Sakla Samanı Gelir Zamanı Atasözümüz İle İlgili Kompozisyon, Yazı

5
Advertisement

Sakla Samanı gelir zamanı atasözünü anlatan kompozisyon örneği. Sakla samanı gelir zamanı ne anlama gelir? Açıklamalı kompozisyon.

Sakla Samanı Gelir Zamanı Atasözümüz İle İlgili Kompozisyon / Yazı

SAKLA SAMANI GELİR ZAMANI

Bir eşyamızı elden çıkarmamızın akabinde tam da o eşyaya ihtiyacımızın olması mutlaka hepimizin başına gelmiş bir olaydır. Kimi zaman düzensizliğimiz kimi zamanda boşvermişliğimiz yüzünden bazı mallarımızı atar, nasılsa kullanmayız diye elden çıkarırız.

Bu durum bazı eşyalar için gerçekten gereklidir. Çöp ev gibi evimizi kullanmadığımız gereksiz ıvır zıvır ile doldurmak pek de akılcı bir davranış değildir. Böyle durumlarda mümkünse ihtiyacı olan insanlara vererek eşyalarımızın değerlenmesini sağlamalıyız. Ancak eşyaların bazılarına gün gelir bizim de ihtiyacımız olabilir. Çöpe atıp savurduğumuz bir çok eşya gerek kendi asıl kullanım amacında gerekse bir kaç ufak tefek değişiklikle tekrar kullanılabilir hal alacaktır. Örneğin eski kot pantolonlarından çok güzel çantalar yapılabildiğine tanık olmuşumdur.

Atmak üzere olduğumuz eşyaları atmadan önce iki kere düşünmekte yarar var. Bu eşya bana tekrar gerekli olabilir mi, yada ben bu eşyadan farklı ve güzel başka bir eşya yaparak tekrar kullanıma sunabilir miyim? Atasözünde samanın dahi saklanması gerektiği, gün gelip ihtiyaç duyabileceğimiz vurgulanmıştır.

Ancak şunu da unutmamak gerekir ki elimizde gerçekten işe yaramayacak ve başkasının da işine yaramayacak malzemeler ile doldurmak belki de çok daha da kötü olaylara sebebiyet verebilecektir. Evin bir türlü toparlanamaması, ya da malzemelerin birikmesi sebebi ile pisliğin oluşması gibi. Bu sebeple aslında tasarrufu tutumlu olmayı anlatan bu atasözümüze gerek kalmadan sadece ihtiyacımız olan şeyleri almak ve sadece ihtiyacımız kadarını almak hem tasarruf etmemiz hem de dünya kaynaklarının daha iyi kullanılmasını sağlayacaktır.

Advertisement

BU YAZI NKFU.COM İÇİN YAZDIRILMIŞTIR, KOPYALAYIP YAYINLAYANLAR İLE İLGİLİ HUKUKİ İŞLEM YAPILIR.


5 yorum

Leave A Reply