Sakızın (Çikletin) Tarihçesi

0
Advertisement

Sakız (çiklet) nedir? Sakız neyden yapılır, tarihçesi, ilk bulunuşu, yapımı, gelişmesi, tarihçesi hakkında bilgi.

sakizSakız (Çiklet) Zevk ve eğlence için çiğnenmek üzere, elastiki maddelerin tatlandırılması ve kokulandırılmasıyla meydana getirilen bir maddedir.

Çiklet çiğnemek ilk olarak Amerika’dan çıkmış, sonra dünyanın birçok ülkelerine yayılmış bir gelenektir Bundan önceki yüzyıllarda Orta Amerika’da yaşayan yerliler bazı bitkileri, otları, özellikle kauçuk ağacının özünü çiğnemeyi adet edinmişlerdi. Amerika’nın keşfinden sonra bu kıtaya göç eden Avrupalılar, New England bölgesindeki Kızılderililerden, ladin ağacı reçinesini çiğnemeyi öğrendiler. Daha sonra, 1800 yıllarında, Amerika’da ladin reçinesinden bir çeşit Çiklet yapılmaya başlandı, böylece, ilk çiklet ticareti kurulmuş oldu. Bu arada, çikletin parafin yağından yapılması denendi, daha çok başarı sağlandı.

Çikletin bugünkü ham maddesi olan chicle (çikl) ilk olarak 1860’ta kullanıldı. Bu maddenin, ötekilerden daha elâstiki olması, şekeri daha iyi içmesi çiklet endüstrisinin en elverişli ham maddesi olarak kabul edilmesini sağladı.

Çikf den yapılan çikletler ilk defa 1880’de John Colgan adlı bir Amerikalı kimyacı tarafından kokulandırıldı. O günden beri de çikletlerin kokulandırılması adet oldu, Çikletlerde bugün en sevilen ve aranan kokular tarçın, nane ve meyva kokularıdır.

Çikleti en çok çocuklar sevmekle beraber büyükler arasında da bazı bakımlardan rağbettedir. Çocuklar daha çok balonlu çiklet denilen çiklet çeşidini tercih ederler, çünkü bu çeşidin içinde bulunan az ölçüdeki lastik ham maddesi, çikletin balon gibi şişirilerek patlatılmasını sağlar; böylece, çocukları eğlendirir.

Advertisement

Leave A Reply