Sakıp Sabancı Kimdir? Türk İş Dünyasının Unutulmayan İsminin Hayatı

0
Advertisement

Sakıp Sabancı kimdir? Türk iş dünyasının kendi üslubu ile hafızlara kazınmış iş adamının hayatı ve iş kariyeri hakkında bilgiler.

Sakıp Sabancı

Sakıp Sabancı’nın hayatı

1933 yılının 7 Nisan tarihinde dünyaya gelen Sakıp Sabancı, babası Hacı Ömer Sabancı (kendisi bir pamuk taciriydi) ve annesi Sadıka Sabancı’nın ikinci çocuklarıdır. Kayseri’nin Akçaya köyünde dünyaya gözlerini açan Sabancı, ailesi kendisi çok küçük yaştayken Adana’ya taşındıkları için küçüklüğünü ve çocukluk yıllarını Adana’da geçirmiştir.

İlkokul eğitimini Adana’daki İsmet İnönü İlköğretim Okulu’nda alan Sabancı, buradaki eğitimi bitince lise eğitimi almaya devam etti. Ancak lise eğitimi gördüğü yıllarda sık sık hastalanan ve 3 kez ard arda zatürre hastalığı geçirdiği için artık kendi sağlığı adına lise eğitimini bırakma kararı alan Sakıp Sabancı, 1948 yılında eğitim hayatına son vermiştir.

Sakıp Sabancı’nın iş hayatına atılışı

Okulu bıraktıktan sonra ara vermeden iş hayatına atılmış ve aynı yıl Akbank’ta kendisine stajyer memur olarak yer bulmuştur. Bu süreçlerde ailesi Adana’dan ayrılarak İstanbul’a yerleşme kararı almış ve ailecek İstanbul’a taşınmışlardır. İstanbul’daki yeni evleri Emirgan’da bulunmakta olan Atlı Köşk olmuştur.

İstanbul’daki hayatına adapte olmaya çalışırken bir yandan da iş hayatında kendini geliştirmekle uğraşan Sabancı, buradaki işinde hayatının ileriki dönemlerinde kendisine çok yarar sağlayacak yazı makinesi kullanma becerilerini geliştirmiş; hesap makinesi kullanmayı öğrenmiş, hem tediye hem de tahsil fişlerini kesmeyi tek başına yapabilir hale gelmiştir. Ayrıca o dönemlerde Sakıp Sabancı’nın aldığı aylık maaşın 25 lira olduğu söylenmektedir.

Advertisement

Sakıp Sabancı’nın iş hayatında yükselişi

Akbank’taki stajyerlik adı altındaki çalışma sürecini sonlandırıp, edindiği donanımlarla iş hayatına atılan Sabancı; Bossa Un Fabrikası’nda veznedarlık yapmaya başlamış ve burada kendisini gün geçtikçe geliştirmeye devam etmiştir. Takvimler 1955 yılını gösterdiğinde Sakıp Sabancı’nın bu fabrikada ticaret müdürü olduğu bilinmektedir. Çok geçmeden, iki yıllık yıllık bir sürecin ardından yine bu fabrikanın genel müdürü olabilen Sabancı, aynı yıl bir de teyzesinin kızı olan Türkan Sabancı ile evlendirilmiştir.

Evliliğinin üzerinden bir kaç yıl geçtikten sonra, Dilek Sabancı adında bir kız çocuğu olan Sakıp Sabancı; kızının doğduğu yıl olan 1964 yılında Adana Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanlığı’na seçilmiştir. Dört bir yandan iş hayatına sarılan Sabancı’ya kötü haber ise 1966 yılında gelmiş, babası o yıl hayatını kaybetmiştir.
Derin bir üzüntü yaşayan Sakıp Sabancı, kardeşleriyle birlikte babasının ardından bir iz bırakılması adına 1965 yılında “Hacı Ömer Sabancı Holding A.Ş”yi kurmuştur. Bu şirket kurulduktan sonra da kendisi yönetim kurulu başkanlığı görevini üstlenmiştir.

Sakıp Sabancı ülkemize neler kazandırmıştır?

1970 yılına gelindiğinde, Sabancı’nın ikinci çocuğu olan Metin Sabancı dünyaya gelmiş ancak doğuştan zihinsel özürlü olduğu anlaşılmıştır. Evladının durumunu önemsediği ve diğer bu tip hastalıklara sahip olan kişilerin de yardım alması için Erol Sabancı Spastik Çocuklar Tedavi ve Eğitim Merkezi ile Metin Sabancı Spastik Çocuklar ve Gençler Eğitim Üretim ve Rehabilitasyon Merkezi’ni kurmuştur.

1981 yılında yurtdışında Türk sermayesi ile kurulmuş ilk banka olan Sabancı Bank PLC.’yi kuran Sabancı; bunun dışında ülkemize eğitimsel ve kültürsel pek çok yatırımları olan Sakıp Sabancı Anadolu Lisesi’ni, Sakıp Sabancı Üniversitesi’ni; çok sayıda hastaneyi ve Sakıp Sabancı Müzesi‘ni kurmuştur.


Leave A Reply