Sarılık Nedir? Belirtileri Nelerdir?

0
Advertisement

Sarılık nasıl bir hastalıktır? Sarılık hastalığının belirtileri, alınacak önlemler ve tedavisi hakkında bilgi.

sarilikSarılık; Sarılık havaların iyice bozup: Salgın hastalıkların baş gösterdiği zamanlarda fazlaca göze çarpar. Çocuklarda görülen sarılık bulaşıcıdır. Okul çağındaki çocuklar arasında yakın temas fazla olduğu için, bu hastalık daha ziyade onlarda görülür. Bulaşmada salya, dışkı gibi şeylerle karışmış olan suların rolü büyüktür. Kuluçka devri oldukça uzundur. 10 – 40 gün arasında meydana çıkar. İlk belirtileri hemen hemen bütün salgın hastalıklarda olduğu gibi, ateş ve kırıklıklardır.

Bulantı, kusma, üşüme ve karın nahiyesinde, özellikle nefes alırken meydana gelen ağrı, sarılığın başlıca bulgularındandır. Hastalık esnasında safra kalın bağırsağa akmadığı için, dışkının rengi adeta beyazlaşır. Bu arada kana karışan safra, idrarla dışarı çıkmaya başladığı için göz beyazları da yavaş yavaş sararmaya başlar. Ciltte sarı bir renk hasıl olur. Safra maddelerinin cilt altında birikmesinden kaşıntılar meydana gelir. Teşhisi katileştirmek için idrarda safra boya maddelerini aramak gerekir.

Sarılığın en şiddetli zamanında iştahın açılması, hastalığın gerilemesini müjdeler. İdrarın rengi açılmaya buna mukabil dışkının rengi koyulaşmaya başlar. Hastalık tamamen geçtikten sonra bile, bir iki ay kadar gözlerdeki sarı renk devam eder. Tedavide yatak istirahati şarttır. Aşırı yorgunluklar hastalığı ağırlaştırır. Safra akıtan, karaciğeri koruyan ilaçlar vitaminler bir hekimin tavsiyesine göre dikkatle kullanılmalıdır. Beslenmenin esasını yağsız, şekerli, bol vitaminli gıdalar teşkil etmelidir. Şikayetler iyice azalıp hastalık geçmeye başladığında et, beyaz peynir ve yumurta verilebilir. Çocuklarda nisbeten daha kolay geçen sarılık büyüklerde bir takım itilatlara yol açabilir. Bu bakımdan çocukları sarılığa tutulan ana ve babalar, kendilerini mümkün mertebe hastalık mikroplarından korumalıdır.

Bu maddede yazılanlar yalnızca bilgi verme amaçlıdır.
Yazılanlar, doktor uyarısı ya da önerisi değildir.

Advertisement

Yorum yapılmamış

  1. kardeşimde yorgunluk mide bulantısı üşüme ve bazen yüzü sararıyor nedeni sarılık olabilir mi .. ?

  2. Ya bende mide bulantısı baş dönmesi el kol titremesi çok uykum geliyor sarılık olabilirmi

Leave A Reply