Sao Tome ve Principe Nerededir? Özellikleri, Konumu, İklimi, Ekonomisi

0
Advertisement

Ülkeler Rehberi Sao Tome ve Principe – Sao Tome ve Principe ile ilgili bilgi, başkenti, ekonomisi, bayrağı, komşuları, coğrafi konumu hakkında bilgi

Sao Tome ve Principe bayrağı

Kaynak: pixabay.com

Sao Tome ve Principe

  • Yüzölçümü: 1.001 km2.
  • Başkenti : Sao Tome.
  • Dil: Portekizce, Portekiz Kreoli.
  • Din: Hıristiyan (% 93 Katolik, % 3 Protestan), doğal dinler.
  • Para birimi: 1 dobra = 100 centimo.

Batı Afrika’da ada devleti. Adını aldığı 2 ada ile yerleşime açık olmayan küçük adalardan oluşur. Atlas Okyanusu’nda, Gine Körfezi’nde yer alan Sao Tome Adası (854 km2, toplam yüzölçümünün % 90’ı) Nijerya’nın 480 km güneyinde, Gabon’un 300 km batısında; Principe Adası (110 km2) ise, Sao Tome’nin 150 km kuzeydoğusundadır.

YÜZEY ŞEKİLLERİ.

Sao Tome ve Principe adaları volkanik kökenlidir. Sao Tome’da birçok krater ve lav kalıntıları görülür. Adaya, batı kıyısından düzenli bir biçimde yükselen dağ dorukları egemendir. Ülkenin en yüksek noktası Pico de Sao Tome (2.024 metre)’dur. Adanın düzlük olan doğu kıyısında bazı körfezler vardır. Güneydeki topraklar ise yanardağ tüfleri ve lav tabakalarıyla kaplıdır. Kayalık yüksek alanlar ve yaylalardan oluşan Principe Adası’nın en yüksek noktası Picode Principe’dir (948 m).

Sao Tome ve Principe

Kaynak: wikipedia.org

İKLİM.

Ekvatora çok yakın oluşu nedeniyle adalarda sıcak ve nemli bir iklim egemendir. Bengal Akıntısı, kıyıdan esen hafif rüzgârlar ve gelgit, iklimde değişikliklere yol açar. Yıllık ortalama sıcaklık 25°C, yağış tutarı 1.000 mm’nin üzerindedir. Gelgit olayı, iklim açısından farklı üç bölge yaratır: Ekim-mayıs arası sıcak ve yağışlı, haziran-eylül arası kurak kuzeydoğu düzlükleri; sıcak ve yağışlı güneydoğu düzlükleri; yağışlı dağlık bölgeler.

Dağlar yoğun yağışlar nedeniyle yüksek otlu, çok sık ormanlarla kaplıdır. Ülkede özgün hayvan ve bitki türleri yoktur.

Bitki örtüsü ve yaban hayat

Ülke genelinde 895 farklı ve bu adaya özel bitki bulunmaktadır. Bu bitkilerin 95 tanesi sadece São Tomé adasında bulunurken, 37 tanesi de sadece Príncipe adasında bulunabilmektedir. Begonya, calvoa, orchidaceae ve rubiaceae familyasına ait bitkiler ülke genelinde bulunabilmektedir. Ada genelinde eğrelti otu da sık miktarda gözlemlenebilmektedir.

Advertisement

Ada genelinde yaban hayat belli türler ile sınırlı olup, bu adaya özgü memeli hayvanlardan biri de São Tomé kır faresidir. Bunun haricinde birçok kuşa ev sahipliği yapan ülke dünyanın en küçük aynak türü olan Bostrychia bocagei ya da bir diğer adı ile São Tomé aynak kuşu da bu ülkede yaşamaktadır.


Leave A Reply