda listesi

7 – Domates

domates

Kaynak: pixabay.com

Gözler İçin Domates Yemenin Faydaları
 • Domates, kırmızı rengi veren likopen adı verilen bir karotenoid pigment içerir. Bu bileşik gözlerinizi Güneşten gelen zararlı ışınlardan (UV gibi) korur. Vücuttaki yüksek likopen seviyesi, yaşlılarda görme kaybına neden olan bir durum olan maküler dejenerasyon riskini de azaltır.
 • A vitamini, iyi görüş için gerekli olan önemli bir vitamindir. Domateslerde bulunur. A vitamini ayrıca gözünüzün kornea denilen dış yüzeyinin korunmasına yardımcı olur.
 • Domates mükemmel bir C vitamini kaynağıdır. Gözleriniz için önemli bir besindir. Yüksek C vitamini seviyesine sahip insanlar, nadiren katarakt adı verilen göz hastalığına yakalanır.

6 – Badem

badem

Kaynak: pixabay.com

Badem Yemeğinin Gözler İçin Faydaları
 • Badem, en sağlıklı gıdalardan biridir. Bu çerez, güçlü bir antioksidan olan E Vitamini açısından zengin bir kaynaktır. Gözlerin bazı kısımları için oksidasyonun önlenmesi gerekir. Bu yüzden badem kesinlikle gözlerinizi sağlıklı tutmak için günlük diyetinize eklenecek en iyi yiyeceklerden biridir.
 • Badem omega-3 yağ asitleri içerir ve omega 3 göz sağlığı için gereklidir. Bu sağlıklı yağ, görme yeteneğinizi artırır ve göz tansiyonu riskini azaltır. Ayrıca görme kaybı ile sonuçlanan ‘Glokom’ adı verilen durumu da önleyebilir.
 • Günlük badem tüketimi de gözlerinizi maküler dejenerasyon ve katarakt da dahil olmak üzere yaşa bağlı sorunlardan koruyabilir (her ikisi de görme kaybı ile sonuçlanır).

5 – Orman Meyveleri

orman meyveleri

Kaynak: pixabay.com

Orman Meyveleri Yemenin Gözler İçin Faydaları
 • Orman Meyvelerini seviyor musun? C Vitamini gibi güçlü bir antioksidan kaynağıdırlar. Antioksidanlar zararlı serbest radikallerle savaşarak gözlerinizi koruyacaktır. C vitamini ayrıca glokom, katarakt ve maküler dejenerasyon gelişme riskini azaltır.
 • Lutein, yaban mersini ve ahududunun içinde bolca bulunan pigmentli bir besindir. Retinanın makula bölgesini mavi ışığı filtreleyerek oksidatif hasardan korur. Çünkü makula bölgesi mavi ışığa çok duyarlıdır.
 • Yabanmersini yemek, gece görüşünü ve gözdeki kan dolaşımını iyileştirir.
 • Yabanmersini A Vitamini yönünden zengin bir meyvedir. A vitamini, iyi görüş için önemli olan besindir. Ayrıca gözlerinizi iltihaptan korur.

4 – Yumurta

yumurta

Kaynak: pixabay.com

Yumurta Yemenin Gözler İçin Faydaları
 • Yumurtada lutein ve zeaksantin adı verilen en önemli iki antioksidan bulunur. Bu iki antioksidan, gözlerinizi maküler dejenerasyon ve katarakt olarak adlandırılan yaşa bağlı durumlardan korumada önemli bir rol oynar, her iki durum da görme kaybına yol açar. Bu yüzden günlük diyetinize yumurta eklemelisiniz.
 • Sağlıklı, omega-3 yağ asitlerinin yeterli miktarda alınması, gözlerin optik sinirine zarar veren glokom adı verilen bir göz bozukluğunu önleyebilir. Omega-3 yağları ayrıca gözlerde yüksek tansiyonu kontrol edebilir.
 • Günlük yumurta alımı retinanın makula bölgesinin incelmesini azaltır.
 • Yumurta mükemmel bir çinko kaynağıdır. Bu mineral A vitamininin gözlerde koruyucu melanin pigmenti üretmesini sağlar. Çinko ayrıca görme bozukluğu ve makula dejenerasyonu adı verilen yaşa bağlı bir bozukluk riskini de azaltır.

3 – Havuç

havuç suyu

Kaynak: pixabay.com

Havuç Yemenin Gözleri İçin Faydaları
 • Havuç, beta karoten bakımından zengin sağlıklı bir kök sebzesidir. Bir karotenoid pigment ve bir A Vitamini formudur. A Vitamini besin maddesi, iyi bir görüş için gereklidir. Vücudunuzdaki A Vitamini eksikliği görme sorunlarına yol açar. A vitamini ayrıca gözlerinizin şeffaf tabakası olan korneayı korumada hayati bir rol oynar.
 • Lutein, havuçta bulunan önemli bir göz besinidir. Retinayı korur ve maküler dejenerasyon adı verilen bozukluğu geliştirme riskini azaltır.
 • Günlük diyetinize havuç eklerseniz, vücudunuz yeterli lutein ve A Vitamini alacaktır. Bu iki besin maddesi gözlerinizi sağlıklı tutmak için gereklidir.

2 – Somon Balığı

somon balığı

Kaynak: pixabay.com

Somon Balığını Yemenin Gözler İçin Faydaları
 • Somon balığı, sağlıklı omega-3 yağ asitleri için mükemmel bir kaynaktır. Gözlerinizi sağlıklı tutmak için de önemlidir. Vücudunuz, dengeli bir somon balığı tüketimi ile yeterli omega-3 yağ asitleri alacaktır. Böylece, vücudunuz retina kuruluğunu ve yaşa bağlı makula dejenerasyonunu etkili bir şekilde önleyebilir.
 • Kuru göz sendromu, gözün yeteri kadar gözyaşı üretemediği bir durumdur. Kuru gözler görme kaybına yol açar. Somon balığı, kuru göz sendromunu önlemek için en iyi gıdalardan biridir.
 • D vitamini gözler için önemli bir besindir ve somon balıklarında bolca bulunur. D vitamini, göz sağlığını korumaya ve retinal inflamasyonu önlemeye yardımcı olur.

1 – Yeşil Yapraklı Sebzeler

yeşil yaprak sebzeler

Kaynak: pixabay.com

Gözler için Yapraklı Yeşil Sebzeler Yemenin Faydaları
 • Yapraklı yeşil sebzeler lutein ve zeaksantin adı verilen gözler için en önemli iki besini içerir. Bu iki besin maddesi retinanın makülasında ışığın neden olduğu hasarı önler. Retinanın makula bölgesini koruyan lutein ve zeaksantin besinleri, maküler dejenerasyon adı verilen yaşa bağlı durumların riskini azaltmaya yardımcı olur.
 • İyi dengelenmiş yeşil yapraklı sebze tüketimi, kontrast farklılıklarının tespitinde gözün gücünü artırır.
  Koyu yapraklı sebzeler beta-karoten bakımından zengindir. Vücudunuz beta-karoten’i yediğiniz yeşilliklerden emer ve A vitamini haline getirir. A vitamini ayrıca gözlerinizin kurumasını önler. Gözlerin kuruluğu enfeksiyonlara ve görme kalitesinde kayba neden olabilir.
 • Yeşil yapraklı sebzeler E Vitamini ile doldurulur. Göz merceğini bulanıklaştırarak görüşü etkileyen kataraktı önleyen önemli bir besindir.
 • Yeşillikler mükemmel çinko kaynağıdır. Bu mineral, gözleri koruyan melanin adı verilen bir pigmentin üretiminde önemli bir rol oynar. Çinko ayrıca maküler dejenerasyon gelişme riskini de azaltır.

Leave A Reply