Sam Walton Kimdir? Walmart Mağazalarının Kurucusunun Hayatı ve Başarıları

0
Advertisement

Sam Walton kimdir ve ne yapmıştır? Walmart mağazalarının kurucusu Sam Walton’ın hayatı, biyografisi, çalışmaları ve başarıları.

Sam Walton

Meslek: Girişimci
Doğum tarihi: 29 Mart 1918 Kingfisher, Oklahoma
Ölüm: 5 Nisan 1992, Little Rock, Arkansas’ta
En çok bilinen özelliği: Walmart’ın kurucusu

Sam Walton

Sam Walton nerede büyüdü?

Sam Walton 29 Mart 1918’de Kingfisher, Oklahoma’da doğdu. Babası Tom bir çiftçiydi, ancak Büyük Buhran’da ipotek işinde çalışmaya gitti. Sam hala gençken aile Missouri’ye taşındı. Sam, küçük kardeşi James ile birlikte Missouri’de büyüdü.

Gençliğinden beri Sam çok çalışkan biriydi. Büyük Buhran sırasında çok az seçeneği vardı. Hayatta kalmanın tek yolu çok çalışmaktı. Sam,
her türlü işi yaptı. Sam, çalışmaya ek olarak, okulda iyi bir performans sergiledi. İzcilerin bir üyesiydi ve spor yaptı. Lise futbol takımında yıldız atletti ve Missouri, Shelbina’da Eagle Scout olan ilk çocuktu.

Kolej ve Erken Kariyer

Liseden sonra Sam, Missouri Üniversitesi’ne gitti. Üniversitede Sam çok çalışmaya ve meşgul olmaya devam etti. Okul ücretini ödemek için yarı zamanlı işlerde çalıştı. Ayrıca ROTC’nin bir üyesiydi ve üst sınıfının başkanı seçildi. 1940 yılında ekonomi bölümünden mezun oldu.

Advertisement

Sam’in okul dışındaki ilk işi perakendeci J.C. Penny ile oldu. II.Dünya Savaşı sırasında 1942’de orduya katılmadan önce orada bir buçuk yıl yönetici olarak çalıştı. J.C. Penny’de bulunduğu süre boyunca Sam, perakende ticareti hakkında çok şey öğrendi. Kendi perakende işini kurmak için kullanacağı birçok fikir ve bilgiyi bu işte öğrendi.

İlk Perakende Mağazası

Hala ordudayken, Walton 1943’te Helen Robson ile evlendi. Sam ve Helen, Walton’ın Benton franchise satın aldığı ve ilk perakende mağazasını açtığı Arkansas Newport’a taşındı. Müşterileri getirmek için çok çalışan Sam, mağazayı başarıya dönüştürdü. Bununla birlikte, sadece beş yıllık bir kiraya sahipti ve kiralamanın sonunda, binanın sahibi işini kontrol altına aldı. Walton dersini almıştı.

Sam Walton

Bu büyük aksiliklere rağmen Walton pes edecek biri değildi. Başarısının bir kısmı hatalardan ders almaktı. Bentonville’de Walton adlı başka bir mağaza açtı. Bu sefer binayı satın aldı. Walton başarısını tekrarladı ve yakın zamanda mağaza para kazanıyordu. Walton diğer küçük kasabalarda yeni mağazalar açmaya başladı. Yöneticilerine mağazadan kâr vererek teşvik etti. Çok çalıştılar ama ödüllendirileceklerini biliyorlardı. Mağazalarına bir göz atmak için Walton bir uçak satın aldı ve uçmayı öğrendi. Mağazalarını düzenli olarak kontrol ederek etrafta dolaşırdı.

İlk Walmart’ı Açmak

Walton büyük bir indirim mağazası açmayı hayal ediyordu. Bu mağazalar, K-Mart gibi rekabetten uzak kırsal alanlarda bulunacaktı. Fikrinin bir kısmı, müşteriye iyi bir fiyat sunmak için ürün üzerindeki kârın küçük olmasıydı. Ancak, bunu büyük miktarlarda telafi etmeyi umuyordu. İlk başta fikri yatırımcılara satmakta zorlandı, ancak sonunda bir kredi aldı ve ilk Walmart’ı 1962’de Rogers, Arkansas’ta açtı.

Şirketin Büyümesi

Mağaza büyük bir başarıydı ve Walton daha fazla mağaza açmaya devam etti. 1964’te ikinci mağazasını ve 1966’da üçüncü mağazasını açtı. 1968’de 24 Walmart mağazası vardı. Yıllar geçtikçe zincir büyüdü ve büyüdü. 1975’te 125 mağazası ve 1985’te 882 mağazası vardı. 2014 yılında dünya çapında 11.000’den fazla Walmart mağazası var.

Advertisement

Zincir büyümeye devam ettikçe, Walton işinde iyileştirmeler yapmaya devam etti. Çabalarını işi verimli hale getirmeye odakladı. Dev bölgesel depoların etrafına stratejik olarak mağazalar yerleştirdi. Kendi kamyonlarını kullanarak ürünleri taşıdı. İşi verimli bir şekilde yürütmekle masrafları azaltabilirdi. Ayrıca büyük miktarda mal almak için tüm mağazalarındaki hacmi birleştirdi. Bu, tedarikçilerinden daha iyi fiyatlar almasına yardımcı oldu.

Amerika’nın En Zengin Adamı

Walmart perakende mağaza zincirinin devasa büyümesi Sam Walton’u çok zengin bir adam yaptı. Forbes dergisi onu 1985’te Amerika’nın en zengin adamı olarak derecelendirdi.

Ölüm

Sam Walton 5 Nisan 1992’de Little Rock, Arkansas’ta kanserden öldü. Oğlu Rob işi devraldı.


Leave A Reply