Sardalye Sokağı Kitap Özeti Konusu Karakterler, John Steinbeck

0
Advertisement

John Steinbeck’in Sardalye(a) Sokağı isimli kitabının konusu nedir? Sardalye Sokağı kitap özeti, karakterleri ve kitap hakkında bilgi.

Sardalye Sokağı

Amerikalı romancı John Steinbeck’in Sardalye Sokağı (1945), bölgesel çağdaş bir kurgu eseridir. Kaliforniya, Monterey’deki Büyük Buhran sırasında geçen kitap, birçok Sardalye Sokağı’nda yaşayan birkaç sakininin hayatından ayrıntıları içeriyor. Kitap, görünüşte önemsiz görünen bir yeri, zengin tanımlamasıyla geniş beğeni topladı. Sardalye Sokağı, geleneksel birleşik bir plan yapısından ayrılıyor; bunun yerine, tür parçalanmış olaylar mozaiği oluşturur. Steinbeck’in tarzı, incelikli bir öyküden çok bir yakınlık ve keşif duygusu vermeyi amaçlamaktadır.

Sardalye Sokağı

Kitabın Özeti;

Sardalye Sokağı’nı değişen kronolojisi ve ana anlatıyla ilgisi olmayan bölümlerin varlığı göz önüne alındığında doğru bir şekilde özetlemek zordur, ancak romanın genel ana hatları aşağıdaki gibidir:

Sardalye Sokağı’nın ana bakkalı Lee Chong, Mack ve adamlarının, kendisine ait olan eski bir depoda ikamet etmelerine izin verir. Mack ve adamları taşınır ve yeni yerlerini düzenleyip, evleriyle gurur duyarlar.

Deponun yakınında, neşeli ve iyi işletilen bir genelev olan Dora’nın Restaurantı yer almaktadır. Burasının bekçisi, son bekçinin çaresizlik içinde intihar etmesinden sonra görevi devralan Alfred’dir. Dora’nın bulunduğu caddenin karşısında, ince ve sakallı bir bilim adamı olan Doc’a ait olan Batı Biyolojik laboratuvarı var. Sardalye Sokağı’ndaki herkes Doc’u sever.

Advertisement

Doc ve Mack’in adamlarından biri olan Hazel, gelgit havuzundan örnek toplar. Hazel, Doc’a karısıyla çok kavga eden ve sürekli hapishaneye girip çıkan Gay’in, yaşadıkları eve geleceğini söyler. Evde, çocuklar Doc için güzel bir şey yapmayı tartışır ve ona bir parti düzenlemeye karar verirler.

Kurbağa Avı

Mack, sürpriz partiyi düzenlemek için paraya ihtiyaçları olduğunu bilir, bu yüzden Doc’a onlar için bir işi olup olmadığını sorar. Doc, Mack’in güvenilmez olabileceğini bilerek ihtiyatlıdır, ancak bir çalışması için kurbağalara ihtiyacı vardır. Mack’e kurbağa başına bir beş sent ödeyeceğini söyler. Ancak, Mack ve adamları kurbağaları bulmak için arabayla gitmeleri gerekecektir, bu yüzden Lee Chong’dan kamyonunu isterler. Yetenekli bir tamirci olan Gay’in tamir edeceğine söz vermesi üzerine Lee Chong, Mack’in kamyonu ödünç almasına izin verir.

Doc’ın laboratuarında takılan Frankie adında genç bir çocuk vardır. Frankie artık okula gitmiyordur çünkü öğrenmede ve koordinasyonda sorun yaşıyordur. Doc’tan hoşlanıyordur ve Doc onun laboratuvarda yardım etmesine izin veriyordur. Frankie, Doc’u severek ve ona saygı duyarak büyür ve akıl hocasını etkilemeye her zaman heveslidir. Yine de Frankie sakardır ve Doc’un bir arkadaşının üzerine bir tepsi içki devirir. Bu olaydan sonra, Frankie teselli edilemez.

Bu sırada Mack ve çocuklar keşif gezisine hazırlanır. Gay, Lee Chong’un kamyonunu tamir eder ve yolculuklarına başlarlar. Bir noktada, kamyon bozulur ve Gay, bunun için bir parça bulmak için ayrılır, ancak geri dönmez. Rastgele ve şanssız bir dizi olayın ardından Gay’in bir Salinas hapishanesine düştüğü ortaya çıkar. Bir süre sonra, çetenin başka bir üyesi olan Eddie, parçayı bulmayı başarır ve yolculuk devam eder.

Mack ve çocuklar, kurbağa avlarının olduğu gece bir arazide kamp kurarlar. Ancak, bir adam onlara yaklaşır ve hemen gitmeleri gerektiğini söyler. Deneyimli tatlı dilli Mack, “Kaptan” dedikleri adamla arkadaş olur. Kaptan, çocukları bir içki içmeye davet eder ve daha sonra havuzunda kurbağa toplamalarına izin verir. Ayrıca Mack’e eve götürmesi için bir köpek yavrusu verir.

Mack ve çocuklar kurbağa toplama gezisindeyken Doc, bebek ahtapot toplamak için La Jolla’ya gider. Yol boyunca birçok kez yiyecek ve içecek için durur, bir otostopçu alır ve ardından Doc’un sarhoş araba kullanmasını eleştirdiği için onu atar. Doktor daha sonra bir lokantaya gider, sırf tadı neye benzediğini görmek için garsondan bir biralı milkshake sipariş eder. Gelgit havuzlarına gider ve örneklerini toplar, ancak resifin kenarında suda yüzen ölü bir kızın vücudunu görür. Kızın yüzü aklından çıkmıyordur.

Advertisement
Parti Başlıyor

Kasabaya döndüklerinde, Mack ve çocuklar Lee Chong’ta parti malzemeleri ile kurbağaları takas ederler ve Lee’ye kurbağaları Doc’a para karşılığında satabileceğini söylerler. Doc’un dönmesini bekledikleri için o gece Doc’un partisini düzenlemeye başlarlar. Çocuklar Doc’un laboratuvarında toplanır ve şenlikler başlar. Ancak Doc, ertesi sabaha ve parti bitene kadar geri dönmez. Dahası, tüm kurbağalar kaçar.

Doc laboratuarına döndüğünde, laboratuvar tamamen yok olmuştur. Değerli kayıtları yok olmuş, camlar kırılmış ve yağlı tabaklar üst üste yığılıdır. Mack uysal bir şekilde özür diler, ama Doc çok kızar. Mack bunu hak ettiğini bildiği için kavga etmeyi reddeder. Doc, Mac’e bir bira koyar ve içini çekerek ona ne olduğunu sorar.

Mack ve çocukların, parti fiyaskosunun ardından, Sardalye Sokağı tamamı sessizliğe kapılır. Çocukların Darling adındaki eve getirdikleri köpek yavruları hastalanır. Doc’tan ona yardım etmesini istemek zorunda kalırlar. Doc, Mack ve çocuklara kin beslemiyordur ve Doc’un tavsiyesi yardımcı olur. Darling hızla iyileşir. Bundan sonra, Sardalye Sokağı’nda işler yavaş yavaş iyileşmeye başlar. Mack, Dora’ya Doc’a yaptıklarını telafi etmek için ne yapmaları gerektiğini sorar. Sonunda Doc’un da gerçekten katılabileceği bir parti düzenlemeye karar verirler.

Sardalye Sokağı

İkinci Parti

Bu nedenle, başka bir parti için planlar yürürlüktedir, bu sefer Doc’un doğum gününde. Oysa Mack, doğum gününü sorduğunda Doc’un sahte bir tarih verdiğinin farkında değildir. Mack’e uydurma bir doğum günü verdiğini unutan Doc dışında herkes, Sardalye Sokağı’nın tamamı partiyi biliyordur. Herkes Doc için içten ve ev yapımı hediyelerle gelir. Frankie, Doc’u ne kadar çok sevdiğini göstermek için Ona pahalı bir saat çalmaya çalışır, ancak bu süreçte polis tarafından yakalanıp, zeka eksikliğinin ve suça meyilli olmasının ilerde toplum için tehlike yaratacağı gerekçesiyle akıl hastanesine gönderilir.

Doc sonunda bir barda karşılaştığı bir sarhoştan, planlanan partiyi öğrenir. İlk kutlamadaki aksiliklerin tekrar yaşanmasını önlemek için değerli ve / veya kırılabilir eşyalarını kilitleyerek, alkol ve yiyecek satın alır.

Parti gecesi gelir ve parti yavaşça başlar, ancak kısa süre sonra kavgalar, yiyecekler ve danslarla canlı, eğlenceli ve gürültülü bir karmaşaya dönüşür. Doc, kalabalığa, bir şiir bile okur.

Roman, ertesi sabah Doc’un hayatına bakmasıyla biter. Sardalye Sokağının yakınındaki sokaklarda dolaşır ve kafasında hala müziği duyar. Aynı şiiri bir kez daha okurken partiyi hatırlar ve zaman tekil bir mutluluk anında durmuş gibi görünür.

Karakterler

Lee Chong

Lee Chong, Sardalye Sokağı’nda bir dükkanı olan bir Çinli bakkaldır. Arkadaş canlısı, cömert (bir noktaya kadar) ve mantıklı. Çoğunlukla kasaba halkı tarafından seviliyor, ancak ara sıra Çinli çetelerle başı derde giriyor.

Horace Abbeville

Abbeville, borcunu ödemek için Lee Chong’a binasını veren talihsiz bir adamdır. Binayı Lee Chong’a verdikten sonra intihar eder.

Mack

Mack, “çocuklar” olarak adlandırılan bir grup serserinin zeki ve kavgacı lideridir. Sardalye Sokağı’da önemli bir figürdür. Felsefi bir zihniyete sahip, ancak zorlu bir yaşam sürüyor. Doc için bir parti düzenleme çabasına öncülük eder; Bu süreç, Mack’in öngörü eksikliği ve yanlışlarını telafi edememesi gibi kusurlarını ortaya çıkarır, ancak aynı zamanda arkadaşlarına olan içten sevgisi ve Doc’a olan büyük saygısı gibi karakterinin olumlu yönlerini de ortaya çıkarır.

Advertisement
Hazel

Hazel 26 yaşında ve Mack’in çocuklarından biridir. İsmi bir kız ismidir var çünkü annesi onun erkek olduğunu fark edemeyecek kadar huysuzdu. Doktorun, laboratuvarı için deniz canlılarını toplamasına sıklıkla yardım eder. Hazel soru sormayı ve diğer insanların konuşmalarını dinlemeyi sever, ancak derin bir düşünür değildir.

Eddie

Eddie, aynı zamanda Mack’in çetesinin bir üyesidir. La Ida’da barmen olarak çalışıyor. Tüketilmemiş tüm likörü sifonlamayı ve çocuklara geri getirmek için şişelere karıştırmayı seviyor.

Hughie

Hughie, Mack’in adamlarından biridir. O ve Jones, Monterey’de ara sıra garip işler yapıyor.

Jones

Jones, Mack’in adamlarından biridir. O ve Hughie ara sıra Monterey’de garip işler yapıyorlar.

Doc

Batı Biyoloji Laboratuvarının sahibi olan Doc, Sardalye Sokağı’nda yaşayan bir bilim adamı ve en sevilen kişidir. Bilgilidir ve herkesle iyi geçiniyor. Etrafında kadınlar vardır ama ciddi ilişkilere girmez. Hayata karşı son derece meraklı ve heveslidir.

Dora

Dora, Sardalye Sokağı’nın yerel genelevinde çalışan bir bayandır. Dora arkadaş canlısı, nazik, şefkatli ve mükemmel bir iş kadınıdır.


Leave A Reply